24 listopada 2017 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się drugie – z cyklu podróżniczych „Spotkań przy globusie” – spotkanie będące relacją Leszka Szczasnego z pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku pt. „Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów”.
„Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów” to relacja z pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku – w Omanie, który w przeciągu trzydziestu lat z zabiedzonego kraju stał się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie. Jego górzyste, pustynne i nadmorskie drogi – autor spotkania pokonywał tradycyjnie autostopem, nie mogąc nadziwić się omańskiej gościnności i szczerości. Badał stolicę – dostojny i nowoczesny Muscat, ale – przede wszystkim poznawał prowincję i mało uczęszczane zakątki – m.in. Sur, gdzie buduje się statki bez niepotrzebnych gwoździ, czy zagubiony starożytny Qalhat, w któym rozgrywa mecz ping-ponga. Odwiedza także – będące największą atrakcją tego kraju – tzw. wadi – górskie kaniony i będące źródłem jego bogactwa pola naftowe. Podróżnik nie pomija tematów społeczno-politycznych, więc przygląda się licznym mniejszościom w Omanie – Hindusom, Pakistańczykom i Bengalczykom oraz oświeconemu sułtanowi Al Qaboosowi dbającemu nie tylko o ład przestrzenny w swojej ojczyźnie.
Leszek Szczasny – rocznik 1975 – raciborzanin – z wykształcenia jest politologiem i filozofem (UJ) – z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Posiada mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm”.
www.leszekszczasny.pl
OCK