Informacje

OŚWIĘCIM. Ogłoszono już przetargi na całą drogę S1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi już 3 przetargi na budowę nowej ekspresowej trasy S1 z Mysłowic do Bielska-Białej.

W czwartek 10 października GDDKiA ogłosiła przetargi na realizację dwóch z czterech odcinków, na jakie podzielono tę inwestycję. Dotyczą one odcinków: od węzła Kosztowy II (w Mysłowicach) do węzła Oświęcim oraz od węzła Oświęcim do Dankowic – o łącznej długości 28 km.

Odcinek węzeł Kosztowy II (z węzłem) – węzeł Oświęcim (bez węzła) obejmuje budowę drogi ekspresowej o długości 12,9 km oraz obwodnicy Bierunia o długości 2,1 km, trzech węzłów (Kosztowy II, Lędziny, Bieruń) oraz jedną parę Miejsc Obsługi Podróżnych. Odcinek Oświęcim (z węzłem) – Dankowice obejmuje budowę drogi ekspresowej o długości 15,2 km i trzech węzłów (Oświęcim, Wola, Brzeszcze). Obecne terminy składania ofert w tych dwóch postępowaniach to 14 stycznia i 21 stycznia 2020 r.

W poniedziałek 14 października ogłoszony został przetarg na odcinek Dankowice – węzeł Suchy Potok (z węzłem). Obejmuje on budowę drogi ekspresowej o długości 12 km, dwóch węzłów drogowych (Stara Wieś, Suchy Potok), jednej pary miejsc obsługi podróżnych oraz tzw. obwodu utrzymania dróg. Obecny termin składania ofert w tym przetargu to 28 stycznia 2020 r.

Ogłoszenie kolejnego postępowania – na odcinek dotyczący obwodnicy Oświęcimia – planowane jest w grudniu br. W jego ramach powstać ma odrębna od trasy S1 obwodnica Oświęcimia (odchodząca od węzła S1 Oświęcim) – o długości 9 km.

Droga ekspresowa S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1.

Odcinek Kosztowy – Suchy Potok to najdłuższy z czterech fragmentów trasy S1 przeznaczonych do realizacji w obecnym rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych.

Źródło: GDDKiA

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend