Informacje

OŚWIĘCIM. Od dzisiaj zaczną kursować nowe autobusy

Dzisiaj o godzinie 14.15 pierwszy autobus marki Solaris wyjedzie na ulice Oświęcimia. Kurs linii nr 10 zaczynie się pod przychodnią zdrowia na Zasolu.  Drugi autobus linii nr 1 wyjedzie spod dworca PKP o godzinie 14.30. Kolejne z pięciu autobusów, które w pierwszej partii dotarły do Oświęcimia będą kursowały od jutra.

W ubiegłym roku Miejski Zakład Komunikacji pozyskał blisko 18 mln zł na zakup nowoczesnych autobusów z pieniędzy unijnych. W sumie do wiosny przyszłego roku tabor MZK wzbogaci się o 20 nowych autobusów, w tym 19 solarisów. Całość projektu zamknie się kwotą ponad 21 mln zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. kosztów. Pozostałą kwotę dokłada MZK.

Autobusy firmy Solaris są niskopodłogowe, dobrze wyposażone, ekologiczne i napędzane silnikiem spalinowym (o zapłonie samoczynnym) spełniającym normy czystości spalin EURO 6 i z napędem hybrydowym. Jest w nich monitoring, kamery są rozmieszczone nie tylko wewnątrz autobusów, ale również i na zewnątrz. Przedział pasażerski jest klimatyzowany. W środku jest też Wi-Fi, porty USB, ładowarki do urządzeń mobilnych, tablice podświetlane, informacje głosowe wewnątrz i zewnątrz, systemy zliczania pasażerów, oznakowanie dla niepełnosprawnych, matek z dziećmi oraz starszych osób. Autobusy mają biletomaty i wysuwaną platformę na wózki inwalidzkie, a także monitory LCD z wyrysowanymi liniami autobusowymi tzw. koraliki, które mają ułatwić pasażerom odczytanie numeru linii i kierunku jazdy.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. 30 maja 2018 r.uczestniczyłem w IMPREZIE „Senior w ruchu” Piękne przeżycie ! Po zakończeniu Imprezy ,każdy z uczestników otrzymał dla wyrównania kalorii – Bombę Witaminową !

  2. Autobus na miarę XXI wieku .Będąc w sanatorium w Swoszowicach prawie codziennie podróżowałem autobusem Solaris na : Wawel , oraz Centrum JP2 w Łagiewnikach dla przeżycia „uniesień ” duchowych .

  3. Tak, autobus wyglądający jak …autobus. Wydarzenie na miarę kampanii.

  4. Czy linia nr 10 nie jedzie przypadkiem na Kamieniec? To tam prezydent chce wybudować most duchów za 40 mln zł…

  5. Rozumiem, że od dziś przejazd autobusami mzk dla osób niepełnosprawnych to nie będzie loteria, kiedy czekając na „jedynkę” przyjedzie autobus nieprzystosowany do ON?

Send this to a friend