Informacje

OŚWIĘCIM. Obrzydliwe wyłudzenie pieniędzy od seniorki

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują oszustów, którzy posłużyli się metodą „na policjanta”,  aby  wyłudzić od 79 – letniej mieszkanki Oświęcimia pieniądze.

Do zdarzenia doszło w dniu 21 sierpnia 2018 tuż po godzinie 09.00 na Osiedlu Chemików 79 – letnia mieszkanka Oświęcimia  odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako policjant. Mężczyzna oświadczył, że jej syn miał wypadek drogowy, podczas którego śmiertelnie potrącił starszą kobietę. W związku z tym został zatrzymany. Następnie przekazał oświęcimiance, że syn chce z nią porozmawiać. Po chwili 79 – latka w słuchawce usłyszała zrozpaczony, zapłakany męski głos, który jak sądziła należał do jej syna. Mężczyzna błagalnym tonem informował ją, że jeśli zapłaci rodzinie kobiety, która zginęła w wypadku 300 tysięcy złotych, sprawa karna wobec niego nie będzie prowadzona. Po tym oświadczeniu, kobieta ponownie w słuchawce usłyszała mężczyznę podającego się za policjanta, który zapytał czy kobieta posiada taką kwotę. Seniorka stwierdziła, że ma jedynie kilkadziesiąt tysięcy złotych, które zaraz wypłaci z banku. Wtedy oszust  poinstruował ją,  aby podała numer telefonu komórkowego, a kiedy połączył się z nią przez komórkę polecił, aby cały czas pozostawała z nim w kontakcie. Seniorka po pieniądze do banku pojechała taksówką. Po pobraniu 30 tysięcy złotych wróciła do domu i zgodnie  instrukcją przekazała gotówkę mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Po kilkudziesięciu minutach skontaktowała się z synową, z która przekazała, że nie było żadnego wypadku. Wtedy dopiero oświęcimianka zorientowała się, że padła ofiarą bezwzględnych oszustów.

Policjanci apelują do osób starszych oraz ich najbliższych.

Przypominamy, że Policja nigdy nie działa w taki sposób. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Ten fakt należy dokładnie wytłumaczyć  osobom starszym, zwłaszcza tym, które posiadają telefony stacjonarne.

Seniorze, najpierw zadzwoń do syna, córki czy wnuka i potwierdź informację. W żadnym przypadku nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie. O podejrzanym telefonie pilnie powiadom Policję pod numer alarmowy 997 lub 112.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

 1. kto powinien zadbać o „starszych” aby nie dali się okradać.
  1/ dzieci albo wnuki powinni wbić do najstarszych głów, że nie wolno dawać kasy złodziejom!!!
  2/ księża z ambon, na wizytach duszpasterskich, powinni grzmieć do starszych i to jest chyba najskuteczniejsza metoda, bowiem starszy nie posłucha dziecka/wnuka a księdza już TAK !!!
  3/ Policja/ dzielnicowi
  4/ Straż Miejska
  5/ OSP, PSP
  Osoba w wieku starczym ma skłonności do zachowań „nadopiekuńczych” wobec swoich dzieci, wnuków itd. Dlatego zrobi wszystko by ich chronić przed złem. W mniemaniu seniorów, jego bliscy zapewnią im bezpieczne ostatnie dni.

 2. co ci ludzie mają w głowach, że się tak dają nabierać? MASAKRA. przecież trąbią na lewo i prawo, a ci jak bezmyślni jacyś. a druga sprawa, to nie lepiej zadzwonić do tego członka rodziny, dla którego są te „rzekome” pieniądze?
  MYŚLCIE LUDZI, MYŚLCIE!!!!!!

Send this to a friend