Informacje

OŚWIĘCIM. Obchody 75 rocznicy „Rzezi Wołyńskiej”

W dniu 7 lipca 2018 r. staraniem Klubu „Smborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Oświęcimiu uczczono pamięć pomordowanych Polaków i przedstawicieli innych narodowości na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN i UPA.

Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pw Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, w czasie której modlono się za tych których prochy na zawsze spoczęły na Kresach Wschodnich, Syberii i Kazachstanie. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny gdzie pod tablicą pamięci o ofiarach ludobójstwa na Polakach po słowie wstępnym i powitaniu gości w osobach: Zbigniew Starzec – Starosta Oświęcimski, Maria Pędrak – Zastępca Prezydenta Miasta Oświęcim i ks. Edward Mazgaj – proboszcz parafii WNMP w Oświęcimiu odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą „Rzezi Wołyńskiej”na które złożyły się m.in.: hymn polski, hymn wołyński i inne pieśni o tematyce kresowej w wykonaniu A. Szczepańskiego z Duetu Lwowskiego „EWAN”, wiersze okolicznościowe autorstwa A. Winogrodzkiego. Złożono też pod tablicą pamiątkową  wiązanki kwiatów i zapalono znicze, Asystę /wartę/ honorową pełniła Jednostka Strzelecka 2004 z Oświęcimia.

Następnie Kresowianie i miłośnicy Kresów Wschodnich spotkali się w Hotelu „Kamieniec” w Oświęcimiu, gdzie słuchano pieśni w wykonaniu A. Szczepańskiego i snuto własne  wspomnienia lub przekazano wspomnienia rodziców lub dziadków o tamtych czasach i życiu na terenach Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend