Informacje

OŚWIĘCIM. O symbolicznej godzinie chcą uczcić wybuch II wojny światowej

Do tej pory główne obchody kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej tradycyjnie odbywały się na placu Tadeusza Kościuszki o godzinie 12.00. W tym roku włodarz Powiatu zdecydował, że uroczystości rozpoczną się o godz. 4.45, a więc o godzinie symbolizującej początek niemieckiej napaści na Polskę.

– W związku z rocznicą 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, upamiętnijmy czyny Ojców naszej wolności w szczególny sposób spotykając się na Placu Tadeusza Kościuszki przy Grobie Nieznanego Żołnierza 1 września o godzinie 4.30, by o jakże symbolicznej godzinie 4.45 oddać hołd polskim bohaterom – mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

powiat oświęcimski

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

15 komentarzy

 1. Po co tyle emocji…..znajdzcie na tym portalu jedną rozsądną wypowiedź tego pana i podlinkujcie. Raz a nawet dwa razy można się pomylić przy głosowaniu, teraz to będzie się dało naprawić.

 2. Starzec i te jego głupie pomysły. Jego kampania jest tak niezjadliwa jak on!!!

 3. Co się nie robi aby wygrać wybory za wszelką cenę. Ja jak będę Prezydentem to uczczenie wybuchu II wojny odbędzie się w Wieluniu (tam datuje się rozpoczęcie napaści na Polskę). Poczty sztandarowe (uczniowie, nauczyciele itd.) i wszyscy uczestnicy łącznie z biskupami, przedstawicielami jedynie słusznego kościoła (najlepiej z Torunia) będę przewożeni specjalnymi autobusami, pociągami (już z nowego dworca PKP) oczywiście na koszt podatnika. W ten sposób będzie bardziej patriotycznie i będzie wiadomo kto zasłuży się dla sprawy.

 4. Myślę, tak bez szydzenia, że w programie PiS w Oświęcimiu – powinno sie też ustanowić, że codziennie o o 8:41 będzie się obchodziło w każdej szkole codziennie minutą ciszy katastrofę smoleńską (ale można też poprawić o 10:41 czasu lokalnego (tego w Smoleńsku).

 5. @człowiek z miasta: ejże, godzina 9:00 2 września w Tokio, to godz. 2:00 także 2 września w Polsce. Naucz się liczyć.

 6. Wielu historyków na moment rozpoczęcia II Wojny Światowej wskazuje 7 lipca 1937 gdy japońskie oddziały sprowokowały bitwę o most Lugou w chińskiej Mandżurii.
  Ponad to Hitler planował napad na Polskę 26 sierpnia 1939 r. dokładnie o godzinie 4.15. Nocą z 25 na 26 sierpnia,jednostka „K”- bojówka Abwery, dowodzona przez Hans Albrechta Herznera. do której nie dotarła informacja o przesunięciu daty wybuchu wojny dokonała ataku na tunel jabłonkowski (obecnie Czechy) , który miała utrzymać, do momentu dotarcia regularnych wojsk niemieckich ze Słowacji.
  ALE PO CO TYLE HISTORII.
  W działaniach wyborczych oświęcimskiego PiSu jak zwykle nie ma żadnego intelektualnego wysiłku, po prostu Pany z PiS, nie będą świętować z całą resztą postpezetperowskiej chołoty z miasta Oświęcim. Patriotami są tylko oni reszta to ub – jak mówił wodzu Prezes Jarosław. Jest to kolejny – klasyczny przykład instrumentalnego wykorzystywania historii przez wyznawców Kaczyńskiego. To nie żaden patriotyzm – to nowy „hit” kampanii wyborczej.lokalnych myślicieli PiSowskich
  Pozostaje nam tylko wierzyć, źe tym pseudouroczystości nie będzie towarzyszył salut armatni o 4.40

  Abwehry szykowały się na granicy polsko-słowackiej, by dokonać ataku dywersyjnego w miejscowości Mosty koło Jabłonkowa (obecnie Czechy).

 7. @głupie akurat czasu środkowoeuropejskiego to 1 września a w tym roku to sobota więc można przy tym coś 😉 wypić a na poważnie, od wielu lat obchody na Westerplatte też odbywają się przed świtem i jakoś nikt z godziny rozpoczęcia problemu nie robi.

 8. @człowiek z miasta – jeśli koniecznie chcesz obchodzić zakończenie II wojny na Pacyfiku (ale po jaką cholerę?) to obawiam się, że też będziesz miał przechlapane – 2 września o 2:00 w nocy.

 9. @ głupie
  jak już musisz filozofować, to zauważ łaskawie, że podajesz datę(y) zakończenia II wojny światowej w Europie. A to nie oznacza daty rzeczywistego zakończenia II wojny światowej.

 10. żeby tylko zaistnieć w mediach to nawet godzinę obchodów zmienią
  po co? no żeby skłócić mieszkańców

 11. Czy dzieci ze szkół też mają przyjść?
  Zostaje jeszcze uroczystość zakończenia II wojny światowej: kapitulację podpisano 7 maja o godzinie 2:41 nad ranem, natomiast zaprzestanie walk nastąpiło 8 maja o godzinie 23:01.
  Mamy też wprowadzenie stanu wojennego o 12:00 w nocy 12/13 grudnia. I wiele innych jeszcze rocznic do obchodzenia w środku nocy.
  Mam wrażenie, że starosta i jego urzędnicy będą chodzili chronicznie niewyspani.

 12. Czy będzie odczytany apel smoleński? Bo jak nie, to nie przyjdę. 😀

Send this to a friend