Informacje

OŚWIĘCIM. O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej

Przed nami kolejne literackie spotkanie. O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej to tytuł projektu, na który pozyskaliśmy pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Partnerstwa dla książki”. Od września do grudnia w Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI porozmawiamy o różnych gatunkach literackich, kierunkach jakimi podąża współczesna literatura, jak się pisze kryminał, omawiamy prozę polską, poezję i esej. Teraz czas na literaturę podróżniczą – zaprasza Mariola Talewicz Z-ca Dyrektora Biblioteki Galeria Książki.

Kolejne spotkanie, już ostatnie – 5 grudnia 2018 r. godz. 18.00 – obejmować będzie polski reportaż i literaturę faktu, które omówi prof. Dorota Kozicka z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Omówione zostaną pozycje, które w dużym stopniu w literaturze podróżniczej opisują funkcjonowanie mitu Europy Środkowej  i myślenie o własnym narodzie, ustawiając relacje z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób dzięki tym tekstom zmieniają się granice Europy Środkowej, jak otwierają nas na kulturę pozornie bliskich (sąsiedzkich), a  w rzeczywistości mało znanych krajów.

Ten ciekawy, gatunkowy charakter narracji podróżniczych sytuujących się – tradycyjnie – między esejem, reportażem i narracją autobiograficzną, wyraźnie podlega modom kulturowym i literackim, co można zauważyć zarówno przy okazji ogromnego zainteresowania takimi pozycjami obecnie, kiedy granice  między literaturą wysoką i literaturą popularną są płynne  i kiedy  zwraca się uwagę na istotną rolę doświadczenia życia codziennego w literaturze, jak i na przykładzie konkretnych trendów literackich, np.  popularnych w ostatnich latach kulinarnych topografii  – zaprasza prof. Dorota Kozicka.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend