Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. O Kazbeku w Cafe Bergson

Kazbekiem nazwali go Rosjanie. Dla Gruzinów to Mkinwarcweri, czyli „Lodowa góra”. W europejskich statystykach przeczytamy, że ma 5033,8 m wysokości, ale Gruzini upierają się, że 5047 m n.p.m. Podobno jest wygasłym wulkanem, ale w 2002 roku wyziewy gorących gazów na stokach Kazbeku spowodowały zerwanie się lodowca, a w efekcie – zniszczenie kilku wiosek i śmierć wielu ludzi.

Jak żyje się Polce w małej gruzińskiej wiosce na końcu świata? Ile wina trzeba wypić, aby dogadać się z gruzińskimi góralami? Jaki toast musicie wznieść, aby pokochali Was wszyscy mieszkańcy Kazbegi? Co stało się z kolejką linową, która prowadziła na wzgórze, gdzie znajduje się początek szlaku na Kazbek?

Ewa Stachura i Nika Gomiashvili (jeden z najbardziej znanych gruzińskich przewodników wysokogórskich) opowiedzą, jak zorganizować wyprawę na Kazbek tak, aby pozostała ona na zawsze najlepszą przygodą w życiu. Poradzą: kiedy pojechać, jaki sprzęt zabrać, którą drogę wybrać. Ewa i Nika zdradzą, czy można wciąż zachwycać się widokami ze szczytu Kazbeku, jeśli było się tam już sto razy, a także doradzą, co zrobić, aby podczas wyprawy na Kazbek nie dostać choroby wysokościowej i polecą najlepsze gruzińskie lekarstwo na tą dolegliwość.

Ewa Stachura o sobie:

Z wykształcenia jestem prawnikiem i menadżerem. Będąc na życiowym zakręcie, zdecydowałam się wyjechać w podróż dookoła świata. Kiedy przyjechałam do Gruzji i spojrzałam na Kazbek to poczułam to „coś”. Poczułam, że znalazłam swoje miejsce na świecie. Od razu wiedziałam, że to tutaj chcę mieć swój dom. Oczywiście dom z widokiem na Kazbek. Wiedziałam, że nic nie stanie mi na drodze, żeby spełnić to pragnienie. Musiałam tylko przekonać do tego pomysłu całą wioskę gruzińskich górali. Połączyłam pracę z pasją i wraz z gruzińskimi przyjaciółmi otworzyłam pierwszą profesjonalną agencję górską Mountain Freaks – Mountain Travel & Adventure Agency w Gruzji. Na szczycie Kazbeku stawałam do tej pory 14 razy.

www.mountainfreaks.ge

Gruzińskie góry. O Kazbeku opowiedzą
Ewa Stachura i Nika Gomiashvili

21.02.2018 (środa), g. 18.00 
Cafe Bergson, pl. ks. Jana Skarbka 2
Oświęcim

Wstęp wolny. 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend