Kultura

OŚWIĘCIM. Nowe miejskie muzeum w Ratuszu

Muzeum Zamek w Oświęcimiu już 20 lipca otworzy drugi oddział muzeum, będzie to odrestaurowany XIX wieczny RATUSZ usytuowany przy Rynku Głównym nr 2.

Oficjalne otwarcie nowej wystawy „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” zaplanowano na piątek 20 lipca 2018 r.

Ekspozycja w budynku dawnego magistratu ukaże osiem wieków niezwykłej historii miasta Oświęcimia. Ze względu na niewielką przestrzeń ekspozycyjną zaprezentujemy ją „w pigułce”,  jednocześnie zachęcając zwiedzających do szerszego zapoznania się z dziejami miasta prezentowanymi w Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskim, Muzeum Romskim, Klasztorze Sióstr Serafitek oraz Klasztorze  Salezjanów.

Plan budynku ratusza w naturalny sposób zasugerował podział treści historycznych. Na najniższym poziomie budynku znajdzie miejsce najstarsza część historii Oświęcimia, pierwsze wzmianki o mieście oraz ziemi oświęcimskiej. W arkana historii księstwa zwiedzających wprowadzi pierwsza oświęcimska para książęca – Władysław i Eufrozyna – wirtualna para narratorów. Zaprezentowane zostaną dokumenty, pieczęcie, ale pojawią się także rozwiązania interaktywne, gdzie poprzez zabawę i grę będziemy najmłodszym przybliżać historię naszego grodu. Poziom piwnic zamyka klamrą okres od początku osadnictwa aż do końca XV wieku.

Parter to przestrzeń informacyjna, sklep muzealny i kasa. Stanowiska niezbędne do organizacji obsługi ruchu turystycznego. W głębi tego poziomu, znajdzie się ciekawie zaaranżowane atrium, stanowiące swego rodzaju wyjątek w architekturze budynku, tworzące aurę spokoju i kontemplacji. W tej przestrzeni zaprezentowane zostaną trzy cele więzienne, z różnych okresów historii miasta – poczynając od okresu międzywojennego, poprzez czas II wojny światowej, a kończąc w okresie PRL-u.

Na pierwszym piętrze rozpoczynamy opowieść o mieście od XVII wieku., od potopu szwedzkiego. Dla miasta to czas upadku gospodarczego, powodzi, pożarów oraz pustoszących miasto epidemii. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Polski, Oświęcim znalazł się w granicach państwa austriackiego. Wiek XIX przyniósł jednak miastu rozkwit i odrodzenie.
Kolejna część wystawy dotyczy wybuchu I wojny światowej – ilustruje nadzieję i duże zaangażowanie mieszkańców Oświęcimia w działania na rzecz niepodległości i pomoc legionistom.

W przestrzeni okresu międzywojennego powita zwiedzających ówczesny burmistrz Roman Mayzel – włodarz magistratu, kolejna postać wirtualnego narratora. Opowie o dziejach swojego Oświęcimia, budowaniu i rozkwicie miasta. W tej części ekspozycji zostanie zaprezentowany samochód Praga – Oświęcim model Baby z 1936 r., pochodzący z firmy Zjednoczone Fabryki Samochodów. Wirtualna podróż ulicami dawnego Oświęcimia, zza szyb samochodu z pewnością będzie dużą atrakcją dla zwiedzających.

Po okresie dobrobytu nastał czas okrutnej wojny,  która zmieniła oblicze i wizerunek naszego miasta, poprzez powstanie na jego obrzeżach KL Auschwitz – Birkenau. Na wystawie zaprezentowane zostaną wątki związane z wrześniem 1939 r., wysiedleniem mieszkańców oraz pomocą więźniom obozu, zobrazowane wspomnieniami „świadków historii”.

Obliczem współczesnego  miasta,  pełnego wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz inicjatyw pokojowych zakończymy opowieść o Oświęcimiu. Dla zwiedzających w tym miejscu przygotowujemy niespodziankę związaną z działającym od lat 40-tych XX w. Klubem Sportowym Unia Oświęcim, który ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski w hokeju.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu ma za zadanie przybliżanie współczesnym i przekazywanie nowym pokoleniom dziedzictwa przeszłości miasta Oświęcimia i okolic. Mamy nadzieję, że nowy oddział muzeum – Ratusz – zachęci mieszkańców i turystów do odwiedzania wszystkich jednostek działających na rzecz promowania historii tego starego grodu nad Sołą.

Zapraszamy serdecznie na otwarcie nowej wystawy stałej „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia” w Ratuszu – nowym oddziale Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Muzeum Zamek

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Ale to, że starostwo i sam starosta jest twórcą i spirytusem mowensem oświęcimskiego festiwalu Tauron Life – tego nie wiedziałem,

  2. Tutaj jest wiele gumowych uszek dla władzy różne kwiatki, dziennikarski [ mac ] i inne asy z byłej murawy sportowej i niwy krakowskiej prasy….

  3. Dyr czy jak ci tam. Czy widziałeś kiedykolwiek Wieści z ratusza czy inne materiały urzędu z Chwierutem pod którymi były odblokowane komentarze? Wątpię. Oni tak po prostu mają. Wszyscy. Cały PO-PiS. Komentuj więc rzetelnie albo wcale. I jeszcze powiedz że pozostałe oświęcimskie portale są bezstronne politycznie. Już słyszę rechot całej stadniny.. Czy w związku z tym że są dziennikarzami konstytucja pozbawia ich prawa do własnego zdania na tematy polityczne, ogranicza ich prawa wyborcze a tym bardziej zabrania pobierania kasy za zamieszczane na ich portalach informacje przez ludzi związanych z PO czy PiS? Nie. Najgorsza jest obłuda i kabotynizm ujadających przed monitorem małych ludzi. Co da takie wzajemne obrzucanie błotem.

  4. do Anty

    zgadzam się z Tobą
    można nawet przez to wysnuć taką teorię, że prezes Stowarzyszenia Oświęcimianie-Oświęcimianom (Jarek też!) ma po drodze z PiSem

    Zauważcie też, że pod newsami ze Starcem nie wolno umieszczać komentarzy, nawet gdy chce się to „komentować z klasą”

  5. Nie dla niszczenia Oświęcimia przez PiS! Jak oglądam sesje rady miasta i panów z PiS to niedobrze mi się robi!!! Też tak macie?

  6. Anty, przecież PO robi dokładnie to samo przy każdej okazji. Coś nie tak? Ogólnie są siebie warci.

  7. Aż dziwne że nie ma zdjęcia Starca. W co drugim artykule Starzec… Z lodówki też Starzec zagląda… To niesmaczne…

  8. Dlaczego Entuzjasto się czepiasz? Przodowaliśmy w rondach, będziemy w muzeach!

  9. To już piąte muzeum w naszym trzydziestoparotysięcznym miasteczku:
    1. wielkie ogromne Auschwitz
    2. żydowskie
    3. cygańskie
    4, na zamku
    5. teraz na rynku.
    6 i będzie jeszcze jedno o tym samym na ul. Kolbego.
    A kiedyś Chwierut wspomniał też o udostępnieniu 7. dziury pod pleksiglasem na rynku i 8. lochów pod zamkiem
    Dzięki czemu Oświęcim osiągnie najwyższy stopień umuzealnienia na 1 mieszkańca w Polsce!

Send this to a friend