Informacje

OŚWIĘCIM. Nocne ćwiczenia służb na Krukach

W ubiegły czwartek [16.08.2018] od godziny 18:00 do 23:00 na jednym ze zbiorników wodnych Kruki, prowadzone były ćwiczenia służb ratunkowych w ramach współpracy między jednostkami podległymi MSWiA. Ćwiczenia zostały zainicjowane przez Miejskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Oświęcimia, a brali w nich udział strażacy z JRG Oświęcim, OSP Brzezinka, OSP Oświęcim, a także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Przygotowana została realistyczna symulacja zdarzenia, w którym, na jednym ze zbiorników wodnych wywróciła się łódka, a znajdujący się w niej wędkarz wpadł do wody. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia i wydaniu odpowiednich dyspozycji,  każda ze służb zgodnie z procedurami  podjęła konkretne działania.

Poszukiwania wędkarza były prowadzone przez płetwonurków, kandydatów i zespoły ratownicze z psami z pokładu łodzi hybrydowej, pod okiem trenera Jerzego Hermy ze Szkoły Psiej Tresury „psieEgo”. Wędkarz został zlokalizowany przez psa, następnie wyłowiony przez grupę płetwonurków z Miejskiego WOPR w Oświęcimiu i OSP Oświęcim, następnie  wyciągnięcie poszkodowanego, transport łodzią motorową, podjęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej z wykorzystaniem AED, zabezpieczenie poszkodowanego, aż do przekazania poszkodowanego ratownikom medycznym. W akcji niezwykle istotnym elementem były działania prowadzone przy wykorzystaniu sztucznego oświetlenia dzięki druhom z OSP Brzezinka.

Nocne działania ratownicze zawsze są bardzo trudne, a za razem nieprzewidywalne, jednakże służby poprzez organizacje tego rodzaju ćwiczeń doskonalą umiejętności do niesienia pomocy w każdych warunkach.  Tego rodzaju manewry z całą pewnością usprawniły poziom współpracy pomiędzy służbami na rzecz ratowania ludzkiego życia.

Organizatorzy dziękują za udział w ćwiczeniach oraz zaangażowanie wszystkim służbom i ratownikom biorącym udział.

Służby przypominają, aby podczas wypoczynku nad wodą zachować szczególną ostrożność.  Dzieci powinny bawić się w wodzie, ale tylko pod opieką dorosłych. Nigdy nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.  Podczas pobytu nad wodą zwracajmy również uwagę na inne osoby. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.

Pamiętajmy, że bezpieczny wypoczynek, nie tylko nad wodą, w głównej mierze zależy od nas samych!

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend