Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Nie będzie dofinansowania dla Life Festival 2019

Prezydent Oświęcimia wycofał tegoroczne dofinansowanie na Life Festival Oświęcim 2019. Dotacja wysokości 1 mln zł zostanie przeznaczona na działania antysmogowe w mieście.

Oświadczenie przesłane przez Urząd Miasta Oświęcim:

Life Festival Oświęcim, organizowany od dziewięciu lat, jest ważnym elementem promocji naszego miasta w kraju i poza jego granicami. Stał się też marką Oświęcimia. Miasto od pierwszej edycji wspiera finansowo festiwal stając się głównym partnerem przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Dariusz Maciborek. Również w tegorocznym budżecie miasta znalazł się 1 mln zł z przeznaczeniem na Life Festival Oświęcim.

W świetle informacji, przekazanych przez Dariusza Maciborka, na spotkaniu w Urzędzie Miasta o wycofaniu się spółki Tauron ze sponsorowania tego przedsięwzięcia oraz braku udokumentowanych innych źródeł finansowania Miasto Oświęcim zdecydowało, że nie będzie zlecało w tym roku usługi promocji miasta poprzez Life Festiwal. Kolejną przesłanką do podjęcia takiej decyzji jest zmiana terminu LFO 2019. Według wstępnych planów organizatora festiwal miałby się odbyć pod koniec sierpnia lub na początku września. W tym czasie w Oświęcimiu od lat organizowane są inne cykliczne wydarzenia, jak Święto Miasta Oświęcim i Jesień Oświęcimska.

Miasto Oświęcim stoi na stanowisku, że Life Festival Oświęcim może być dofinansowany w następnych latach, jeśli oferta organizatora będzie spełniała oczekiwania miasta w zakresie jego promocji. Dlatego zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej pieniądze na lata 2020-2021 pozostaną w tym dokumencie i będą mogły być wykorzystane w kolejnych edycjach.
Tegoroczny wkład miasta w to festiwalowe przedsięwzięcie w wysokości 1 mln zł planuje się przeznaczyć na działania antysmogowe, w tym na dotacje do wymiany pieców oraz budowę nowych mieszkań. Zwiększy to znacznie pulę pieniędzy ujętych w budżecie miasta na te zadania.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

 1. turyści sa zafascynowani tym że nikt nie rozumie że Muzem to nie radzaj Enerdzylandii a Miasto nie jest turystycznym .. pisze:

  bardzo ważnym elementem promocji miasta Oświęcimia jest przjście od Bulwarów do Miasta , zatrzymuja się tam wycieczki młodzieży obfotografować ” walory i kunszt ” tego syfu .. szczególny powód do uśmiechu to wejście oznakowane z obu stron internet …, rozbite butelki , śmieci , rozpadające sie jakieś płytki elewacyjne na moście .. kompletny chłam dla turystów

 2. Ekologia to nośny temat, łatwo pod tym hasłem namotać i sporo ukryć, wygodna etykieta…..

  Kompletnie bez z związku z LIFE – dlaczego z naszych pieniędzy mamy dopłacać właścicielom starych kotłow żeby je wymienili ? Nie stać ich, to może MOPS jest właściwą instytucją ? A co z tymi co wymienili za własne pieniądze ? będzie jakaś rekompensata ?
  To nie tylko kwestia kotłów, ale przede wszystkim świadomości ekologicznej i chęci – nawet po ew wymianie kotła ktoś kto truł paląc np plastiki będzie to robił dalej – w kominku, ognisku i wszędzie gdzie się da. Palą świństwa nie dlatego że oszczędzają na węglu tylko dlatego żeby pozbyc się smieci. I może na tym powinien sie skopić UM, na sciganiu ekobandytów (drony, czujniki, dedykowani specjalisci całą dobę nie tylko od 7-15 w dni powszednie).
  Ale nie, zafundujmy im nowe kotły, temat na pewno się rozwiąże- jak wszystko za co bierze się władza w tym kraju.

 3. To Oświęcim promował ten festiwal, a nie odwrotnie i to Oświęcim powinien otrzymać za tę promocję wynagrodzenie! Niestety pieniądze zgarniała fundacja Maciborka! Prezydencie, myślałem że się obudziłeś, ale niestety nadal tkwisz w błędzie, co widać po treści tego oświadczenia. Te miliony nie mogą czekać na pana Maciborka!

 4. Bardzo dobry ruch. Oświęcim jest już wystarczająco dobrze wypromowany. A piece kopciuchy trzeba wymienić.

 5. Prezydent przemówił ludzkim głosem. Niech jeszcze zamieni Most Duchów w prawdziwy most dla samochodów i może rządzić kolejne 5 lat.

Send this to a friend