Informacje

OŚWIĘCIM. Nastolatek zatruł się dopalaczami

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą postępowanie w sprawie  narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 18 – letniego mieszkańca Gminy Chełmek. Nastolatek razem z kolegą zażyli tzw. dopalacz, który zamówili na jednej ze stron internetowych. Konsekwencje tej lekkomyślnej decyzji okazały się bardzo tragiczne w skutkach, zwłaszcza dla jednego z młodych mężczyzn.

W dniu 8 czerwca 2018 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zostali powiadomieni przez Pogotowie Ratunkowe o udzielaniu pomocy nieprzytomnemu 18 – latkowi, który najprawdopodobniej  zatruł się tzw.  „dopalaczem”.  Ze zgłoszenia wynikało, że stan nastolatka ujawniła matka, która próbowała go obudzić.

W trakcie podjętych czynności policjanci ustalili, że chłopak razem ze swoim 18 – letnim kolegą, zażyli białą, sypką substancję nieznanego pochodzenia tzw. dopalacz”. Środek ten zamówili za pośrednictwem jednej ze stron internetowych.  Na jego opakowaniu widniał napis, że nie jest to środek spożywczy, a jedynie kolekcjonerski.  Aktualnie stan zdrowia nastolatka nadal jest bardzo poważny.

Apelujemy do osób, które eksperymentują z różnego rodzaju zakazanymi specyfikami, by nie lekceważyły własnego życia czy zdrowia i nie zażywały żadnych zakazanych substancji.  Spożycie specyfiku o nieznanym składzie i nieznanego pochodzenia może  zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.  Pamiętajmy, że lekarze aby móc szybko i skutecznie  ratować życie muszą znać skład zażytej substancji, aby precyzyjnie określić jej działanie na organizm. Niestety w przypadku „dopalaczy” jest to bardzo trudne,  ponieważ ich dokładny skład jest znany tylko producentom i sprzedawcom, którzy kierują się jedynie chęcią zysku.

Apelujemy również do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi nastoletnimi dziećmi o zagrożeniach i konsekwencjach związanych z zażywaniem środków odurzających. Natomiast w przypadku ujawnionego problemu, aby zgłaszali się do specjalistów, gdzie uzyskają fachową pomoc.

OSTRZEGAMY! DOPALACZE TO ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE!

– Dopalacze to substancje uzależniające. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu.

– Nie ma bezpiecznych dopalaczy! Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią!

– Sprzedaż dopalaczy to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.

Niezależnie od działań Policji, ważnym jest przede wszystkim uświadomienie szczególnie młodym ludziom, że dopalacze to groźna trucizna i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym, a nawet śmiertelnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia.

Alarmujmy o tym pod nr 112!

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Uwazam ze zdecydowanie powinni zaplacic za leczenie skoro stac ich na takie gowno to niech zaplaca a po drugie wcale by mi nie bylo zal gdyby zdechli z tego powodu jak oni tak i kazdy jeden ktory bierze sie za to swinstwo

  2. Media apelują, lekarze przestrzegają, policja aresztuje, szum wkoło tego jak diabli a idioci nadal to wciągają, nie ma tłumaczenia że „nie wiedziałem”. NIE RATOWAĆ! Niech gówniarz jeden z drugim kończy się w rowie, czy gdzieś pod drzewem. Nagłośnić, pokazać truchło we wszystkich mediach i tyle, może trafi do tych pustych łbów że białe, sypkie to nie tylko sól, mąka czy cukier puder.

Send this to a friend