Informacje, Video

OŚWIĘCIM. Na wiosnę otwarcie nowego dworca PKP

Już na wiosnę 2020 roku zostanie uruchomiony dla pasażerów nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu państwa i spółki PKP wyniesie ok. 16,5 mln zł.

Aktualnie trwają już prace przy elewacji budynku, na którą została przeniesiona oryginalna mozaika, autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat. 60. XX w. Zdobiła wnętrze rozebranego dworca. Ma 24 m długości i powierzchnię 100 m kw. Wykonawca prowadzi już prace wykończeniowe wewnątrz nowego dworca oraz na jego dachu.

Przypomnijmy, nowy dworzec powstaje w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, składającego się z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólnym dachem. W części kolejowej przewidziano dominantę w postaci wieży zegarowej, kasy biletowe z zapleczem, toalety dla podróżnych przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kącik do zabaw połączony bezpośrednio pomieszczeniem opiekuna z dzieckiem z własną toaletą, posterunek SOK. Po zachodniej stronie znajduje się tzw. część miejska zawierająca lokale handlowe i usługowe. Obok budynku przewidziano też parking dla samochodów oraz rowerów. Na dworcu staną też: biletomat, bankomat, maszyny vendingowe, szafki na bagaż i paczkomat.

Dworzec zostanie wyposażony w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.

redakcja

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

  1. @emil
    Jeżeli ty widzisz wszędzie tylko upadek miasta to wyjaśnienie może być tylko jedno. Prawdopodobnie masz oczy w d..ie w d..ę we Władywostoku. Udaj się do chirurga bo może problem da się rozwiązać Takiego boomu budowlanego jaki jest ostatnio w Oświęcimiu nie było od lat. Według tego co sam widziałem budowanych jest obecnie co najmniej 6 nowych bloków natomiast Katowice i Chrzanów to są miasta które według statystyk najszybciej się zwijają. Nie kojarzę żadnego urzędu który byłby ostatni przeniesiony do Chrzanowa natomiast kojarzę urzędy lub instytucje które w ostatnich latach pojawiły się w Oswięcimiu

  2. @emildyzm – za każdy taki wPiS trolle dostają od 50 do 75 groszy, ale gdy rozwinie się z tego dyskusja, dostają po 25 groszy od komentarza extra.
    Niech więc tym razem będzie, że na mnie zarobiłeś.

  3. Emil, jeśli jesteś z Oświęcimia, to pytam się co Cię tu jeszcze trzyma. A jeśli nie, to nie wtrącaj się w nieswoje sprawy.

  4. Gdzie by nie spojrzec Oswiecim upada. Urzedy, niedlugo wszystkie beda w chrzanowie, kolej w katowicach, S1 w katowicach, kosciol w zywcu, zamykamy miasto?

  5. PKP SA podpisały umowę z firmą, która zajmie się budową nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 r.

  6. Co z przejściem podziemnym? Nikt nic ni9e mówi, wszyscy nabrali wody w usta.

Send this to a friend