Informacje

OŚWIĘCIM. „Most Duchów” coraz bliżej

​​Prace nad budową „Mostu Duchów” w Oświęcimiu zaczynają się powoli materializować. Prezydent Janusz Chwierut intensywnie poszukuje możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych na budowę tej jednej ze strategicznych inwestycji w Oświęcimiu, która ma zdynamizować rozwój turystyczny miasta. Szacowany koszt budowy trzeciej, pieszej kładki w Oświęcimiu wyniesie według kalkulacji z roku 2013, około 35 mln zł.

Przeprawa stanie w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz w okolicach dawnej ściany straceń. Ten niezwykły „Most Duchów” zaprojektował Jarosław Kozakiewicz. Artysta chciał, aby nowa kładka przez rzekę Sołę, pełniła symboliczną funkcję przejścia od śmierci do życia, od barbarzyństwa świata obozu do świata Miasta Pokoju. „Most Duchów” ma mieć formę skręcającej o 180 stopni wstęgi. W jego środku znajdować się będzie dziesięciometrowy korytarz.

Turyści odwiedzający Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau dzięki tej nowej kładce, będą mogli udać się do budowanego już na Kamieńcu „Parku Pojednania Narodów”, gdzie w ciszy i na łonie miejskiej zieleni oddadzą się refleksji i szukaniu przesłania płynącego z Auschwitz. Oświęcimski magistrat podkreśla, że stworzenie nowego, miejskiego parku o charakterze symbolicznym, edukacyjnym i kulturowym przyczyni się do wytworzenia nowych więzi w oparciu o człowieka, kulturę i naturę, a przede wszystkim wzmocni międzynarodową rolę Oświęcimia jako Miasta Pokoju.

Przed prezydentem Januszem Chwierutem stoi nie lada wyzwanie, ponieważ „Most Duchów” jest bardo skomplikowanym obiektem inżynieryjnym, dlatego jego budowa nie będzie tania. Urząd Miasta Oświęcim złożył już pierwszy wniosek o dofinansowanie, a kolejny zostanie złożony zaraz po ogłoszeniu naboru w ramach funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Nie czekając na decyzje ws. dodatkowego finansowania, oświęcimski magistrat już wyciął wszystkie drzewa w pasie, w którym planowana jest budowa „Mostu Duchów”.

Powstanie trzeciej kładki ma też na celu przyciągnięcie turystów odwiedzającym muzeum Auschwitz, do centrum Oświęcimia. – Obecnie przygotowywana jest Strategia Rozwoju Turystyki, która obejmuje wiele projektów i działań w rejonie Starego Miasta skierowanych do turystów – informuje oświęcimski magistrat. „Most Duchów” jest w pierwszej setce najciekawszych niezrealizowanych projektów mostowych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

37 komentarzy

 1. Granica Oświecimia i Brzezinki jest na wiadukcie,i do tego miejsca chodnik jest ok .Dalej to chyba wójt…

 2. Panie Prezydencie proponuje przyjrzeć się jak wygląda stan chodników na trasie z muzeum Auschwitz do Birkenau! Sprawdźcie Państwo ile zagranicznych turystów proponuję tą trasę pieszo każdego dnia. Wydaje mi się, że takie atrakcyjne przejście gdzie co 2 metry można skręcić nogę napewno skłania do refleksji! No chyba że wybiorą drogę z dworca PKP przez kładkę, która niewątpliwie jest atrakcją bo mało gdzie można jeszcze takową spotkać to jest most duchów to po co nam drugi!

 3. Panie prezydencie, gdzie pan był kiedy remontowano ul. Konarskiego i Legionów. Czy tak trudno było zgłosić potrzebę budowy ścieżki rowerowej? Dziś nie wiadomo czy strach jechać rowerem po chodniku między pieszymi czy po ulicy miedzy tirami. Dlaczego przestał pan rozumieć mieszkańców i ich proste sprawy?

 4. Potrzebny jest chodnik panie Chwierut na trasie Oświęcim Grojec w stronę Kęt, ponieważ strach iść po tym poboczu, tir za tirem zasuwają bardzo szybko !

 5. @obervator To niech podaruje te pieniądze powiatowi. kasa na wymianę pieców w Oświęcimiu jest z naszych podatków. Proponuję w takim układzie zmniejszyć podatki, a kasę za most przeznaczyć na DARMOWĄ wymianę pieców w Oświęcimiu.

 6. Czesław tak się madrzysz a nie wiesz ze za powiat to odpowiada starosta a prezydent może wydać tylko pieniadze dla mieszkańców Oświęcimia. Z tego co czytam to oswiecimianie mają możliwość dofinansowania do wymiany pieców. Czesław doucz się a może wiesz tylko chcesz atakować prezydenta!!!

 7. @Kantar Można za darmo wymienić ludziom w całym powiecie 5 tysięcy starych pieców węglowych na lepsze z podajnikiem automatycznym, jeśli nie stać ich na paliwo gazowe.
  Ale to jest cholernie skomplikowane do wymyślenia.

 8. A może podpowiemy panu prezydentowi co jest dzisiaj potrzebniejsze? Tylko już nie piszcie o trzecim moście bo to wszyscy wiedzą.

 9. @JAM Może w ramach upiększania postawić gdzieś w ładnym miejscu kilka tysięcy tak potrzebnych babek z piasku? Oczywiście, betonowych. Idę o zakład, że z kasą z „UNI” nie będzie problemów. Sądzę nawet, że docelowo tego typu „Miś” będzie obowiązkowy w każdym powiatowym mieście.

 10. Wreszcie coś dla Oświęcimian. Bardzo dobra decyzja. Brać kasę z Unii, zanim nas jeszcze nie wyrzucili. A nie wie redakcja szanowna, albo i redaktorzy, jak idzie budowa szkoły dla niepełnosprawnych. Bo to powiat buduje, a wy tam jesteście zorientowani.

 11. Może ktoś skusi się na projekt trasy turystycznej z podaniem czasu i odległości obejmującej zwiedzanie A&B i kończącej się na Kamieńcu. Oby też przejście tunelem po niedługim czasie jego żywota nie było zbyt dużym wyzwaniem.

 12. Ludzie piszą, że prezydent wyprzedza czas o 20 lat. Gdyby tak było to mam pytanie: a co ma prezydent na te czasy, bo mnie interesuje to co będzie w 2018 i 2019 roku. Czytam że dług mieszkańców Oświęcimia urósł do ca 70 mln złotych. Czy to nie jest wartość zbliżająca się do 50% dochodu miasta? Coś mi się zdaje że prezydent wydając pieniądze zachowuje się jak nastolatek który dostał kartę kredytową i nie myśli że wyciągnięte „z karty” pieniądze trzeba będzie oddać. Ilu to w swoim życiu złapało się na tym, że używając z rozmachem kartą plastikową doprowadził konto i budżet do klapy?

 13. Biorąc pod uwagę, że będzie służył turystom odwiedzającym Auschwitz, muzeum powinno dorzucić się to tego projektu. Tylko, że jak zwykle nasze władze miejskie rozmawiają z dyrekcją muzeum na kolanach.

 14. Pozostaje miec nadzieję że uda się pozyskać jak najwięcej funduszy z zewnątrz, na tę inwestycję.
  Sam pomysł ok, i jak ktoś słusznie wcześniej zauważył, docenią go nastepne pokolenia. Konstrukcja musi być bardzo solidna ,a nie jakieś „ćmidło” ,doskonale pamiętam już dwie kładki piesze zabrane przez wysoką wodę w latach poprzednich.

 15. Piękna inicjatywa ,czekamy .Brawo Prezydent CHWIERUT !

 16. Brawo za świetny projekt. Jarosław Kozakiewicz powinien zaprojektować nie jeden most w Oswiecimiu!

 17. Informacja oparta na nieaktualnych 5 letnich szacunkach w dodatku nie pochodzących z kosztorysu tylko studium wykonalności.Tylko pogratulować rzetelności !!!

 18. Co za piękny pokaz dziennikarskiej rzetelności 😉 jestem pod wrażeniem. A inwestycja jak najbardziej potrzebna i oczekiwana.

 19. A mi się pomysł podoba. Most łączy się z Wislaną Trasą Rowerową, bedzie wiecej możliwości wycieczek rowerowych. Jeśli dofinansowuja to ze pieniędzy unijnych to dlaczego nie skorzystać. Jestem za!!!

 20. Podaje suche dane dostępne (ukryte) na stronie Urzędu Miasta Oświęcim:

  – koszt budowy Mostu Duchów – 24 mln zł netto
  – koszt budowy Mostu Duchów wraz z 20% rezerwą – 29 mln zł netto

  Do kwot należy dodać podatek VAT. Wycena została sporządzona w 2013 r. Kosztorys przygotował Dariusz Leszczyński Architekt

 21. W artykule z dnia 27 marca była kwota 23 mln zł dlaczego teraz jest podana 35? Autor wprowadza czytelnika w błąd ! Pozatym byla rowniez informacja ze bedzie realizowany pod warunkiem pozyskania środków zewnętrznych. Sam pomysł rewelacyjny dający możliwość rozwoju miasta. W pełni popieram.

 22. Panie Chwierut skup się pan na trzecim prawdziwym moście , to będzie chwała jak u Telki , a tak tylko niesmak i zbędny trzeci grat zostanie

 23. PSU NA BUDĘ trzecia kładka , potrzebny jest trzeci most na sole od kamieńca , a nie kładka dla duchów za 35 mln , Chwierut zaczyna błądzić na jawie

 24. Raz 20, raz 30, a raz 40 mln? W każdym artykule podawana jest inna wartość. Z tego co słyszałem most ma być budowany o ile będzie dofinansowanie, więc nie wiem po co po raz 50_ty podgrzewany jest ten temat. Wybory? Szukają haka na Chwieruta? a prawda jest taka że w mieście inwestuje się najwięcej od co najmniej ćwierć wieku. Ale zawsze znajdzie się ktoś że narzeka albo jej zazdrosny o sukcesy innych.
  Szukajmy pozytywów, bo dziurę w całym zawsze się znajdzie!

 25. Tą inwestycją nasz prezydent wyprzedza swoje czasy. Ludzie to dopiero docenią za 30 lat. Uważam że to Świetny pomysł !

 26. Most duchów będzie kosztować 35 mln zł? To bardzo dużo. Te pieniądze można było przeznaczyć na coś innego.

 27. Prezydent Marszałek miał swój kopiec i kamienie, prezydent Chwierut ma most duchów …
  Czy w tym mieście nie wystarczają już inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców, koniecznie trzeba wydawać miliony na symbole ? Jeden symbol już mamy, zna go cały świat – może wystarczy ??

 28. Kto w tym mieście rządzi? Bo Chwierut jednak chyba wykonuje polecenia. Innego wniosku wysnuć nie umiem, bo przecież nie jest idiota.

Send this to a friend