Kultura

OŚWIĘCIM. Miejska biblioteka zajęła 3 miejsce w kraju

Oświęcimska Galeria Książki zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i dziennik “Rzeczpospolita”. Uznana została też za najlepszą bibliotekę w województwie małopolskim. To sukces oświęcimskiej książnicy i wyróżnienie dla bibliotekarzy zwłaszcza, że w tym roku mija 70 lat działalności tej instytucji kultury. Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody odbyła się 28 listopada w siedzibie Biblioteki Narodowej w Pałacu Krasińskich w Warszawie.

Organizatorzy podkreślają, że biblioteki idą z duchem czasów. Jeszcze nie tak dawno kojarzyły się wyłącznie z książkami. Dzisiaj są to instytucje interdyscyplinarne, gdzie obok bogatego księgozbioru na czytelników czekają komputery, tablety, e-booki. – Wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Odpowiedzi udzieliło prawie 750 placówek, które tym samym wzięły udział w rankingu. Ankieta zawierała 26 pytań. Oceniliśmy m. in. powierzchnię bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Wzięliśmy pod uwagę czas pracy biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu 10 lat jako procent całego zbioru oraz zakupione nowe książki. Przyznawaliśmy też punkty m. in. za dostępne tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było też otrzymać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, literackie czy artystyczne. Obok tych odpowiedzi wykorzystaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego – mówią organizatorzy. Atutami oświęcimskiej książnicy są bogate księgozbiory, ciekawe i liczne pomysły na spotkania z mieszkańcami oraz interesująca strona internetowa. – Istotne jest baczne obserwowanie zjawisk społecznych i dostosowanie oferty i usług do zmieniających się potrzeb.  W bibliotece czytamy, spotykamy się kodujemy, budujemy, drukujemy w 3D, programujemy się na sukces – wyjaśnia Leszek Palus, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej dyrektor. – Dzisiaj jest to miejsce spotkań ludzi, wymiany doświadczeń, ośrodek kreatywności i rozwoju. Biblioteki są dla całych rodzin, tam mogą wspólnie spędzać czas –podkreśla.

 

Ogólnopolski Ranking Bibliotek 2018

 

 1. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów
 2. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin
 3. Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego “Galeria Książki” w Oświęcimiu
 4. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu
 5. Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach
 6. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie
 7. Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni
 8. Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie
 9. Miejska Biblioteka Publiczna im. K.I. Gałczyńskiego w Morągu
 10. 10.Biblioteka Miejska w Cieszynie

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

 1. Panie Dyrektorze: teraz musi Pan wybić z głów swoim pracownicom, utożsamianie ich pracy jako równorzędnej z nauczycielami i szkołami. Mimo iż wiele zcnich wykształciło się na uniwersytetach pedagogicznych ,to jednak nie podjęły pracy w szkołach. Za tem nie sa nauczycielami i nie mają prawa korzystać z (wakacji i ferii) szeroko pojętych praw nauczycieli. Zauważyłem, że chętnie robi Pan wakacje i ferie swoim Paniom, w okresie gdy trwaja przerwy, Biblioteka zamyka się we wczesnych godzinach, ogranicza swoje działanie. Trzeba to zmienić w mentalności Pana i Pań.Jesteście pracownikami magistratu a nie szkoły, nie podlegacie pragmatyce nauczycielskiej.

 2. Spojrzałem na listę … Sianów, Barcin, Rząśnia… i czuję, że coś mi tu śmierdzi. Więc czytam od początku…
  „Wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu).”
  no i sprawa się wyjaśniła.
  JESTEŚMY NA PUDLE !!
  (małym druczkiem)w trzeciej lidze.

Send this to a friend