Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto na 9 miejscu w małopolsce

Oświęcim znalazł się na 9. miejscu na 179 oceniane gminy w Rankingu Gmin Małopolski 2018, organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego w Krakowie i Urząd Statystyczny w Krakowie. Zyskał tym samym tytuł Lidera Powiatu Oświęcimskiego i najlepszego miasta w subregionie Małopolski Zachodniej. – Wysoka lokata miasta nie jest bezpodstawna, biorąc pod uwagę to, co w ostatnim czasie zostało zrobione w Oświęcimiu. Działamy i pracujemy nie dla rankingów i konkursów, ale dla naszego miasta i  mieszkańców. Nie ukrywam, że taki wynik cieszy i zachęca nas do kolejnych przedsięwzięć, a pomysłów mamy wiele – komentuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Jury wyłoniło 20 najlepszych miast w całym województwie małopolskim. Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno – gospodarczego w Małopolsce. Wyniki oparte są o dane statystyki publicznej zebrane przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.

Pod uwagę brane są średnioroczne: dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (2015-2017 r.), wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (2015-2017 r.), środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych, stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (2015-2017 r), a także wskaźnik zadłużenia gmin (od 2015-2017 r.), wydatki bieżące gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2017 r., liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w 2017 r., wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017/2018 – średni wynik w procentach, odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat w 2017 r., saldo migracji na 1000 osób w 2017 r., wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2017 r. i udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gminy. Trzy pierwsze miejsca w plebiscycie zajmują kolejno: Nowa Wieś, Niepołomice i Zakopane. Najlepsi z Małopolski Zachodniej to: Oświęcim (9), Zator (15), Brzeszcze (16) i Wadowice (18).

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

47 komentarzy

 1. „Wyjasnienie”. Ale wpis był tak skonstruowany aby było dwuznacznie stąd podejrzenie o manipulację.

 2. Do Pana Józefa Jaskółka: Panie Józefie w Internecie symbol małpa @ i imie i nazwisko czyjeś oznacza: ze odpowiedź jest skierowana do Pana. Np: @ ewa oznacza do ewy.

 3. Panie Czesławie,4/5 -te nowych domów budowane jest na kredyt,bo ludzie chcą żyć w tym kraju-po ludzku,czyli na jakimś poziomie.Ogródek przy domku to też część inwestycji.To porównanie do miejskiego parku,gdzie np.można odpocząc i nabrać siły i ochoty do pracy w dniu następnym.
  Ps.
  Spotkałem dziś kolegę z dawnych lat,”stacjonował”na przystanku MPK,razem ze swoją laską,w zaawansowanej ciąży,oboje już dobrze „na cyku”.Jakaś rozmowa,daj dwa złote,etc.Ok,tak się ludziskom nieraz życie układa…Uderzyło mnie jednak co innego,rozmowa zeszła na 500 plus,i to mnie przeraziło bo z taką roszczeniowością jeszcze się nie spotkałem. Bo się qur…wa należy.A jak dają to trzeba brać…

 4. Szanowny „Odkręcony” dyskusja trwa i dziękuję za te komentarze ale mała uwaga” @ józef jaskółka” to nie ja. Ktoś nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności za takie manipulacje.

 5. A to że podpisuje się Pan pod postami swoim nazwiskiem – proszę mi wierzyć – szanuję. Ja nie muszę, ponieważ nie piastuję żadnej funkcji, liczy się więc wyłącznie moja bezcielesna opinia obywatela Oświęcimia w sensie platońskim. Natomiast Pan występuje tutaj z otwartą przyłbicą i ma pan odwagę bronić swoich poglądów (nawet jeśli akurat są absurdalne). Przynajmniej jednak teraz patrząc na Pana twarz z plakatów wyborczych będę wiedział czy zagłosować na Pana, czy nie. Natomiast prawie wszyscy pozostali są tylko maskami; nic tak naprawdę o was – państwo kandydaci – nie wiem, poza afiliacją polityczną. Szkoda więc, że wzorem Pana Józefa, nie występujecie tutaj na tym forum pod własnymi nazwiskami i nie ścieracie się z nami piszącymi, nie prezentujecie swoich programów, nie dajecie się poznać. Z pis, po, kos i wszystkiego innego. W efekcie mamy głosować na was, bo nam się z buzi podobacie? Bez sensu. Tchórz was obleciał?
  I dlatego doceniam szczerze samozaparcie Pana Józefa.

 6. @ Miejscowy – zmieszałem Pana jednym małym komentarzem? Widocznie łatwo jest Panu namieszać w głowie. Skoro jednak tak – to pa!
  @Józef Jaskółka – jestem, jestem, stale jestem. Wieczne Pana utrapienie. Ale tu akurat nie wiem w czym rzecz, więc nie zabierałem głosu.

 7. @ józef jaskółka -następny zmanipulowany „rzeźbiarz” posługujący się cudzym nazwiskiem udający artystę. Na zbyt wysokie ciśnienie najlepsze jest upuszczenie sobie trochę krwi.Czyżby „odkręcony” powrócił???

 8. dlaczego dulko który ma obsceniczny ” rzeżboodlew” przed własnym domem , dość ” mocnego ” byka z nagą damą obecnie ” realizuje orła cień ” i to na stulecie niepodległości … zapał swój poświęca twórczy niczym bosą stopą zdeptany nominał ….

 9. Za 500+ płacimy my wszyscy, niech będzie dla ludzi pracujących a nie dla tych co żyją z zasiłków i śmieją się z tych co codziennie chodzą do pracy ot takie czasy nam pisiorki zrobiły.

 10. Zadłużenie miasta wg stanu na 30 kwietnia 2018r. wyniosło: 60 mln.477tys.246zł 99gr.(Źródło – odpowiedź na interpelację radnego).

 11. Jeśli ktoś buduje dom na kredyt, on go sobie spłaca. Budowanie parków na kredyt to przejadanie kasy. Jakiej ekonomii Pan się uczył? To, co Pan wyznaje to jakaś paranoja, o ile nie polityka.

 12. Ulice sprząta się na bieżaco,nieprawdaż?

  Ciekawe jak to widzą wszyscy Ci , a jest ich niemało, którzy aby wybudowac dom,postawić firmę czy cokolwiek,musieli wziąc kredyt.

  Pan raczej nic w życiu nie zbudował,bo w przeciwnym razie wiedział by Pan o czym mowa.

  Słuchał Pan ostatniego przemówienia Kaczyńskiego? Była tam mowa o „wyrównywaniu szans”poszczególnych regionów. Nie jest tajemnicą że Oświecim Pis traktuje jak wrzód na d…zatem widzac zadbane miasto,czy kierownictwo tej partii bedzie chciało tu cokolwiek inwestować?
  Raczej podatki z tad pójda gdzie indziej w tej czy innej zawualowanej postaci. To pewne.
  Czas do pracy…

 13. @ stefanB. Skoro Chwierut nie umie z bieżących podatków zrobić kawałka parku, to na co idą pieniądze? Na sprzątanie ulic też będziemy zaciągać kredyt?

 14. Szanowny panie odkręcony.Nie mieszaj już pan w głowach ludziom na tym forum.Wpadł pan we własne sidła manipulacji.Do widzenia.

 15. Panie Czesku,nie mam pojęcia na ile miasto jest zadłużone, może pomyślę o tym wieczorem, na spacerze po jakimś fajnym parku
  ,gdzie będę się relaksować po ciężkim dniu pracy.

 16. @Miejscowy – owszem, zgadza się, ktoś tu kłamie. Kłamie albo ipn, albo wojewoda łódzki. Fakty są takie: najpierw pisowski wojewoda Zbigniew Rau nakazał zmianę nazwy placu Zwycięstwa na plac Kaczyńskiego. Powoływał się przy tym na opinię ipn, którą cytowała obficie na konferencji prasowej jego rzeczniczka Dagmara Zalweska. Potem, kiedy sprawa stała się głośna, ipn twierdził, że to rzekomo nie on proponował. Czyją opinię więc cytowała p. rzecznik? Tak czy inaczej wszystko ucichło, kiedy rada miasta w specjalnej uchwale stwierdziła, że „zwycięstwo” odnosi się do wojny z bolszewikami, a sąd nakazał przywrócenie starej nazwy motywując to tym, że nie propaguje ona ustroju komunistycznego. Strata czasu, pieniędzy i nerwów mieszkańców.

 17. Oj ktoś tu kłamie! Przed decyzją wojewody wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski korespondował w sprawie zmian nazewnictwa z IPN-em i otrzymał listę nazw, które wypełniają normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Nie ma wśród nich nazwy plac Zwycięstwa.

 18. Nie rozumie Pan pytania o Pański program. No wie Pan, program to jest to, po co w ogóle chce być Pan radnym. Jak się radnym chce być, to nie tylko żeby podnosić rękę tak jak szef klubu każe. I brać diety. Myślałem, że jak się chce być radnym, to ma się jakieś swoje pomysły, idee, propozycję inwestycji lub zmian w mieście, żeby ludziom w Oświęcimiu żyło się lepiej. Pan widzę nic takiego nie ma. Sam Pan nie wie, po co Pan kandyduje. Na złość opozycji? Żeby poprzykręcać więcej tablic? Nie, panie Józefie, nie szukam zaczepki. Nie mam zamiaru zapisywać się do kod-u, ani do czegokolwiek. W sprawie ulicy Zwycięstwa – ta nazwa została uznana przez ipn jako propagująca komunizm. W Łodzi wojewoda nakazał zmianę nazwy placu Zwycięstwa na plac Kaczyńskiego. A ponieważ w Oświęcimiu też mamy ulicę Zwycięstwa więc pytałem Pana czy gdyby do tego doszło, gdyby wojewoda małopolski (całkiem możliwe) wydał polecenie zmiany nazwy tej ulicy, pewnie będzie jakaś propozycja uchwały złożona przez opozycję, że głupi, głupi to pomysł. A wtedy czy Pan jako radny – zagłosuje za czy przeciw? Skąd wiem, że volksdeutsche to folksdojcze? Niechże się Pan, Panie Józefie, nie wygłupia. Nie, wcale nie mam zamiaru Pana przesłuchiwać, ani kogokolwiek innego.
  Po prostu jeśli jest Pan reprezentatywnym kandydatem pis, to ciarki przechodzą mi po plecach, co będzie, jak wygracie.

 19. Panie Jaskółka moze lepiej na emeryturę? Przecież pis nie lubi starszych osob vide Sędziowie ktorym zakazuje się orzekać

 20. Szanowny panie „odkręcony” Nikt nie jest w stanie panu dogodzić.Jak pan mysli jaki programu jeżeli taki jest obecna władza realizuje.Jakie programy oprócz „Oświęcimskiego”Raweckich to wszystko było robione? Ostatni program jaki został przyjęty to ten a wcześniej opracowany przez K.Płonkę śp. Szkoła muzyczna II stopnia jest potrzebna i nie jest to zadanie miasta i powiatu lecz dobrze by było aby taka była nie musi być od razu „wyższa bo pan tak chce.Co do ulic to Zwycięstwa jakiego?Według pana tylko ZSRR zwyciężało?Al.Tysiąclecia -czyjego szanowny panie.Coś mi się wydaje że pan jest „zakręcony „a nie Odkręcony. Skoro Ustawa dezubekizacyjna tego nie reguluje to decyduje Rada Miasta a nie pan.Przeszkadza? A może szuka pan zaczepki? Co jeszcze się panu nie podoba w naszym mieście.Powinien pan się zapisać do KOD oni się do wszystkiego przyczepiają więc miał by pan tam posłuch o ile by sobie pozwolili.Co do kaźni w piwnicach ratuszu gdy była tam ubecja to dziwię się że nie pyta pan o kolor włosów zakatowanych.A skąd pan wie że to byli folksdojcze??Wszystkich pan tak traktuje i wrzuca do jednego „worka”?Może zaczniemy od siebie i swoich rodzin,kim byli co robili , a pan będzie siedział przy klawiaturze pod jakimś nickiem wypisywał co się panu nie podoba.Lubi pan przesłuchiwać i to jest nawyk podejrzany tym bardziej że nie podoba się panu krytyka UB i ich poczynania. Zatrute powietrze Oświęcimia na niektórych działa negatywnie.Dobrze że otwarto nowy oddział w naszym szpitalu.Powodzenia w przesłuchaniach.

 21. Czyli przyznaje Pan, że nie ma Pan żadnego programu, poza utworzeniem w Oświęcimiu szkoły muzycznej II stopnia. A dlaczego nie od razu Akademii Muzycznej? W ten sposób nasi uczniowie nie musieliby w ogóle wyjeżdżać z Oświęcimia.
  Miasto nie ma żadnych terenów inwestycyjnych? A tereny opuszczone przez Zakłady Chemiczne? A teren na południe od Zakładów, gdzie powstają coraz to nowe firmy? Czyżby nie miał Pan o tym zielonego pojęcia?
  Postulat połączenia gminy miejskiej i wiejskiej. W rezultacie miasto Oświęcim kończyłoby się w Grojcu. Świetna myśl (to taki sarkazm).
  Ulice Tysiąclecia i Zwycięstwa – ja nie pytam jakie władze będą decydowały, tylko co Pan na to? Pisowski rząd i pisowski wojewoda z pewnością wezmą pod uwagę opinię pisowskiej rady miasta Oświęcimia, w tym też Pana głos. Zamiast uniku – proszę o odpowiedź.
  Nie znalazłem tego tekstu w blogu, ale jest artykuł w dzieje pl z wypowiedzią A. Cyry o obozie UB w trzech blokach k. starej cynkowni (tam obok jest teraz market budowlany Dobromir): „Trafiały tam osoby podejrzane o członkostwo w NSDAP, Hitlerjugend i BDM, niemieccy cywile i obywatele polscy, którzy byli volksdeutschami, a także Górnoślązacy, podejrzewani o brak lojalności wobec Polski. Obóz istniał prawdopodobnie do marca 1946 roku. W księgach parafialnych odnotowano tam zgony 144 osób”. Wynika z tego, że te wspominane przez Pana 144 ofiary – to są folksdojcze. Nie mieli więc nic wspólnego z posterunkiem UB na rynku w Oświęcimiu i polskimi patriotami, którzy rzekomo, Pana zdaniem, mieli tam zginąć.

 22. Żaden radny nie jest w stanie zrealizować swojego programu bez akceptacji większości w Radzie i bez zapisania go w budżecie miasta o czym pan wie. Miasto nie ma specjalnie terenów inwestycyjnych gdyż decyzje włodarzy w latach 70 tych podzieliły nasze miasto na gminę miejską i wiejską , Każda ma swoją radę i swoje plany inwestycyjne. Najlepszym rozwiązaniem było by połączyć obie gminy ale do tego potrzeba zgody dwóch gmin. Program dla miasta Oświęcimia powinien być opracowany przy współudziale mieszkańców gdyż to ich miasto a nie jakiegoś radnego folwark. Na pewno trzeba zadbać o inwestycje przynoszące nowe miejsca pracy , ale tak jak mówiłem miasto nie ma więcej terenów więc trzeba się skupić na tym co się ma. Jestem zwolennikiem szkoły muzycznej powiększonej o II stopień gdyż edukacja kończy się w tej chwili na szkole podstawowe i co dalej?Do tego trzeba współpracy miasta i powiatu. Potrzeb jest wiele ale to wymaga dobrej współpracy i wsparcia społecznego.Programu sie nie wymyśla należy go opracować i dostosować do potrzeb mieszkańców. Co do ulic to rada nie ma na to wpływu ustawa jest aktem wyższego rzędu niż uchwała miasta i to ona prawnie narzuca nam realizacje poprzez zapisy w ustawie. Co do tablicy to informacja o mordach NKWD i UB na terenie Oświęcimia znajduje się blogu Pana Adama Cyry dotyczący okresu powojennego w Oświęcimiu dotyczącego NKWD i UB.Są tam też nazwiska pomordowanych. Ratusz był jednym z miejsc tej kaźni.W sumie wymieniono 144nazwiska a część z nich podobno zginęła właśnie zakatowana w ratuszu w siedzibie UB.Nie mogę podać linka bo portal blokuje takie wpisy.

 23. Ale zamiast tej polemiki wolałbym od Pana usłyszeć jaki ma Pan program wyborczy. Czym będzie się Pan zajmował jako radny? Bo jeśli ma Pan zamiar obkleić każdy centymetr kwadratowy ścian kamienic na rynku patriotycznymi tablicami pamiątkowymi, to z góry uprzedzam, że na Pana nie zagłosuję.
  Chciałbym też wiedzieć, jakie będzie Pana stanowisko w sprawie zmian nazw ulic: Tysiąclecia i Zwycięstwa (to ta główna ulica na Dwory). Prędzej czy później pisowski rząd poprzez wojewodę na pewno się do nich przyczepią. Tysiąclecia Państwa Polskiego to nazwa z epoki gomułkowszczyzny, wiadomo po co – aby przykryć piarowo tysiąclecie chrztu Polski. A Zwycięstwa – wiadomo, że chodziło o zwycięstwo wojsk sowieckich i wspierających je armie renegatów tzw. LWP nad Niemcami. Chciałbym więc wiedzieć, jak się Pan do takich propozycji odniesie.

 24. A więc niestety Jaskółko Józefie, wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że jednak jesteś kłamczuszkiem. Nie chodzi mi akurat o obronę ubecji, która jest nie do obronienia. Ubecja to była wstrętna i ogólnie rzecz biorąc parszywa instytucja, mająca w Polsce wiele na sumieniu. Jeśliby na rynku w byłym ratuszu ubecy zamordowali kogoś, byłbym jednym z pierwszych, którzy przyłączyliby się do upamiętnienia śmierci tych niewinnych ludzi. Ale jednak widać ubecy nikogo tam nie zamordowali. Nie jest Pan w stanie podać ani jednego takiego faktu, ani jednego nazwiska. To się nazywa kłamstwo. A to nieładnie. Jakie więc mogę mieć zaufanie do przyszłego radnego, który obwieści za jakiś czas, że Chwierut miał zwyczaj ćwiartowania własnoręcznie toporem na rynku ciał bezbronnych pisowskich dziewic? Spędzone dzieci z oświęcimskich podstawówek będą przerażone. A trochę starsi słysząc to będą pękać ze śmiechu.
  Ale nie zamierzam się już z tego powodu dłużej nad Panem znęcać. Kilka razy gdzieś tu zauważyłem, że na pewne tematy wypowiadał się Pan dorzecznie. Proszę tylko, aby jako osoba publiczna (a taką przecież chce Pan jako radny być) bardziej uważał na słowa.

 25. „Odkręcony ” tu masz kawałek historii ratusza, a dokumenty z nazwiskami bandytów z UB jak też twoi idole z PZPR i SB palili aby ich nie osądzać.Tak mówi historia. „Niemieckie władze okupacyjne włączyły ratusz do systemu obrony przeciwartyleryjskiej miasta. Został połączony podziemnymi korytarzami z bunkrem wybudowanym na środku Rynku. W okresie powojennym obiekt przejęty został przez władze komunistyczne, które przeznaczyły go na siedzibę UB. – Były to czasy, gdy obok tego budynku przechodziło się ze strachem – mówi Zygmunt Kasperczyk. – Po mieście krążyły różne słuchy o prowadzonych tam ciężkich przesłuchaniach i surowych celach, w których przetrzymywano wrogów ustroju socjalistycznego – dodaje. Potem budynek, aż do lat 70. zajęła Milicja Obywatelska”. Nie walcz z historią po prostu miej szacunek do ludzi.

 26. Jeśli mieszkańcy miasta przeprowadzają się z ciasnych M-2 w blokowiskach do domków na przedmieściach – to oczywiście jest postęp. To oznacza, że ludzie się stopniowo dorabiają. Ja mieszkałem z rodzicami i rodzeństwem w dwóch pokojach z kuchnią na 47 metrach kwadratowych w bloku na czwartym piętrze bez windy, gdzie musiałem spać na fotelu rozkładanym, tzw. amerykance. Teraz po latach oszczędzania mieszkam w domku, w którym każde z moich dzieci ma osobną sypialnię, mającym w sumie trzy razy większą powierzchnię. Do tego nieduży ogród z tarasem gdzie po południu można wypocząć, z rabatkami i drzewkami ozdobnymi. To nie jest stagnacja. Twoim zdaniem postęp jest w Bangladeszu, gdzie liczba ludności podwaja się co13 lat? Ja dziękuję za coś takiego.
  Za komuny można było kupić dyplom ukończenia uniwersytetu na targu? Kto ci takich głupot naopowiadał? Teraz właśnie mamy bezsensowną nadprodukcję magistrów ok 70% populacji, po uczelniach w Psiej Wólce, o poziomie nauczania przedwojennego gimnazjum, na kierunkach marketing i zarządzanie, psychologia, socjologia, filozofia i archeologia. Magistrów sfrustrowanych, że nie mogą znaleźć pracy „w wyuczonym zawodzie” i tłumnie zasilających szeregi pis.

 27. @Czytelnik – gmina wiejska Oświęcim jest odrębnym bytem samorządowym nie rozpatrywanym w kategorii miasta. Ma własne władze i własny budżet. Dla poparcia własnej tezy z p. Bartosza zrobisz trzeciego zastępcę p. Chwieruta? Ochłoń. Proponuję wrócić do szkoły a nie zarzucać komuś posługiwania się półprawdami. Powyższe dane to cytat z wypowiedzi rzecznika oświęcimskiego magistratu. To po pierwsze. Nowy Sącz ma dobrze ponad 80 tysięcy mieszkańców. Gmina Oświęcim z Miastem Oświęcim na koniec 2017 łącznie nie miały nawet 57 tysięcy. Co chcesz udowodnić? Własne braki i matematyczną niewiedzę na poziomie szkoły podstawowej?To po drugie. Próbujesz kogoś oczernić a wykazujesz własną pustkę intelektualną.

 28. Nie pamiętasz? Twierdziłeś, że komuniści mordowali w ratuszu. Na moje dwukrotne pytanie: kogo mianowicie tam zamordowano – zatkało cię i próbowałeś wykrętów. Jeśli podasz w końcu jakieś fakty i nazwiska, chętnie odszczekam. Proszę bardzo, masz trzecią okazję, czekam.

 29. „ludzi w sumie w obu gminach od 30 lat jest tyle samo, zmienia się tylko migracji między nimi” – to ma swoją nazwę – stagnacja. Poza tym ważniejsze od pytania ilu, jest pytanie co to za ludzie? Odsetek miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem jest obecnie w Oświęcimiu niższy niż był za komuny! I to w czasach kiedy mgr. można kupić niemal na targu. Łatwo to zrozumieć kiedy uświadomimy sobie, że w samym biurowcu ZCHO w szczytowym okresie pracowało 600 osób – 80% to byli inżynierowie (w czasach kiedy wyższe wykształcenie miało <5% społeczeństwa!) . Obecnie w całym Oświęcimiu (może wyłączając oświatę i służbę zdrowia) nie ma 600 miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem. I to w czasach kiedy nasze dzieci chcą być programistami, konstruktorami czy analitykami big data. Świat nam uciekł.

 30. „odkręcony” Brakło argumentów?????Schowałeś się za nickiem „odkręcony” i myślisz że można bezkarnie wszystkich oskarżać i rzucać oszczerstwa??Jesteś w błędzie.

 31. To jest półprawda co piszesz, a może napisz jaki przyrost ma gmina wiejska Oświęcim? ludzi w sumie w obu gminach od 30 lat jest tyle samo, zmienia się tylko migracji między nimi.

 32. „miastowy” o jakiej euforii ty piszesz? Pisze pan „Ile miejsc pracy wykreował pan z kolegami „S”, co zbudowaliście, ulice, chodniki, obwodnice, mosty, stadiony, hale, mieszkania, kluby sportowe, orliki, szkoły, przedszkola,szkoły, rekreacja nad Sołą, wysypisko, ???no co??? NO I CO? Co pan zrobił oprócz narzekania??? Ja cały czas aktywnie pracuje a pan?Więcej szacunku dla ludzi dzięki którym masz to wszystko, a nie czekaj aż Ci na talerzu podadzą.

 33. Starzec pewnie sprawi ze bedzie Oświęcim pierwszy bo tak mu na tym Oświęcimiu ostatnio zależy… A on jako Starosta jakie sukcesy miał? Oj marna to kadencja była więc lepiej dla Oświęcimia żeby nie wygrał tych wyborów.

 34. @miastowy – z tej euforii „wiedzy” wyszła ci niezła obsuwa z Nowym Sączem. Chyba jest znacznie większy od Oświęcimia. Kiepsko, kiepściutko.
  Za rzeczniczką oświęcimskiego urzędu: „Na koniec 2010 r mieliśmy 39 923 mieszkańców, a na koniec ubiegłego roku 37 766 – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik Urzędu Miasta Oświęcim. Zatem w ciągu zaledwie sześciu lat ludność zmniejszyła się o 2 157 osób. I nadal spada. W ciągu kolejnych trzech miesięcy miasto skurczyło się o kolejnych 180 nazwisk. Na koniec marca było 37 586 osób”
  No chwalić nie ma się czym.

 35. Widać że wśród niektórych komentatorów to wielkie nieszczęście że muszą mieszkać w Oświęcimiu. Jakikolwiek sukces miasta to dla nich nieszczęście. Chyba należy im tylko współczuć. Jak rozmawiam z sąsiadami i znajomymi to nasze miasto się im podoba i są zadowoleni. Ja też mam taką opinię ☺

 36. Nie wiem Janusz czy to jest powód do dumy. Twoje ronda i mosty duchów nie zatrzymają ludzi wykształconych w Oświęcimiu. Inwestycje tworzą głównie miejsca pracy dla ludzi nisko wykwalifikowanych. A nie po to Oświęcimianie wysyłają dzieci na studia by potem pracowały na wózkach widłowych. Stąd ucieczka wykształconej młodzieży z Oświęcimia.

 37. Kiepsko!!! Jesteśmy trzecim co do wielkości Miastem w województwie małopolskim:Kraków, Tarnów,Oświęcim. Panie Józefie niech pan w euforię nie zapada i propagandy nie wciska, pańskie 5 minut w Mieście już było i co z tego pozostało? Co Pan zrobił ?Ile miejsc pracy wykreował pan z kolegami „S”, co zbudowaliście, ulice, chodniki, obwodnice, mosty, stadiony, hale, mieszkania, kluby sportowe, orliki, szkoły, przedszkola,szkoły, rekreacja nad Sołą, wysypisko, ???no co???

 38. Oświęcim, małe miasteczko w woj.małopolskim o ujemnym przyroście naturalnym. Współczynnik dynamiki demograficznej jest znacznie mniejszy od średniej województwa. W 2016 r. na 1000 ludności Oświęcimia przypadało 11,98 zgonów. Było to znacznie więcej od wartości średniej dla Małopolski (dane GUS). Piątego października 2018 r. późnym wieczorem jakość powietrza zła: PM 2,5- ponad 400% normy, PM- 10 ponad 300% normy (dane z portalu Interia).

 39. Szału nie ma I nie będzie.Ludzi co raz mniej I na mnie niedługo też przyjdzie czas by stąd wyjechać.

 40. W Małopolsce jest 61 miast czyli 118 to gminy wiejskie. 9 miejsce to dobre miejsce ale taki wynik mamy nie od dzisiaj a byłby lepszy gdyby w Oświęcimiu było więcej pracy a tak to mamy coraz mniej obywateli Oświęcimia więc i podział adekwatny do ilości. Czyja to zasługa ? myslę że mieszkańców.

 41. Gdyby to był sukces powiatu tytuł brzmiałby: Pan Starosta Zbigniew Starzec doprowadził to świetności powiat który jest w czołówce rankingu powiatów czy coś w tym stylu. Ech.. ile zwykły tytuł artykułu może zmienić.

Send this to a friend