Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Marsz przeciwko faszyzmowi

W sobotę 7 października o godz. 15:00 małopolskie organizacje i partie opozycyjne zapraszają na Marsz Antyfaszystowski w Oświęcimiu.

Trasa: z ul. Śniadeckiego 21 na Rynek

Marsz nawiązuje do wydarzenia w Oświęcimiu z dnia 26 sierpnia 2017 r., kiedy podczas happeningu, „Jezus też był uchodźcą”, w trakcie odczytywania wiersza Warsan Shire, która opisuje okrucieństwa wojny w swoim kraju, kilkunastu młodych ludzi ubranych na czarno zaatakowało osoby uczestniczące w happeningu. W ludzi, trzymających tablice z hasłami przeciw ksenofobii i rasizmowi, zostały rzucone petardy hukowe i dymne oraz jajka. Jedno z nich uderzyło w tablice. Na szczęście nikt nie został ranny.

Marsz współorganizują: Komitet Obrony Demokracji Region Małopolska, Platforma Obywatelska, Razem, .Nowoczesna, SLD, Partia Zieloni, (S)Prawa Kobiet, Queerowy Maj, Równość.org, Krakowski Klub Obywatelski, Front Młodych, Instytut Monteskiusza, Przegląd Demokratyczny, Unia Europejskich Demokratów.

KOD
Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

 1. Karolina, rozumiem, że żadnego innego wyboru nie ma? Tak się właśnie rodzą przeciwstawne plemiona, które nie umieją ze sobą rozmawiać. I tak, niestety, dzieje się w Polsce. Przestaliśmy ze sobą umiejętnie rozmawiać. W najgorszej sytuacji pozostają ci, którzy nie chcą iść ani z jednymi, ani z drugimi. Nikt ich nie chce słuchać, bo reszta się zapętliła w te swoje wierzenie i gusła. A najbardziej ironiczne jest to, że stanowią oni prawdopodobnie większość w skali całego społeczeństwa.

 2. Studencie: doskonale, więc jedź sobie na granicę klepać pacierze, a ja pójdę protestować przeciwko kaczofaszyzmowi.

 3. Do Dekokracja: masz rację! Pierwsza to akcja ludzi wierzących w niezwykłe zjawiska i stany niemające w ogóle odzwierciedlenia w rzeczywistości (poza w nie wierzącymi rzecz jasna!). Z tymi osobami nie ma sensu rozmawiać – racjonalne argumenty do nich nie docierają. Jak to w wierze – jest tak i tak i koniec dyskusji.

  A druga to akcja religijna polegająca na wspólnej modlitwie.

 4. Mamy wolny wybór 7 października. Kto chce, może pójść na marsz przeciwko faszyzacji życia publicznego w Polsce lub też może ustawić się wzdłuż granic i odmawiać różaniec aby – jak twierdzą organizatorzy – modlitwą „wyprosić pokój dla świata”.

 5. Oczywiście redakcja musiała przypomnieć o tak „ważnym” wydarzeniu…

  Tak swoją drogą: tego samego dnia organizowana jest akcja z serii „Jezus też był uchodźcą” w Wadowicach. Jak Wam ponownie pokażą, co o Was sądzą, tam też będziecie płakać i chodzić w dziwnych marszach?

 6. Ma lać a wiadomo lemingi z cukru to szybka sie rozpłyną,ile ich będzie 10,20? :)))))))))))))))))

 7. To znaczy gdzie Wy ten faszyzm widzicie? Z reguły jak się protestuje, to przeciwko lub za czymś realnie istniejącym, więc poproszę o pokazanie gdzie toto się znajduje. Bo to czym motywujecie ten marsz, to zwykła chuliganeria, którą należy tępić za pomocą środków odpowiedniego przymusu. Więc bardziej adekwatnie będzie: „Marsz przeciwko chuliganom” albo „Marsz za bardziej zdecydowanymi działaniami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne”.

 8. Janusz atakuje osoby które protestują przeciwko faszyzmowi. konkluzje. Janusz jest faszystą. Janusz jest idiotą. Janusz na problemy psychiczne. Janusz jest typowym Januszem i ma ból dupy. koniec.

Send this to a friend