Informacje

OŚWIĘCIM. Manufaktura osiedlowa czyli wzmacniamy więzi

Ten projekt to strzał w dziesiątkę! Bo międzypokoleniowo można robić właściwie wszystko. Jesteśmy siostrami i wiemy jak ważne jest pielęgnowanie więzi – mówią Osiedlowe Aktywistki działające w Radzie oświęcimskiego Osiedla Pod Borem.

Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi, przede wszystkim ludźmi starszymi. Jak śpiewa DeMono „Milion spraw chwili brak, szybkie, nie krótkie tak, bo już myślisz gdzie masz iść…”. Do tego znikają rodziny wielopokoleniowe. A świat zmienia się tak szybko, że wiedza gromadzona przez całe życie, szybko się dezaktualizuje.

Pomysłem na projekt Manufaktura osiedlowa – wzmacniamy więzi jest spotkanie młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami i wspierać w tych obszarach, gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać. Brzmi to może banalnie, ale tym bardziej warto było sprawdzić to w praktyce – informuje Ewelina Gwizdoń.

Projekt realizowany był w Oświęcimiu. W ramach Sąsiedzkiej Pracowni mieszkańcy osiedla Pod Borem nadali drugie życie książkom tworząc fantastyczne papierowe jeże a zwykłe słoiki zamieniły się w piękne jesienne lampiony. Mikołajkowy wyjazd do Fabryki baniek wprowadził nas w świąteczny nastrój, a wspólne malowanie ozdób choinkowych dostarczyło wielu cudownych emocji. Dzięki FIO udało się powołać osiedlowy Klub! Działanie jest super! – cieszą się mieszkańcy.

Projekt realizowała grupa nieformalna Osiedlowe Aktywistki, przy współpracy z Radą Osiedla Pod Borem. Grupa otrzymała grant w wysokości 2575 zł na realizację działań z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie.
– Ogromnie cieszy takie zaangażowanie mieszkańców w działania dla dobra swojej okolicy. To dla Rady duże wsparcie! – dodaje Adam Kusak, przewodniczący Rady.

Od 10 do 31 grudnia zapraszamy mieszkańców Małopolski do wybrania najciekawszej inicjatywy zrealizowanej w ramach Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ 2018. Wystarczy wybrać najciekawszy projekt i kliknąć „GŁOSUJĘ”
Jeśli podoba się Państwu nasza inicjatywa, prosimy o głos. Dziękujemy! – zachęca Monika Sobota.

Link do głosowania: TUTAJ

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend