Informacje, Wideo

OŚWIĘCIM. Life Festival Oświęcim zagrożony, nie odbędzie się na Kamieńcu?

Tauron Life Festival Oświęcim to festiwal muzyki rozrywkowej odbywający się od 2010 roku w Oświęcimiu. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest dziennikarz radiowy Darek Maciborek. Najważniejszymi elementami Life Festival Oświęcim są pokojowe przesłania, budowanie pokojowych relacji oraz walka z rasizmem i antysemityzmem. Mają one istotną moc gdyż wypływają z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady. I właśnie wtedy, podczas festiwalu odbywają się dialogi ponad granicami kulturowymi i państwowymi.

W ostatnim czasie wokół LFO pojawiają się niepokojące sygnały związane z możliwością niezorganizowania kolejnej edycji LFO w Oświęcimiu. Tym faktem zaniepokoiły się również władze Powiatu Oświęcimskiego, który od kilku lat jest głównym partnerem wydarzeń sportowych w ramach LFO.

– Poprosiłem radnych Miasta Oświęcim Waldemara Łozińskiego i Jakuba Przewoźnika o pomoc w rozeznaniu niepokojącej sytuacji wokół LFO – mówi starosta Zbigniew Starzec. – W odpowiedzi na pismo radnych Miasta Oświęcim, prezes Fundacji Peace Festival Dariusz Maciborek wymienił kilka problemów związanych z organizacją festiwalu m.in. sprawy finansowe i organizacyjne dotyczące przeniesienia imprezy na oświęcimski Kamieniec – dodaje starosta. – Mam ogromną nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom Fundacji Peace Festival, Miasta Oświęcim i Powiatu Oświęcimskiego uda się uratować to fantastyczne wydarzenie jakim jest LFO – kończy starosta.

Pismo, które otrzymali radni Miasta Oświęcim od prezesa Fundacji Peace Festival

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

 1. przecież w tym miejscu było śmietnisko komunalne może to przenieść poza miasto a kamieniec zostawić w ciszy i spokoju

 2. Park:
  „Inwestycje będzie kosztować 4 mln zł, z czego 2,25 mln zł pokryje dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej”.
  Kładka:
  „Urząd Miasta Oświęcim stara się pozyskać dotacje na budowę nowej kładki z funduszy unijnych, a także z funduszy norweskich. Według szacunkowych wyliczeń sporządzonych w 2013 roku, koszt budowy „Mostu Duchów” wyniesie do 29 mln. zł netto”.

 3. Rafał pomysl logicznie po co tyle kasy na takie z……pie jest małpi gaj wiec tyle kasy gdyby włożyć w te tereny byłoby chyba ładniej niż na NY Manhatan

 4. Park na Kamieńcu nie jest robiony dla LFO tylko dla mieszkańców,a ewentualnie przy okazji LFO może z niego korzystać

 5. Ten Starzec jest niestrawny już. Mam nadzieję, że przegra z kretesem i zniknie chociaż na 4 lata 🙂

 6. Ja nie wiem czy na Kamieńcu dojdzie, czy nie dojdzie. To już jest kwestia postępu prac budowlanych i porozumienia (lub nie) Darka Maciborka z miastem. W każdym razie przypuszczam, że park jest priorytetem, a miejsce po imprezę muzyczną sprawą drugorzędną. Nie chciałbym tylko, aby wylewano tam dziesiątki ton betonu, żeby łatwiej rozstawić sprzęt i scenę. Jakoś nie słyszałem, aby w trakcie poprzednich edycji LFO ktoś protestował (no nie bójmy się tego słowa – Żydzi). Bez względu czy koncert będzie na Unii czy po drugiej stronie Soły, hałas jest wielki, ale chyba gdyby na Kamieńcu będzie w mieście minimalnie ciszej.
  Wracając do Żydów: najłatwiej byłoby się o tym przekonać idąc na mecz wspomnianej Wisły w koszulce z napisem „Jestem Żydem” – co jednak stanowczo Panu odradzam. Prawdopodobnie władze i służby nie zdążyłyby zareagować.

 7. Jak padł pomysł, że LF będzie na Kamieńcu to napisałem, że do tego nie dojdzie pozostawiając bez komentarza. Trudno mi było sobie wyobrazić, że po światowych „aferach” z supermarketem przy muzeum oraz dyskoteką przy stadionie, może odbywać się dwudniowy łomot na Kamieńcu. O wysypisku śmieci było wiadome wszystkim od początku, obecnie przemieszcza się tamtędy ciężki sprzęt budowlany i nie widać, żeby się zapadał. Odnośnie poprzedniego komentarza: na derbach bywałem jedynie na Służewcu, ale jeżeli coś niewłaściwego i domyślam się, powtarzalnego dzieje się na imprezie masowej to miejscowe władze i służby są od tego aby właśnie się nie powtórzyło. Wiem tylko, że kibice Wisły i Cracovii walczą na noże ale chyba nie z powodu odmienności ras?

 8. Panie Janie, częściowo tak, częściowo nie. Ale zaskoczył mnie pan tezą, że: ” Żyję w Polsce prawie 70 lat i jakoś osobiście nie spotkałem polskiego antysemity ani rasisty.”
  Jak można było przeżyć tyle lat nie wychodząc z domu? Proszę się wybrać na derby Krakowa i posłuchać co ryczą kibole Wisły na temat Cracovii, jaką ona żydowską …. jest. To taki mały wybryk chuligański. 20 tysięcy ludzi. Proszę poczytać sobie fora dyskusyjne w tysolu, wPolityce, wSieci, doRzeczy lub innych prawicowych portalach. Jakiś czas temu był to tylko margines, ale od 3-4 lat robi się coraz szerszy.

 9. Wzniosłe słowa o najważniejszych przesłaniach festiwalu, ale chyba w celu pozyskania pieniędzy i może zagranicznych artystów – bo wiecie przecież, że w tym kraju to i tamto, i wspomóżcie swoim występem. Przy okazji utrwala się brzydką łatkę o panującym u nas anty czymś i jeszcze czymś – bo skoro tutaj trzeba organizować takie imprezy to znaczy, że jest źle. Żyję w Polsce prawie 70 lat i jakoś osobiście nie spotkałem polskiego antysemity ani rasisty. Że gdzieś zdarzy się wybryk chuligański? Proponowałbym takie przesłania organizować raczej za Odrą, ale niemieckiemu pracodawcy (RMF) chyba nie o to chodzi. Ciekawy jestem czy skutkiem iluś festiwali znaleziono jednego nawróconego rasistę? Z pewnością nie interesuje LF tych, którzy decydują o wojnie lub pokoju – w ostatnich latach raczej przybyło konfliktów. Z czasem sponsorów LF przybywa, jak czytam poziom się obniża (ja tego nie oceniam), może w zamiarze są jeszcze parawany dźwiękochłonne wokół, na początku był telebim skierowany na ulicę. Oświęcim nie potrzebuje się promować, najlepszą promocją jest inwestycja w mieszkańców, a nie wydawanie pieniędzy na zamknięte imprezy. Jeszcze pytanie do organizatorów: jaki cel im przyświecał w umieszczeniu muralu naprzeciwko kościoła Salezjan z cytatem JP II że „antysemityzm jest grzechem”? Czyli najwięcej antysemitów jest wśród uczęszczających do kościoła? A może teraz jak poczytali, to stoją w kolejce do konfesjonału i spowiadają się z antysemityzmu? Ten mural mocno zraził mnie do Pana Maciborka. Pan starosta chyba pomylił się w wymienianych kwotach, ale to z pewnością kto inny wyjaśni.

 10. Nie wiem dlaczego prezydent ukrył w swoim programie wyborczym budowę mostu duchów? To jest jego flagowy pomysł wart ponad 40 mln zł.

 11. pierwsze słyszę aby Powiat był organizatorem LFO, chyba jakiś fejk, Starzec nie nadaje się na gospodarza ani Powiatu ani Miasta. Cały zespół vicePBSz to wielka lipa, nic nie robię, nic nie mogę,

 12. Połączyć ze Świętem miasta?
  Azes wymyślił
  I co za darmo wtedy bedzie?

  Chlopie gdzie byles przez ostatni rok? Trzeba było się zainteresowac ta sprawa wczesniej a nie przed wyborami.

  A tak na. Marginesie ile powiat daje na tą imprezę?

  P.s. a skladnosc wypowiedzi szalona
  Na poziomie nauczyciela

 13. Z jednej strony jest reklama dla miasta ale z drugiej… jak LFO jest nierentowne to może faktycznie to zamknąć

 14. A ja jestem ciekaw jak były sformułowane pytania do Maciborka, ażeby mógł przysłać taką odpowiedź którą można różnie interpretować .

 15. Starzec pozuje (na tle zbudowanego zresztą przez Chwieruta parku na Zasolu) i zadaje pytania: co tam dokładnie ma być na Kamieńcu, ile to kosztuje, czy grunt jest wystarczająco stabilny bo tam było kiedyś wysypisko śmieci, czy będzie droga dojazdowa którą będą mogły wjechać ciężarówki, itp.
  Kogo się pan pytasz? Mnie? Jeśli nie wiesz, to czy nie prościej byłoby zapytać w urzędzie miasta?

 16. Tak właśnie jest ,na Kamiencu było wysypisko śmieci i teren nie nadaje się żeby wjechały tam tiry ze scena i dźwigi by montować to wszystko ,oczywiście życzę mieszkańcom Kamieńca tej hordy ludzi przed i po koncercie ,

 17. Czyli Chwierut lansuje budowę parku pojednania narodów i mostu duchów, wiedząc że LFO nigdy tam maiło się nie odbyć. Oto prawdziwy gospodarz!

 18. prawda jest taka ze to zwykły szwindel ,za pieniądze podatników jest LF a mieszkańcy musza płacić za bilety ,taki to dobry i gospodarny jch

 19. Jestem za likwidacją Life Festival. To już żadna przyjemność, drogo i coraz gorsze „gwiazdy”. Formuła się wypaliła i teraz tylko Maciborek chce ciągnąć kasę a nie promować pokój. Niech bierze swoje zabawki i idzie gdzieś indziej. Zdecydowanie lepsze koncerty są na dniach miasta i jesieni oświęcimskiej. I to za darmo! A nie za ponad stówę! Idź pan panie Maciborku stąd!

 20. Ten człowiek startuje na prezydenta? Przecież on nie potrafi się sprawnie wypowiadać. Jego się po prostu nie da słuchać.

 21. Festiwal porażka miasto tyle kasy daje a mieszkańcy nic z tego nie mają po za utrudnieniami np drogowymi. Pierwszy festiwal był ok wejście za darmo dla wszystkich to był festiwal dla pokoju a teraz to zwykła impreza za kasę mieszkańców tylko że bez ich udziałów. Można lepiej wydać te środki a Maciborek i Starzec niech sobie robią festiwal w budynku starostwa.

 22. „zaniepokoiły się również władze Powiatu Oświęcimskiego, który od kilku lat jest głównym partnerem wydarzeń sportowych w ramach LFO” – w tym roku na gali u OCKu zostali zaproszeni do współorganizacji LFO. Kto to piszę??

 23. Czy on się słyszy co mówi, przecież to jest jakiś bełkot.
  wie – nie wie, pamięta – nie pamięta, wszyscy mówią że to, że tamto

Send this to a friend