Informacje

OŚWIĘCIM. Lawina długu. Miłe złego początki, czyli jak Janusz Chwierut wydaje podatkowe pieniądze.

Kiedy zamykano rok budżetowy 2010, w miejskim ratuszu, za „panowania” Janusza Marszałka, w rubryce „dług miasta” widniała kwota 15 mln 342 tys. złotych. Dochód miasta opiewał wtedy na kwotę 121 mln 410 tys. Wskaźnik zadłużenia miasta Oświęcim na 31 grudnia 2010 roku oscylował w granicach 12,6 %. Takie obciążenie portfela mieszkańców miasta zostawił Janusz Marszałek, odchodząc z funkcji prezydenta miasta. W porównaniu z innymi 40 tysięcznymi (liczba mieszkańców) miastami to był dług prawie symboliczny.

Całkiem inaczej jest z naszymi miejskimi pieniędzmi na koniec grudnia 2017 roku, po 6 latach urzędowania „dobrego gospodarza”, prezydenta miasta Oświęcimia Janusza Chwieruta. W ostatnim roku (2017), przed tegorocznymi wyborami, prezydent miasta przy dochodach Oświęcimia 195 mln 294 tys. złotych, wydał 206 mln 441 tys. złotych, co dało deficyt w kwocie 11 mln 147 tys. zł. O tyle więcej Janusz Chwierut wydał więcej aniżeli miał we wspólnej skarbonce oświęcimian. W ciągu tych 6 lat dług miasta Oświęcim wzrósł z tych 15 mln do 62 mln 477 tys. na koniec 2017. Obecnie, w planie finansów na 2018 rok przewiduje się na 73 mln 477 tys. złotych.

Uchwała budżetowa na rok wyborczy 2018 zakłada dochody w wysokości 198 mln 673 tys zł  a wydatki na poziomie 214 mln 673 tys. zł. To oznacza, że w roku wyborczym „dobry gospodarz” wydał już o 16 mln zł więcej niż miał w skarbonce. To o dalsze 5 mln więcej niż rok wcześniej.

Zobaczmy jak to wygląda w zestawieniu:

Z dumnych doniesień i z treści ogłaszanego programu wyborczego końca słonych wydatków nie ma. Czeka nas budowa mostu duchów, słynna kładka na „Kamieńcu” za ok. 24 mln złotych, Park Pojednania za następne 25 mln złotych oraz jeszcze kilka „wynalazków”. Już dzisiaj utrzymanie pływalni, lodowiska, ogromnej Biblioteki Publicznej pochłania ogromne środki, a końca szaleńczej zabawy w wydawanie pieniędzy wcale nie widać.

Janusz Chwierut w ciągu ostatnich 7 lat powiększył dług mieszkańców prawie 5-ciokrotnie. Tempo zadłużania miasta jest zastraszające. Każdy dorosły człowiek, który bierze kredyt doskonale wie, co to oznacza. Co najmniej kłopoty i gwałtowny spadek poziomu życia, albo wizyta komornika. Jeśli dług miasta tak koszmarnie rośnie można się spodziewać, że miastoOświęcim, miasto ludzi starszych, będzie dużo droższe w utrzymaniu. Dla emerytów i rencistów, ale także dla młodych małżeństw, tych na dorobku, będzie oznaczało bolesny wzrost cen opłat za wodę, ciepło, czy nieczystości. Koszt spłaty rosnącego długu Pan Janusz Chwierut będzie musiał na kogoś zrzucić ponieważ dochody miasta wcale nie rosną tak lawinowo jak zadłużenie.

Dlaczego Janusz Chwierut nie kieruje się zdrowym rozsądkiem, którym posługuje się każda gospodyni domowa, każdy ojciec rodziny? Ponieważ nie wydaje swoich pieniędzy. Już w ciągu najbliższych 5 lat w Wieloletniej Prognozie Finansowania pieniędzy na inwestycje drogowe jest jak na lekarstwo. Proste, za nasze publiczne pieniądze, kosztem ogromnego długu mieszkańców i rosnących opłat, Janusz Chwierut – „dobry gospodarz” zrobił sobie kampanię wyborczą. Czy to jakaś wielka sztuka nabrać kredytów i zadłużyć się, żeby sąsiadom pochwalić się nowym autem, albo domem należącym do banku?

Warto zadać sobie to pytanie i odpowiedzieć, czy tak zachowuje się prawdziwy gospodarz i człowiek, któremu można powierzyć wydawanie naszych pieniędzy.

(SP)


Czytaj także:

OŚWIĘCIM. Wielki sukces Janusza Chwieruta. Powstanie Most Duchów za 23 mln zł
Poprzedni artykułNastępny artykuł

144 komentarze

 1. Temu portalowi należy się podziękowanie za odważne przeciwstawienie się totalnym i obrońcom ulicy komunisty Ignacego Fika.

 2. Przeciwnie!!! Temu portalowi właśnie należą się szczególne podziękowania,bo wśród ludzi nie posiadajacych konta na facebooku, tak,jeszcze takich na szczęście wielu, był medium gdzie jasno było widać co PIS i jego kandydaci sobą reprezentują.
  Panie Wilczak,dziękujemy!

 3. Nie pomógł Starcowi Duda, Szydło i ten portal. No w niektórych przypadkach nawet Boska interwencja nie pomoże. Dziękuję Oswiecimianom, że mądrze wybrali.

 4. @anty po i pis
  Droga S-1 ma połączyć Bielsko z chyba Jaworznem lub Mysłowicami. To są olbrzymie pieniądze. Te duże miasta nie były w stanie wywalczyć tej drogi to jak taką drogę mógł wywalczyć niewielki Oświecim.

 5. xxl- Co do mostu to już ci odpowiedziano ale powtórzę. Trzeci most powstanie na drodze krajowej w ramach drogi S-1 – no właśnie dlaczego dopiero teraz?! Przez tyle lat nieudolny prezydent mając za sobą rządy swojej partii nie umiał tego wywalczyć.

 6. PO nie służy dobrze naszej małej oświęcimskiej Ojczyźnie, czas im podziękować i odsunąć w niedzielnych wyborach od władzy.

 7. Mam pomysł ,niech wygra p.Starzec a przejdziemy do totalnej opozycji nasz jch odpocznie ,a my bedziemy patrzec jak oni rzadza.

 8. Oglądalem konferencje p. Starca jezeli to prawda co mowil to mamy kłopoty.

 9. @anty po i pis
  1. A w którym mieście w okolicy ludność nie maleje? Najgorzej jest w Chrzanowie. Tam ubywa jeszcze więcej niż w Oświęcimiu i to ubywa i w mieście i w gminie. W Gminie Oświęcim natomiast ludność radykalnie rośnie. Czy winą miasta jest to że ludzie się bogacą i marząc o domku pod miastem przenoszą się do gminy?
  2. Co do mostu to już ci odpowiedziano ale powtórzę. Trzeci most powstanie na drodze krajowej w ramach drogi S-1. Miasto niewiele może zrobić dopóki ta droga nie powstanie. Obwodnica na Śląsk już powstała. Jedzie się przez nowy most na Wiśle, Chełm Śl., Mysłowice, Katowice. Trochę gorzej mają ci co jadą w kierunku Tychów ale przez nowy most też to jest możliwe

 10. I dalej to samo ,zadnych rozsadnych wnioskow nie mozna tak tik taki nie pomoga nam w tych wyborach .

 11. Koniu zaluzmy swoj portal bedziemy lepsi od nich .zwracam ci uwage nie ziej żółcią ,bo wygladasz jak pisowiec ,a to nam nie przystoi ,my jestesmy prawi nie chachmenty ,boje sie ze mozemy polec tak jak do sejmu bo tez wszyscy nasi z PLATFORMY OBYWATELSKIEJ zioneli nienawiscia ,straszyli pisem i ludzie tego nie kupili,nawet donald czmychnal ,a zapewnial u liska ze nie chce zadnych stanowisk ,interesuje go tylko polska cos mi sie wydaje ze mial cynk ,brzydko postapil .

 12. Starzec się na debatach tak miotał…. nienawiść i agresja w jego wykonaniu była komiczna – jak to się ma do tych plakatów z białymi zębami jak z reklamy Pedigree. Według mnie plakaty to maska a prawdziwy Starzec i PiS to debata i to co się wyczynia ostatnio wobec Chwieruta. Skala nienawiści i ataków na tego faceta jest ogromna. A co on winien? Że chce rozwoju miasta? Ja zagłosuję za Chwierutem. A PiS i Mateusz Morawiecki ze swoją miską ryżu niech z Oświęcimia ucieka. Nie potrzeba nam tu więcej nienawiści. Tego co portal pokazał przed tymi wyborami nie skomentuję, bo tego się komentować nie da. Panowie W. i P. – ikony niezależnego dziennikarstwa – koń by się uśmiał.

 13. Z tymi sadami to nie ma pomylki zeby nam nikt nie zarzucil ze to byli nasi sedziowie z nadzwyczjnej kasty ,a tak poza tym do urn strzepnac tą szarancze.

 14. A dlaczego nie podano nic tutaj o kolejnej przegranej Starca w sądzie – tym razem apelacyjnym w Krakowie?
  Starzec wielokrotnie w tej sprawie nazywał Chwieruta kłamcą. Okazuje się jednak, że to on kłamał.

 15. Jak to dobrze, że za niecałe trzy godziny koniec. Pisowskie trolle zarobią jeszcze swoje ostatnie dwa zeta za wpis, nabluzgają, naubliżają i pokłamią. A o 24:00 – cisza wyborcza.

 16. @szopen

  Powiem Ci że nawet jak na zwolennika PiS jesteś wybitnie grzeczny i elokwentny w swoich wypowiedziach. Wyraźnie wyróżniasz się w tej Waszej rodzinie dobrej zmiany. Może nawet jakimś prezesem zostaniesz? Albo naczelnym strażnikiem kanału jak go już wspólnie wykopiecie 😀

 17. A ja będę głosował na Starca i PiS. Dzięki nim ja i moja konkubina nie musimy pracować bo na naszą 4 dzieci dostajemy kasę i zapomogę. Tyle nam wystarcza na produkty pierwszej potrzeby- piwo i fajki. O rachunki też nie musimy się martwić bo gmina za nas płaci. Mieszkamy sobie w darmowym mieszkaniu, ale Starzec obiecał nam większe i nowe jak wygra wybory. Żyć nie umierać. Zaraz zabieramy się robienie następnego bachora żeby jeszcze kaska wpadla to zmienimy samochód na nowszy, chociaż i tak Starzec obiecał nam darmowa komunikację. Ale my nie lubimy taka jeździć że zwyklymi robolami. Poza tym i tak wstajemy koło 10, potem do biedry po piwo i fajki. Dzieci dostają darmowy obiad w szkole i ubrania z Mopsu to o nie nie musimy się martwić. Nawet nie wiem jakie mają dokładnie imiona. Ważne że PiS daje kaskę.

 18. Troche dziwny ten wyborca pis jakis rasista ksenofob fuj ,my jestesmy pro europejscy i nasz janusz ,dzieki naszym podatkom utrzymuje hokeistow , slysze coraz wiecej od normalnych ludzi ze przestali mu ufac ,ja pytam dlaczego ,przeciez dlug nie przekroczyl 100 mln ,o co taki rumor o te skromne 72 mln ,mozna troszke podniesc podatki i bedzie ok ,podatek od psow tez jest drastycznie maly a sraja te psy jak wsciekle ,mysle ze 500 pln od pieska bedzie ok ,janusz slucha nas wyborcow!

 19. Jak mam wybór między normalnym Chwierutem ktory działa i jego działania widać a tym co Starzec pokazał na debatach to wybieram Chwieruta. Facet na poziomie i z klasą czego o innych powiedzieć nie można.

 20. Ja tam wolę zeby Starzec wybudował darmowe mieszkania dla bezrobotnych meneli i cyganów. Jako wyborca PiS jestem za tym żeby z moich ciężko zarobionych pieniędzy utrzymywac ludzi którzy nie chcą iść do pracy. Dzięki mnie mają 500+, 300+ i darmowe mieszkanie i komunikację miejską. Co z tego że ja za to płacę. Nie potrzebujemy więcej dróg i chodników. Nie potrzebujemy parków dla dzieci. Wystarczy niech te ronda i drogi co mamy przemianie na im. Kaczyńskich, Macierewicza, Szydło i Morawieckiego. Może zamiast jakieś strefy dla dzieci Starzec wybuduje nam pomnik Leszka lub zamachu smoleńskiego. Lepiej niech nic nie będzie dla mieszkańców i zapanuje w Oświęcimiu PiSostan.

 21. To żydzi też,troche to dziwne ,no nie wieżę że nasz chwierut ma znajomości w Telawiwie ,ale lokalizacja na Szpitalnej mnie odpowiada , bo bedą daleko od muzułmanów na Sarych Stawach ,a meczet tez bedzie ze środków unijnych bo to nasz janusz super to załatwia .

 22. nie ma żadnych spisków , nie ma egzorcyzmów dla czerwonej panienki , nie ma wstęgi odwróconej na moście dedykowanym duchom , nie ma ręki fatimy na łańcuszkach sprzedawczyń w Oświęcimiu , nie ma znaków A na blokach i cukierki dla wyborców i tyle … nie psikusy …

 23. Moze sobie Starzec z Wilczakami i Plintami krzyczec w miescie -mojego glosu i tak nie bedzie mial. Pracownikow Starostwa pewnie tez nie, bo za mocno zaciskaja kciuki zeby odszedl. Co on buedny wtedh bedzie robil? Wroci do szkolg miejskiej na nauczyciela wf? A ck zrobia te rzekomo wolne media? Na czym beda zerowac skoro powiat wtedy jm nie bedzid placil jak teraz?

 24. O tych muzułmanach na Starych Stawach pisały nasze trolle. Chcieliśmy też napisać o spisku Chwieruta polegającym na planie osiedlenia żydów na Szpitalnej, ale to już by było chyba zbyt hardcorowe.

 25. Długi zaciągnięte przez Edwarda Gierka splacalismy do 2012 roku, zobaczymy jak długo oswiecimianie będą spłacać długi zaciągnięte przez Janusza Chwieruta.

 26. Do anty po PiS: Starania o most na Sole sa od dekad. Gdyby ludzie nie wstrzymywali budowy S1 z mostem na Sole to dawno inwestycja byłaby zrealizowana. Niestety ludziom nie podobały się koncepcje. Ale na szczęście za miesiąc rusza przetarg na zaprojektuj i wybuduj, więc twoje argumenty są inwalidą.

 27. Chwierut jest jednak geniuszem. Wziął wszystkie możliwe pieniądze z funduszów pomocowych Unii Europejskiej kiedy jeszcze tylko było można. Genialnie wykorzystał okazję. Teraz kiedy Kaczyński wyprowadzi Polskę z Unii pieniążków już nie będzie, ale co wzięliśmy – to nasze (po dzisiejszym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE Kaczyński nie ma już wyjścia, nie może znowu przegrać 27 : 1, więc żegnaj Unio).

 28. Gdyby nie Gierek to ludzie w Polsce do dzisiaj by z jakiń nie wyszli. Myślisz że po kim zostały szpitale, przychodnie, osiedla, drogi, energia na wsiach. Właśnie po to są kredyty na rozwój. Na elektrownię w Bełchatowie też były zaciągane kredyty i teraz mają tam najbogatszą gminę.

 29. xxl -W jednym przyznam ci rację. Nastąpiła nie tylko poprawa ale wręcz radykalna poprawa warunków życia ale ………w tym mieście! Piękne ulice, nowe budynki, rozwój gospodarczy, nowe firmy lub rozbudowa starych, setki nowych miejsc pracy. Trzeba mieć chyba oczy w d . . . e żeby tego nie widzieć. Widzi to każdy kto tu przyjeżdża po kilku latach i widzą to ludzie z innych miast a miałem gości i z Krakowa i z Warszawy. SKORO TAK SIĘ POPRAWIŁO W TYM MIEŚCIE TO DLACZEGO LUDNOŚĆ TEGO MIASTA Z ROKU NA ROK MALEJE?! ZAWSZE KIEDY PRZYJEŻDŻAM DO OŚWIĘCIMIA TO WIDZĘ ALE KORKI,PRZEZ TYLE LAT NIE DAŁO SIĘ WYBUDOWAĆ NP.3 MOSTU NA SOLE?! ILE LAT RZĄDZIŁO PO WRAZ Z P.JANUSZEM I DO TEGO CZASU NIE DAŁO SIĘ ZAŁATWIĆ OBWODNICY OD STRONY ŚLĄSKA?!

 30. A może to PO chce zniszczyć miasto, zadłużając je coraz bardziej, niczym Edward Gierek nasz Kraj w latach siedemdziesiątych ?

 31. PIS chce zniszczyć miasto i doprowadzić do tego że zostania tylko patologia na socjalu i wtedy każde wybory mają wygrane.

 32. @radny
  W jednym przyznam ci rację. Nastąpiła nie tylko poprawa ale wręcz radykalna poprawa warunków życia ale ………w tym mieście! Piękne ulice, nowe budynki, rozwój gospodarczy, nowe firmy lub rozbudowa starych, setki nowych miejsc pracy. Trzeba mieć chyba oczy w d . . . e żeby tego nie widzieć. Widzi to każdy kto tu przyjeżdża po kilku latach i widzą to ludzie z innych miast a miałem gości i z Krakowa i z Warszawy. Wiem że Ty to też widzisz ale wiara w PISlam niestety odbiera rozum.
  Za Marszałka było może małe zadłużenie ale była kompletna stagnacja!. Jakież to zresztą zadłużenie, 72 mln czyli mniejsze niż roczny przyrost dochodów który nastąpił (wzrost dochodów o 77mln). Pislamiści! Wy przecież jesteście w sprawach finansowych kompletnymi amatorami. Wierzcie we własnych ministrów ale nie tych od propagandy. Minister finansów z PIS i minister inwestycji i rozwoju z PIS którzy przecież widzieli to zadłużenie ale widzieli też całość sytuacji finansowej miasta uznali że jest to 12 najlepszy samorząd w kraju!

 33. Nie tak dawno Pan Zbigniew Starzec apelował o prowadzenie merytorycznej i uczciwej, a nie opartej na pomówieniach, kampanii wyborczej. Niestety, ostatnie dni pokazały, że najwidoczniej Pan Starosta zapomniał o własnym apelu i wszelkimi sposobami próbuje podważyć wiarygodność urzędującego prezydenta miasta. Sytuacji tej nie przerwało orzeczenie Sądu Okręgowego w Krakowie o oddaleniu wniosku kandydata PiS na prezydenta Oświęcimia Zbigniewa Starca dotyczącego zarzutu mówienia przez Janusza Chwieruta nieprawdy. Oddalenie zażalenia Pana Starca przez Sąd Apelacyjny w Krakowie również nie ostudził jego emocji. W związku z tym pomimo, iż kolejny apel o zachowanie powściągliwości przez Pana Zbigniewa Starca w rzucaniu oskarżeń w stronę Pana Prezydenta Janusza Chwieruta wydaje się być bezcelowy, skieruję w Jego stronę raz jeszcze.

 34. Te wpisy przypominają obrazek Mleczki: manifestacja uliczna, po lewej idzie lewica, po prawej prawica, a środkiem kurwica!

 35. do: „Wku…y na bezmyslnosc ludzi!”
  „Pinindzy po prostu ni ma !” już to gdzieś słyszeliśmy.

 36. Niech już te wybory się skończą, a wszystko wróci do normy, przynajmniej na 5lat. Zapomnimy o długu, smogu, mieszkaniach, ulicach lfo itp.

 37. @Martyna: widzę po stylu wypowiedzi i licznych błędach ortograficznych i gramatycznych, że Ty raczej z opcji PIS-SDL 500+

 38. @radny

  Jaka poprawa warunków życia?! Chodzisz na zakupy? Tankujesz.samochod? Słyszysz co mówią na około czy jesteś Radnym i masz to gdzieś bo masz dietę?! Wydanie opinii podatkowej kosztowało 40 zł. Teraz będzie kosztowało 2000 – to jest poprawa życia? Prąd jednak podrożeje? A miało być tak super! Poprawiło się tym którzy nie słyszeli o pracy bo dostali 500+ i zajmują się teraz produkcja dzieci żeby było więcej kasy a Ci którzy pracują uczciwie łoża na to i coraz bardziej zaciskają zeby ze złości. Gdyby to miało mieć ręce i nogi to 500+ byłoby odliczeniem od podatku, ale PiSowi nie zależy na tym żeby Polska się rozwijała tylko na tym żeby kupić głosy nierobów którzy produkują następne pokolenie takich samych ludzi. Dlaczego we Francji są zamachy i rozboje? Bo drugie pokolenie imigrantów żyjący z zasiłków się zwyczajnie nudzi! Czy nie widzicie analogii nawet u nas w mieście po wprowadzeniu 500+? Ale zamiast pomyśleć lepiej włączyć TVP, otworzyć piwo z biedronki i podziwiać jak Jarek wkopuje po raz któryś słupek na plaży bo tak żyje się prościej. I rpsciej zagłosować na PiS bo oni dają kasę. Tylko że,kasa się skończy jak Ci co im się chce pracowac wyjada albo zwyczajnie wymra..

 39. Na poparpańcòw I nowośmiesznych zaglodują tylko złodzieje I patola społeczna.Takie istne szambko ktòre smierdzi,nic nie robi ,tylko kombinuje jak tu kogoś oszukać.Tfuuuu

 40. Trzeba powiedzieć szczerze, że ludzie wykształceni będą głosować za PO.Nowoczesną i Chwierutem, ludzie słabo wykształceni, bez wykształcenia i bezrobotni z wyboru będą głosować na PiS i resztę bandy od darmowych kiełbas wyborczych.

 41. Za rządów Pisu polepszyło się tylko tym którzy nie chcą pracować i wypracowywać wzrost PKB dla Polskie. Polepszyło się osobą, które wolą dostać 500+ niż iść do pracy i wspólnie dbać o rozwój Polski i m.in. Oświęcimia. Reszta średniozamożnych i zamożnych, którzy pracują od rana do nocy tylko sponsoruje wyborców PISu i ich 500+, 300+, Mieszkanie +. Ludzie pracujący nic z tego nie mają, tylko dokładają do interesu.

 42. Panie BG trzeba być ślepym żeby nie widzieć poprawy życia za rządów PiS.Ci wszyscy baronowie jak Sowa i Chwieruci mają za nic zwykłych obywateli… aha masz pan jeszcze swoich kodomitów z Kusiem na czele z megafonem którzy w pijanym zwidzie do wszystkich przeciwników krzycza BEDZIESZ SIEDZIAL !!!

 43. Myślę, że redaktorzy tego periodyku za późno się obudzili i te wszystkie wpisy lub połowa pisane przez redaktorów Jarków i Plintów to trochę za późno. Knajackie metody radzieckiej propagandy pro PiSowskich odłamów takich jak POS mających swoje medium w formie tego portalu powinni dać sobie na wsztrzymanie albo rozwolnienie.

  Dobrze, żeby też każdy pisał tu komentarze za siebie, a nie „wyborcy oświęcimia chcą zmiany i nie będą głosować za Chwierutem”.

  Powiem, tak jeżeli Starzec nie wygra tych wyborów patrząc, że każdy dostający 500+ powinien na niego głosować to będzie początek końca tej partii. Starzec powinien wygrać te wybory, biorąc pod uwagę, że będzie druga tura 55:45 z Chwierutem. I to bez zbędnej propagandy i Kurskiego Oświęcimia w postaci Jarka W.

  Następnie, Starzec czy Jarek, zwracają się ze swoją radziecką propagandą do ludzi prostszych, i tych co lubią dostawać coś za nic. Takich jest większość, też w Oświęcimiu. Nagłówek artykułu Miliony zadłużenia na czerwono wielkości wszystkich zębów na bilbordzie Starca, to już nie jest chwyt a la PR dla Idioty – bo jak mawia Wasz Premier Morawiecki „ludzie są głupi” i to łykną – ale Idioty dla Idioty.

  Mam nadzieję, że Starzec, za nasze pieniądze nie będzie sobie wybielał zębów, a jego natychmiastowe ruchy w walce ze smogiem w postaci „zamontuję czujniki smogu od razu jak wygram” by smog był mniejszy już w pierwszych miesiącach jego urzedowania, to tylko ponury żart i Starzec wie, że od zamontowania czujnika smog nie jest mniejszy.

  PiS to złodzieje i kłamcy, każdy to wie, biorą tym co ciężko pracują i dają sobie i tym komu się robić nie chce.

 44. A mi podoba się styl rządzenia Pana Chwieruta i kierunek w którym rozwija się miasto, dlatego ma on głos mój i mojej rodziny!

 45. Do kandydatów z PO

  Wyborcy w Oświęcimiu po 8 latach rządów jednego prezydenta, chcą naturalnej zmiany, przewietrzenia swojej głowy od Janusza Chwieruta. Zrobił swoje, za co dziękujemy. Dziś potrzebny jest nowy impuls, który pozwoli spojrzeć na miasta i jego mieszkańców z innej perspektywy. To nic złego. Zmiany są dobre.

  Ja zaryzykuję, nie będę głosował już na Janusza Chwieruta. Znudził mi się jego styl zarządzania, ciepła woda w kranie już nie wystarczy…

 46. Należy także niżej wymienionym Radnym Rady Miasta Oświęcim z PO podziękować za wierność ideałom proletariackim i obronę ulicy komunisty Ignacego Fika.

 47. „Tego zadłużenia nie powinno być i żadne pokrętne tłumaczenia PO-paprancow tu nic nie pomogą.” Bo jak przyjdzie PIS i SLD-KOS2018 to nie będzie zadłużenia bo nie będzie niczego! Lepiej żyć w lepiankach z gunwa niż wziąć kredyt i wybudować dom. Takie wasze wsiowe podejście jest. Miasto rozwija się i pięknieje i z tym macie problem. Okupacja niemiecka i pół wieku komunizmu zniszczyły to miasto. Jedynie dobry gospodarz jakim jest Chwierut mógł podnieść Oświęcim z gruzów komunizmu. Nie wróci już was czas w naszym mieście.

 48. Wymagacie od nich niemożliwego, nikt nie odważy się przeciwstawić Januszowi. Był taki jeden radny Henryk Grzybek, który manifestował inne zdanie niż prezydent. Zgodnie z niepisaną zasadą „komentujesz – wylatujesz” został z hukiem wyrzucony z klubu PO.

 49. Radni Rady Miasta Oświęcim w kadencji 2014-2018, którzy bez opamiętania wspierają pomysły Janusza Chwieruta, m.in budowę Mostu Duchów:

  Elżbieta Kos
  Michał Homa
  Andrzej Jakubowski
  Renata Stoch
  Piotr Hertig
  Ryszard Gajek
  Adam Góralczyk
  Ireneusz Góralczyk
  Paweł Warchoł
  Łukasz Nowak
  Sylwia Żak-Biesik
  Tadeusz Hoła
  Krystyna Gabryś
  Joanna Barcik

  Dziękujemy za zadłużanie miasta i wzrost podatków 🙂

 50. Tego zadłużenia nie powinno być i żadne pokrętne tłumaczenia PO-paprancow tu nic nie pomogą.

 51. Czyli, żeby być zadłużonym jak Ostrowice miasto musiałoby mieć dług ok. 728 mln zł. Czyli 10-krotnosć obecnego. Takie rzeczy tylko jak wygra PiS i jego sprzymierzeńcy dla Oświęcimia, którzy wprowadzą darmową komunikację, darmowe mieszkania dla meneli, dofinansowania dla menelstwa itd… Klasa średnia nie będzie miała co robić w Oświęcimiu bo będzie traktowana jak ludzie drugiego sortu. Oświęcim zostanie miastem bezrobotnych i żyjących na koszt miasta… Ja tego nie chcę.

 52. Gdyby prezydent z PiSu tak zadłużył Oświęcim, zaraz jego opozycja ze słowem „obywatelska” chciałaby zorganizowania referendum za odwołaniem rozrzutnego włodarza. A tak w rzeczywistości Janusza Chwieruta mamy zamiast słowa „zadłużenie” słowo „dobry gospodarz”.

 53. Wg wskaźnika zadłużenia na stan po 3 kwartale 2017 r. Miasto Oświęcim jest dopiero na 298 miejscu pod względem zadłużenia na głowę mieszkańca (1 595zł/głowę). Czyli żadna lawina, żadne larmo. Normalna sytuacja. Oczywiście takich merytorycznych danych ten portal ani Starzec nie przytoczą. Lepiej straszyć ludzi niby wielkim zadłużeniem. Tak dla porównania na 1 miejscu są Ostrowice ze wskaźnikiem 18 644 zł/głowę mieszkańca, miesce 2 Rewal 14 924 zł/głowę mieszkańca.

 54. Już widzę połowę miasta jak zasuwa do urzędu wyrabiać nowe dokumenty po kolejnych zmianach nazw ulic i placów.Rondo Kaczyńskiego , plac Macierewicza, Aleja Miśkiewicza…Ładnie będzie po prostu, a kasa z miasta i gminy zostanie przekierowana na ścianę wschodnia,zgodnie z doktryna prezesa.

 55. @Anna: Gieregowski pier**** głupoty jak zwykle. Kto ma choć trochę oleju w głowie widzi jak ten chłop miesza fakty ze swoją fikcją w każdej sprawie. Chłop nie ma pojęcia o czym pisze i mam nadzieję, że pozwy od Pana Susuła i Studia Susuł&Strama Architekci za zniesławienie są już gotowe. Nie wypłaci się chłopina do końca życia.

 56. @Annna
  A Starzec lepszy? radiokrakow.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/oswiecim-wicestarosta-zakupil-dzialke-od-samego-siebie/

 57. jarek dziś o 23.59 na stronie Oo powiesi gigantyczny baner starca i powie: panie starosto melduję wykonanie zadania!

 58. portal właśnie osiągnął dno

  p.s. a jakim cudem panowie dziennikarze umieścili plakaty na „nowym” moście wzdłuż DK 44?
  GDDKiA nie dawała zgody w tym miejscu……

 59. Obrońca ulicy imienia komunisty Ignacego Fika i zwolennik oszukanczej PO, który zadłużył Oświęcim, nie powinien być prezydentem naszego miasta.

 60. Mysle ze najwieksza patologia to popaprancy ,jezeli wybierzemy chwieruta to bedzie totalna stagnacja ,miasto nie zmieni sie ani kapke ,bo bedzie tak jak chce totalna opozycja aby bylo tak jak bylo zbychu rychu osmiorniczki sowa bienkowska z audytami na zamowienie aby bylo dobrze ,straszne,szarancza i ten plakat ala faszystowski ,to tylko swiadczy o pogladach i ocenie mnie Polaka nie zycze sobie .

 61. Gdzieś zniknął problem 73 mln długu a zostały tylko wściekłe ataki na dziennikarzy którzy ten problem poruszyli., Czytając te komentarze można wyciągnąć wniosek , że dobry dziennikarz to ten , który pisze hymny pochwalne na cześć pana prezydenta i przy okazji leje w łeb pana starostę.A przecież dziennikarze napisali tylko prawdę – ten dług istnieje faktycznie i ktoś go musi spłacić.Bardzo niewielu komentatorów zajęło się meritum sprawy i to jest smutne.

 62. Ja liczę na Oświęcimian. Oby Starzec nie został prezydentem. Nie chcę 5 lat jadu i ośmieszania miasta. Chcę aby Oświęcim nadal się zmieniał i rozwijał. Chwierut pokazał klasę w tej kampanii. Starzec z tym portalem antyklasę. Zagłosujmy na człowieka który zmienia Oświęcim na lepsze a nie na krzykaczy którzy chcą tylko wygrać. Nie dla Pana Jaskółki, Wilczka, Starca i im podobnym w Oświęcimiu. Apeluję do wszystkich, idźmyna wybory i utrzyjmy nosa PiSowi.

 63. Ludzie czy Wy naprawdę nie widzicie jak będą wyglądały rządy PISu w mieście jak wygra ich kandydat? Zobaczcie na ten portal, na debaty, na te wściekłe ataki na ludzi na FB.. Mieli być niezależni, bezpartyjni, dla ludzi i Oswiecimia. I co? Czy p.Starzec odpowiedział chociaż na jedno pytanie normalnie? Zawsze atak, zawsze źle. Na pewno chcecie takiego prezydenta? Włączcie TVP i zastanówcie się czy chcecie tutaj tego przez następne 5 lat. I na koniec: zadłużenie miasta w stosunku do budżetu nie jest wysokie, a bez tego zadłużenia nie dostalibyśmy 4x więcej pieniędzy że środków zewnętrznych niż ono wynosi (wkład własny w inwestycje). Kupujecie czasami coś na kredyt? No to wyobraźcie sobie że kupujecie coś za 1000 zł ale do spłaty macie tylko 200. Naprawdę nie warto? Nie podoba Wam się nowy basen? Nie widzicie jak za czasów p.Chwieruta Oswiecim się zmienia? Naprawdę wolicie to zamienić na stek wydmuszek od PIS?

 64. Teraz widzę że starzec, wilczak, plinta i gieregowski w jednej drużynie grają.
  Wybudują socjale i sprowadzą nieudaczników życiowych i patologie, a oni będą tworzyć kolejki pod MOPSem zamiast budżetu.
  turystyka i przedsiębiorstwa w kosmos no bo po co inwestować i przyciągać nowych inwestorów najważniejsze żeby miasto nie miało długów, żeby nic nie miało ?

 65. Największy błąd PiS to obecny kandydat na prezydenta i banda dziadków i babek leśnych, kandydujących do rady. Trzeba było wystawić Gerarda M- bezpartyjnego zastępcę Marszałka, osobę idealną na to prezydenckie stanowisko i rozdanie odbyłoby się w I turze.

 66. Nie dowierzam ludziom, którzy z Unii Wolności przeszli do skompromitowanej Platformy Obywatelskiej, a do takich osób należy pan Janusz Chwierut, który zadłużył Oświęcim.

 67. Czy z tych 70 milionów byłby trzeci MOST na kamieńcu bo na razie to mamy fajerwerki nikomu niepotrzebne, a będziemy mieć drogą wodę ( już nie jest najtańsza ) i kosmiczne ciepło ze śmieci duszącymi wszystkich dookoła, Starzec to też kiepski kandydat

 68. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut jest tylko człowiekiem, ale jednym z najuczciwszych jakich kiedykolwiek poznałam. Skromność i poczucie humoru to druga twarz naszego prezydenta. Zachęcam do głosowania na ludzi przyzwoitych i dobrze wychowanych.

  Janusz Chwierut to dobry gospodarz!

 69. Obiektywne dziennikarstwo no koñ by się uśmiał.Pewnie piszą to wyznawcy takich obiektywnych mediòw jak GWałt,Newsweek,Pedałen etc.????

 70. PiS wydaje środki publiczne znacznie ostrożniej, Przykłady z ostatnich dni: przekopanie Mierzei Wiślanej 1 miliard złotych, wykopanie i utrzymanie toru wodnego o głębokości do 5 metrów przez Zalew Wiślany do Elbląga – kolejny miliard, odtworzenie resztek postniemieckiej infrastruktury portu w Elblągu – co najmniej kolejny miliard złotych. W efekcie umożliwimy wpływanie do Elbląga statkom o nośności do ok. 3000 ton. Tylko że żaden armator na Bałtyku takich statków nie ma. Przejęcie przez rząd lotniska w Radomiu i jego rozbudowa – 1 miliard złotych. Pociąg Koleji Mazowieckich jedzie z Radomia do Warszawy 2,5 godziny, pociąg pospieszny do Krakowa 2 godziny 45 minut.
  Pierwsze z brzegu przykłady idiotycznego wydawania pieniędzy przez PiS.

 71. Ci pierwsi nie chcą uchodźców, co wystają codziennie pod kebabem w mieście u Turka, albo wchłaniają pizze u Włocha na Śniadeckiego. Niestety Jarek, zrobiliście z Panem Starcem anty-kampanie. Ale to właściwie dobrze.

 72. Podobnie jak Starzec, który od tylu lat jest w Starostwie i też sukcesami pochwalić się nie może. Tylko wiecznie mówi, a jego zainteresowanie miastem Oświęcim pojawiło się praktycznie przed wyborami. Co było wcześniej każdy widział i wie. Skąd taka nienawiść do człowieka, który zmienił Oświęcim na plus, działa miasto pięknieje i się rozwija. Wiadomo, można tylko narzekać, ale wybierzcie sobie Starca tylko potem nie kwiczcie, że tak źle i smutno w Oświęcimiu jak w całej Polsce.

 73. He, he Najlepszy jest Pan Starzec na tym plakacie swoim: jak ten pies na reklamie Pedigree Pal co się uśmiecha. Ale się dał w bambuko zrobić jak małe dziecko, super, coś a la „Gerjawit, jem co dzień i czuję się jak po Prozaku” Świetne, LOVE STARZEC

 74. Opinia publiczna powinna wiedzieć, że pan Janusz Chwierut w kręgach władzy odpowiedzialnej za sytuacje miasta kręcił się już za dawnych czasów, kiedy u boku pana Krawczyka zarządzał miastem. Tego w swoich ulotkach nie pisze i w dodatku nie przyznaje się, że za losy starówki, może nawet też za los kamienicy Haberfelda pośrednio powinien wziąć odpowiedzialność. Narzekamy teraz na dwa mosty na korki, to może trzeba przypomnieć że pan Chwierut był przez dziesięciolecia we władzach miejskich a nawet powiatowych i nawet posłem był przez jakiś czas a korki na NIwie jak były już 20 lat temu tak nadal są. Każdy przeciętniak potrafi wydać mamy albo taty pieniądze, gorzej jak musi pogłówkować jak samemu zarobić. Na mnie ne robią wrażenia żadnego wydawanie pieniędzy przez pana Chwieruta na takie cele jak kładki i parki nie robią wrażenia bo to towar drugiej albo trzeciej potrzeby. Na debatach dało się usłyszeć że ludzie kupują auta żeby jechać do roboty a kupują auta bo nikt się przez 20 lat komunikacją miejską i wogóle publiczną nie przejmował. Przeczytajcie o cudach obiecanych przez PO i pana Chwieruta w ich strategii 7 lat temu. Co z tych obiecanek dzisiaj zostało, adług jest jak cholera. Żadna to nie jest sztuka brać kredyty. NIe trzeba do tego pana co okupuje stołki w urzędzie miasta od kilkunastu lat, sorry!

 75. Fala hejtu, ataków i wiadra pomyj wylane na Chwieruta przed wyborami, świadczą tylko o tym, że się go boją pisiorki. Panie Prezydencie, wiem że ma Pan klasę w przeciwieństwie do pisiorków i za to Panu dziękuję i życzę Powodzenia. Wierzę że Oświęcim wygra i będzie Pan moim Prezydentem przez kolejne lata! Pozdrawiam! PS.? A Starzec dalej prosi o inny zestaw pytań? I wie już czym różni się prognoza finansowa od budżetu? Nienawiść z niego bije na kilometr.

 76. Pisiorki, Wilczek i Starzec tyle lat jakoś nie podnosili problemu tylko 2 dni przed wyborami. tak im leży dobro miasta na sercu. Jak się inwestuje to i się ma deficyt, a które miasto go nie ma? Mega nieczysta i niemerytoryczna kampania w wykonaniu Pisu, i tego portalu. Ja głosuję na Janusza Chwieruta, bo to mądry i rzeczowy kandydat, a nie Starzec, który się już wszystkiego chwyta – Dudy i awantur byle tylko zostać Prezydentem Miasta – Nie dla tego Starca, który zdania sklecić nie umie i się miesza w zeznaniach. Dwa razy przegrał w sądzie, a o tym drugim razie na tym portaliku ani widu ani słychu. Dlaczego nie nazwiecie się Starzec Onlne, albo PiSOnlne? Byłoby to trafniejsze.

 77. To jest bardzo ciekawe zjawisko, ze taki sobie artykuł o zadłużeniu miasta, może wywołać takie emocje. Ciekawe co przyniesie poniedziałek?

 78. Ten portal jak i jego Gazeta Miejska zrzucili już wszelkie maski. Tu jest wyłącznie PIS i ukryta opcja pisowska „Porozumienie dla Oświęcimia”. Próg śmieszności przekroczyli że pisząc w gazecie że „nie popierają ani tych z lewa ani tych z prawa” a w obu ostatnich numerach tylko PIS, PIS i PIS. W ostatnim numerze zdjęć ze Zbysiem Starcem było „tylko” pięć!
  Odnośnie zadłużenia miasta. Kilka dni temu Urząd Statystyczny w Krakowie opublikował dane dotyczące 15 najbardziej zadłużonych miast Małopolski. Nie ma tam Oświęcimia czyli zadłużenie jest zupełnie przeciętne uwzględniając że wydano ok. 250 mln na inwestycje i pozyskano 100 mln zł z UE. Aby środki pozyskać trzeba mieć wkład własny.

  9.10.2018 roku Rzeczpospolita opublikowała ranking najlepszych samorządów (ten portal nawet o nim nawet nie wspomniał) gdzie w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich miasto Oświęcim na 857 gmin zajęło 12 m i e j s c e ! Ocena następuje na podstawie 40 parametrów za który otrzymuje się punkty. Oceniono się m.in. sytuację ekonomiczno-finansową, jakości zarządzania, społeczną, środowiskowa itd. Trudno o bardziej obiektywną ocenę tym bardziej że w 10-osobowej komisji oceniającej oprócz przedstawicieli samorządów był minister finansów i minister oraz minister inwestycji i rozwoju z obecnego rządu PIS-u !!!
  Każdy może go zobaczyć wystarczy wklepać w googlach „ranking samorządów”

 79. Popatrzyłem na oświadczenie majątkowe Janusza Chwieruta za 2017 rok. W pozycji X jest miejsce na wykazanie długu powyżej 10 tysiecy złotych. Chwierut w tym punkcie prezydent napisał – nie dotyczy. Więc pan Chwierut prywatnie nie ma długu i kredytu. Ciekawe?

 80. Najgorszy rodzaj kampanii. Oparta o agresję i oskarżenia. Zamiast przyciągać to ona odrzuca ludzi. Przewiduje sporą porażkę PIS-u w Oświęcimiu.

 81. Mówi na siebie „dobry gospodarz”. Pomyślcie, czy dobry gospodarz zadłuża siebie i następne swoje pokolenia dzieci i wnuki i zostawią im problem?

 82. Dla ścisłości Park Pojednania Narodów właśnie się realizuje i po przetargu wynosi ok 4 mln zł z czego 2,2 mln pochodzi z środków zewnętrznych. Więc nie wiem skąd się wzięło w artykule 25 mln . Ale to tzw rzetelne dziennikarstwo.

 83. Bardzo rzeczowy tekst. Gratuluję. A jednak się kręci – 73 mln zł długu. Nie chce być inaczej. Co gorsza, są to pieniądze wydawane całymi milionami na zadania kompletnie drugorzędne.

 84. PS. Artykuł poniżej krytyki, a Pan myśli że ludzie nie widzą tej stronniczości i że są tacy głupi, że to wszystko kupią?

 85. Starzec i Wilczak i ich czyste kampanie. Uśmiałem się. A ile trolli się pisowskich odezwało, że jak to tak i w ogóle. Tyle jadu agresji i nienawiści co pis pokazał w tej kampanii to juz dawno nie było. Skoro Starzec taki dobry i wszyscy go kochają to czemu przegrywa w sądzie, czemu potrzebuje wsparcia broszki, Dudy i tego portalu? Wiecie czemu? Bo każdy myślący widzi i wyciąga wnioski i wie, że ktoś taki jak Starzec nie nadaje się na tą funkcję. Na szczęście mam nadzieję ze w niedzielę pójdą głosować ludzie i pokażą w pierwszej turze Starcowi co o nim sądzą.

 86. Czy to prawda ze nasz prezydent J.Chwierut zadeklarowal przyjecie 100 uchodzcow islamskich,i mieli byc umieszczeni na Starych Stawach ?

 87. Uważam ze ten dług nie jest taki straszny, jak go tutaj opisują. Ponadto budowa Mostu duchów spowoduje lawinę, ale turystów w centrum miata. Nie straszcie ludzi!

 88. Za to Starzec będzie robił wszystko poprzez dotknięcie czarodziejskiej różdżki tak jak wyczarowal dworzec i załatwił problem placu pokoju. Notabene po szumnej
  interwencji starosty dalej na laweczkach siedzą. Więc załatwił temat niesamowicie skutecznie. Ale co tam „ludzie są tacy głupi”. A im przecież się należy!

 89. Żenujący artykuł, dodatkowo pokazujący brak elementarnej wiedzy . Co do cholery mają miejskie spółki i ich stawki , do miasta zadłużenia ???? To osobne firmy , a nota bene ceny za ciepło , prąd czy wodę zatwierdzają państwowi regulatorzy !!! Same kłamstwa …. No, ale czegóż się spodziewać…. Rozumiem , że prezydent pożal się Boże Marszałek, to model do naśladowania????? Ktoś kto przez lata zostawił miasto zaniedbane z nielicznymi inwestycjami? To ma być dla Was wzór ?:)))))))) Każdy zwykły człowiek wie , że kredyt to normalna sprawa….. i ważna jest zdolność spłaty rat ! Jakoś miasto chyba nie ma z tym kłopotów ….. Inaczej każdy z nas zamiast jeździć samochodem i go spłacać , mieszkać i spłacać kredyt hipoteczny…… do końca życia by zbierał . Identycznie jest w samorządzie , chcecie latami czekać na każdą inwestycje z własnych środków i nie wykorzystać dźwigni finansowej w postaci środków unijnych…… acha, To gratuluje …… Przypominacie mi Białoruś ,…..nie ubliżając Białorusi…… dno , panowie , dno.

 90. Kochani no jak mozna zamknac portal?Po pierwsze mozemy zalozyc swoj i piac zachwyt nad jch i cala nasza organizacja ,w nawiasie to bardzo mi sie podoba KRLD ,juz widze oczami wyobrazni naszego jch na tych duzych banarach po prostu klasa , po drugie przypominam KONSTYTUCJA ,nas obowiazuje ,po trzecie DEMOKRACJA ,konkludujac marsz do urn i glosowac bo czuje widmo porazki ,a tego nie przezyje.I na koniec tyle dlugu ,to nic .Nie zapominac o strzasaniu szaranczy.

 91. @andrea – o ile mnie pamięć nie myli Pan J. Marszałek zastał w 2002 roku miasto Oświęcim z zadłużeniem które stanowiło lwią część ówczesnego budżetu miasta. Zdaje się, że był jeszcze z zaszłych czasów weksel na 4 mln zł z tytułu poręczenia pożyczki zaciągniętej przez Związek Komunalny Gmin Wieprz, Zator i Babice ds. budowy oczyszczalni ścieków i kolektorów. Ktoś czegoś zapomniał? Pomimo tego robiono i budowano to co było potrzebne. M.in. dwa bloki komunalne na Starych Stawach, odkupiono Tęcżę od współwłaścicieli, czy obiekty sportowe od firmy chemicznej. W 2010 czy 2011 roku zadłużenie Oświęcimia wynosiło około 9% budżetu. Źle? Nie ma darmowych obiadków. Żeby pospłacać długi trzeba zacisnąć pasa.

 92. tylko głupcy mogą wierzyć że można inwestować nie biorąc kredytów.Programy Unijne i inne wracają kredyty z odsetkami

 93. Pan J. Marszałek nic nie zrobił w Oświęcimiu, to i długów nie zostawił. Tylko smutne i zaniedbane miasto.

 94. We wczorajszej debacie prezydent zadeklarował podpisanie umowy na wsparcie na okres 3 lat festiwalu LF. Pozostali kandydaci również gorliwie potwierdzają konieczność dofinansowania LF. Prezydent powiedział, że jest to niemała kwota lecz konkretów zabrakło. W mieście jest jeszcze sporo uliczek, którymi jadąc auto podskakuje że aż zęby dzwonią. Niejeden chodnik podobny i z pewnością coś jeszcze do zrobienia. Wydaje mi się, że ze środków publicznych można dofinansowywać organizacje non profit. Jeżeli LF zostanie dofinansowany to powinien ujawnić swoje rozliczenia finansowe, a podejrzewam że to nie będzie możliwe.

 95. Czytam komentarze i stwierdzam to co zawsze, że kiedy pojawiają się konkrety o ktore tak prosi pan Janusz Chwierut to wtedy jego poplecznicy od razu uciekaja w ataki personalne. Kochani tu jest napisane o długu który jest obiektywnym faktem i zapowiedzi pana Janusza Chwieruta są takie że dalej będzie brał kredyty i sprzedawał obligacje, bo trzeba…sięgać po środki zewnętrzne. Jeśli tak ma być to łatwo policzyć że dorobił ponad 50 mln długu od 2010 roku w ciągu 7 lat no to za następne 5 lat bedziemy mieć 140 mln długu a dochodu 190, no to nieźle. I czy wtedy też wam starczą argumenty że turyści będą sie zachwycać kładką duchów i placem pod zakładami? Turyści się może nawet będą zachwycać a woda już jest w Oświęcimiu strasznie droga. Powodzenia. Sami się za chwilę złapiecie za głowę bo pan Janusz nie robił rzeczy tylko potrzebnych ale mnóstwo „na wyrost”. Czy teraz każda dzielnica dostanie swój dom kultury za 6 mln zlotych. No to Błonia, Monowice, Dwory, Chemików, Szpitalna, Stare Stawy – jak sobie coś takiego wymyśli to znaczy że 6 mln x 6 dzielnic i płacimy następne 30-40 mln? A kto to pomtem będzie utrzymywał. Zejdzicie na ziemie ludzie a nie piszcie że to propaganda bo dług jest jak cholera i ten człowiek po prostu zachowuje się jak „maniak” w kasynie. Tylko że nie on płaci. O tym tutaj napiszcie a nie o propagandzie gebelsowej.

 96. Nareszcie ktoś to napisał. Długi będą spłacać mieszkańcy. Podatki wzrosną natychmiast po wyborach, jeśli wygra je Chwierut, dokładnie tak, jak po poprzednich wyborach. Wzrosną też wszelkie pseudopodatki ukryte w finansowaniu wszelkich spółek miejskich. Trzeba być bezczelny, żeby mówić o tym, aby nic nie robić. Robić, w ramach budżetu.

 97. Brak podpisu, że materiał sfinansowany ze środków KWW Porozumienie Oświęcim i KW Prawo i Sprawiedliwość.

 98. Przenieś my się do jaskiń nie trzeba będzie w nic inwestować i długu nie będzie.

  A portal powinien być zablokowany z chwilą zgłoszenia właściciela do kandydowania w samorządzie

 99. Oczywiście lepiej nic nie robić! Zostawic dziurawe drogi chodniki brudne ulice nie uzbrajone tereny inwestycyjne i nie budowac mieszkan nie tworzyć karty mieszkańca ani nie rozbudowywać DDP nie kupować nowych autobusów ani nie modernizowac pływalni niech młodzież i seniorzy kozystaja że starego obiektu który groził zamknięciem. Nie brać ponad 100 mln środków zewnętrznych. Przecież wtedy nie ma się problemu bo się nic nie robi! Gratuluję autorowi artykułu.

 100. Przykro patrzeć, jak ten portal przestał być bezstronny. Czy to ostatni krzyk rozpaczy przed niedzielą?

 101. Interesuje mnie czy ta kwota długu uwzględnia ewentualne długi spółek miejskich np : MZK zakupiło kilkanaście nowych autobusów ,czy spłata tego zakupu figuruje jako dług MZK czy miasta? Rysioo to znaczy dziennikarze napisali nieprawdę – długu nie ma?

 102. Mało się o tym mówi, ale za taki stan zadłużenia miasta odpowiadają radni Platformy Obywatelskiej, którzy ślepo głosują za wszystkim co powie ich dobry gospodarz .

 103. Na Pana Janusza Chwieruta nie można głosować, bo doprowadzi Oswiecim do jeszcze większego bankructwa.

 104. To nie jest dziennikarstwo. Gdzie artykuł o kolejnej przegranej Starca? Czy jesteście bezstronnym portalem? Duda ani Szydło nie pomogli Starcowi to może Wy. Smutne.

 105. Panie prezydencie proszę o budowę jeszcze jednego parku w Oświęcimiu, którego utrzymanie będzie generować kolejne mega koszty. „Oświęcim – Parkiem Pokoju”

 106. Wczoraj na debacie prezydenckiej p.prezydent Chwierut dostał burzliwe oklaski po swojej odpowiedzi na pytanie dotyczące długu miasta.Wydaje mi się że klaszczący nie zdają sobie sprawy że to oni będą spłacać ten dług,chyba że większość klaszczących nie mieszka w Oświęcimiu – ich spłata długu nie dotyczy.

Send this to a friend