Kultura

OŚWIĘCIM. Kresowianie połamali się opłatkiem na 2019

W sobotę 12 stycznia 2019 r. w Hotelu „Kamieniec” w Oświęcimiu spotkali się około 60 Kresowian i miłośników Kresów Wschodnich. Uczestnikami byli członkowie i sympatycy Klubu „Samborzan” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich z Oświęcimia i okolic oraz innych miejscowości, m. in.: Gliwic,Bytomia, Sosnowca i Krakowa.

Gośćmi byli też: o. Dariusz Świda z parafii Truskawiec i Borysław /Ukraina/ i red. Danuta Skalska – prowadząca „Lwowską Falę” w Radiu Katowice. Na początek było składanie życzeń i łamanie się opłatkiem przygotowanym na wschodnią modłę, tj. płatki opłatka przekładane miodem. Następnie było spożywanie wigilijnych potraw przygotowanych przez kuchnię Hotelu „Kamienie” na podstawie przepisów zachowanych przez Kresowian. Oczywiście nieodłącznym elementem była kutia. Atrakcją wieczoru był udział artystów z Kabaretu”Tyligentne Batiary”, którzy intonowali do wspólnego śpiewania kolędy i pastorałki lwowskie. Wykonywane też były inne utwory z repertuaru Zespołu, które trafiały do serc uczestników.

Niespodziankę sprawili członkowie Zespołu Folklorystycznego „Dolina Soły” Związku Podhalan z Oświęcimia, którzy przybyli kolędować uczestnikom spotkania. Były życzenia, kolędy i pastorałki z regionu skupiającego członków Zespołu. Ze względu na przyjazd o. Dariusza Świdy z Truskawca, uczestnicy przynieśli ze sobą artykuły spożywcze i środki czystości w celu przekazania dla potrzebujących Polaków za wschodnią granicą. W trakcie spotkania na ten sam cel zebrano ponad 1000 zł w gotówce.

W. Paluch

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Wszystkiego dobrego dla Kresowian w Nowym Roku !
    W powojennych latach część z nich zamieszkała w Grodzie nad Sołą. Do nich należała zmarła cztery lata temu w Oświęcimiu w wieku 91 lat Halina Ziółkowska-Modła, która była osobą dobrze znaną w społeczności oświęcimskiej, m.in. jako szanowany pedagog-polonista. Przede wszystkim jednak była znana jako prezes Koła Miejskiego Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia oraz redaktor naczelny kwartalnika „Wołyń i Polesie”, który ukazywał się w Oświęcimiu przez 24 lata.

Send this to a friend