Informacje

OŚWIĘCIM. Koniec prac remontowych na Starych Stawach

Mieszkańcy osiedla Stare Stawy mogą już bez problemów poruszać się po wyremontowanych drogach. Zakończyła się bowiem trwająca od połowy ubiegłego roku przebudowa trzech ulic: Św. Barbary, 11 Listopada i fragmentu ul. Zagrodowej. – Drogi były w złym stanie, mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi co do ich jakości, bo znacznie odstawały od tego standardu, który jest w naszym mieście – przypomina prezydent Janusz Chwierut.

Inwestycja obejmowała wykonanie nowej nawierzchni na drogach o łącznej długości ponad 1 km, budowę chodników, zjazdów, wymianę oświetlenia ulicznego. Przy ul. św. Barbary i ul. 11 Listopada powstała też ścieżka rowerowa. Zrobione zostały zatoki autobusowe i pętla do zawracania autobusów, są również nowe wiaty przystankowe. Przy tej okazji przebudowano też kanalizację sanitarną i deszczową. Nowe miejsca postojowe na 54 samochody powstały przy ulicy Zagrodowej od strony nowych budynków Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na zakończenie prac nasadzono krzewy i drzew. Inwestycja kosztowała blisko 3,2 mln zł. – Myślę, że o wcześniejszych utrudnieniach mieszkańcy szybko zapomną, bo teraz znacznie łatwiej jest poruszać się po osiedlu, a przebudowane główne ciągi komunikacyjne bardzo zyskały na wyglądzie – podkreśla prezydent.

Dodaje też, że osiedle Stare Stawy to najmłodsze i najbardziej dynamicznie rozwijające się oświęcimskie osiedle. – Dzisiaj mieszka tu blisko 4 tysiące ludzi i konieczne jest stworzenie na tym osiedlu dodatkowej oferty – mówi. Miasto ma w planach nowe inwestycje. – Będziemy rozbudowywać osiedle w kierunku Castoramy, tu chcemy wybudować kilka bloków na wynajem. W pobliżu będzie żłobek, a w rejonie pętli autobusowej mamy teren, który chcemy w drodze przetargu sprzedać pod obiekt usługowo- handlowy – wylicza.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

 1. Do Rysa – pętla autobusowa została w tym miejscu, gdzie była od zawsze. Można by było ją przesunąć o jakieś 30 metrów dalej w stronę Zagrodowej, ale czy miałoby to jakiś sens? Nie wiem. Przystanek zawsze był i teraz też jest u nasady pętli. Jakoś nie słyszałem, żeby to dotąd komuś przeszkadzało. Zresztą, istnieje chyba rada osiedla Stare Stawy i chyba też przed remontem pokazywano jej plan prac, z układem przystanków, zatok autobusowych i przejść dla pieszych.

 2. Brawo fajnie zrobione. Oświęcim się zmienia na plus dzięki Chwierutowi. I niech tak zostanie.

 3. do Gratuluję inteligencji – piszesz Waść w zadęciu, ale dobrze jest wiedzieć o czym się pisze. Po stronie tego wielkiego płotu jest większa część osiedla. Obecnie dojść do przystanku z wyznaczonego pasami przejścia można jedynie po jezdni. Przygotowano przejścia z chodników, jedyne możliwe. Jeżeli przepisy nie dopuszczają namalowania tam pasów tzn., że źle zaprojektowano przystanek – a miejsca jest bardzo dużo.

 4. @Gratuluję – przestań gościu wmawiać mi coś czego nie powiedziałem. Nie pisałem o pensji prezydenta, lecz o wynagrodzeniu szefów, czyli kadrze kierowniczej w liczbie mnogiej. Oczekujesz precyzji stosuj ją sam.

 5. @Czytelnik – dziękuję ci za wskazanie protokołu rio, który jako zaangażowany obywatel przeczytałem. Nie jestem księgowym, ale wymienione tam „uchybienia” sprawiają wrażenie urzędniczych błędów w dokumentacji, czyli przestawienia cyfr w tabelkach, błędnego zaksięgowania jakiejś kwoty lub braku podpiętego załącznika do czegoś tam. Jeśli znasz się i wychwyciłeś coś ważnego, to może podzielisz się? Ponieważ jednak nie słyszałem, aby po kontroli zostały złożone jakieś zarzuty w sensie karnym, bardzo wątpię aby ciężar gatunkowy uchybień był poważny. Nie wiem o co ci chodzi z pensją prezydenta. Jak coś wiesz – pisz jaśniej.

 6. To był oczywiście tylko przykład ze odbieganie od tematu sprowadza na manowce.Wrocmy zatem do zakończonego remontu drogi.

 7. stefanieB. – jeżeli ktoś zebrał materiał dowodowy, musi koniecznie poinformować właściwe organa. Kara chłosty na rynku jak nic. 😀

 8. A co z afera obyczajowa w która uwiklany jest najbliższy obecnie wspoltowazysz starosty, wkrótce już były wójt? Bo skoro już odbiegamy od tematu…

 9. „Gratuluję czytelnikowi czy jak ci tam”- nie operuję w komentarzach nazwiskami jakiegokolwiek z kandydatów bo każdy sypie swój własny „Kopiec”. Gratulacje zostaw dla siebie. Wyśmiewne tekściki jaki i jakikolwiek hejt czy bełkot partyjny na mnie nie działają. Zastanawiaj się dalej i nie myśl za innych. To chore. Rolą i prawem wyborców jest rozliczyć realizację wyborczych obietnic. Zabronisz mi czy komukolwiek? Każdy widzi jak jest i wyciąga własne wnioski. Dlaczego tak chętnie nie podjąłeś tematu wynagrodzeń? Temat ci nie odpowiada? Pisz o wszystkim a nie spłycaj swoich wywodów do wątków, które ci pasują. Łudzisz się, że wyborcy zapomnieli np. sprawę z Gimnazjum Nr 2? Jest super, jest wspaniale? Otóż nie. Jak chcesz poczytać o konkretach to zapraszam do zakładki Wystąpienia pokontrolne z 2016 roku na stronie internetowej krakowskiego RIO. Cud i miód. Przy poprzednim wystąpieniu pokontrolnym RIO dotyczącym Miasta Oświęcim wygląda to „imponująco”.

 10. Ależ czytelniku, jakżebym śmiał, ja pyłek. Ta inteligencja – to przecież ty.
  Jedynym konkretnym zarzutem poniżej był brak przejścia dla pieszych. Przecież na pewno przeczytałeś ze zrozumieniem. Więc jeśli wspomniałeś o „niedoróbkach” to co innego mógłbyś mieć na myśli?
  Teraz mamy drugi konkretny zarzut: że śmietniki się nie zamykają. Tak jest. Brak takich śmietników oczywiście dyskwalifikuje Chwieruta dokumentnie. Zastanawiam się co jeszcze zwróciło twoją uwagę.

 11. „Gratuluję inteligencji”, nie pochlebiaj sobie tym nickiem. W żadnym miejscu moich komentarzy nie poruszyłem tematu jakiegokolwiek przejścia dla pieszych. Naucz się czytać ze zrozumieniem, bo wnoszę że przechodzenie przez wskazany płot masz w małym palcu. Tak na marginesie proponuję przypomnieć: Jak się mają obiecanki z poprzedniej kampanii wyborczej dotyczące zamykanych wiat śmietnikowych na całym mieście?. Te które powstały potrzebne były do wyborczego folderu? Zapału starcza jedynie na kampanię, później jest czas na … oświadczenia majątkowe. Ciekawe czy wynagrodzenia urzędników magistratu rosły tak jak ich szefów. Wątpię.

 12. Tak, tak, czytelniku, takie przejście przez ulicę będzie szczególnie potrzebne dla tych pasażerów, którzy najpierw przeskoczą ten pięciometrowy płot z widoczny z lewej.

 13. A gdzie niby ma byc to przejście, pośrodku skrzyżowania??? Wystarczy popatrzeć na zdjecie w nagłówku.

 14. Panie Krzyś, przejście dla pieszych poprawiające warunki bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie jest marudzeniem. Przejście dla pieszych w tym miejscu jest oczywiste i bezdyskusyjne.

 15. Słów brak do tych komentarzy typowe zamiast się cieszyć że jest ładnie bez dziur kolorowo i czysto to tylko narzekania. Wiadomo że trzeba się było przemeczyc. To tak jak remontujesz dom nikt nie lubi remontów. Ale potem przyjemnie się mieszka. Pozdrowienia dla maruderow.

 16. rys – zgadzam się z Tobą. Z uwagi na czas realizacji inwestycji to raczej powód do wstydu niż do chwały. To robienie wielkiego halo z czegoś co w każdym normalnym zakątku świata jest normą. Jakoś o realizacji dróg do miejsc gdzie stoi parę prominentnych domów nikt nie pisze. Im się po prostu należy. Kiedyś była egzekutywa, dzisiaj są członkowie kierownictwa. Koszmar

 17. Wygląda to teraz ładnie i nowatorsko, bo mamy pierwsze chodniki z rysunkami pieszych. Gładkie połączenia wzdłuż ścieżek rowerowych, gorzej w poprzek. Natomiast przebieg inwestycji to rekord bałaganiarstwa, chaosu i braku poszanowania bezpieczeństwa użytkowników ulic. Jako kierowca i rowerzysta twierdzę, że ścieżki na osiedlowych uliczkach z niewielkim ruchem nie mają sensu, a wręcz utrudniają. Ścieżki potrzebne tam, gdzie jest duży ruch i większe prędkości.

 18. Oświęcimiak przecież wszędzie pełno. Niebawem z lodówek zacznie wchodzić. 😀

 19. A co Starzec ma do tego przecież to zrobiło miasto a nie starostwo a zatem to Chwierut się postarał

 20. Ładnie to wygląda. Te dwa osiedla Zasole i Stare Stawy przez wiele lat były w Oświęcimiu kopciuszkami, wydawało się jakby na Zaborskiej o nich zapomniano. Takie sobie szaro-bure blokowiska. Teraz przynajmniej i tu i tu coś się dzieje.

Send this to a friend