Informacje

OŚWIĘCIM. Koniec ciemności, na obwodnicy będą nowe latarnie

Koniec egipskich ciemności na ul. Zatorskiej, popularnej obwodnicy Oświęcimia. Miasto zainstaluje 31 ledowych latarni ulicznych.

Na blisko 900 metrach ul. Zatorskiej od ronda ks. Kanonika S. Górnego (Most Jagielloński) do ul. Ceglanej w Oświęcimiu, Urząd Miasta zainstaluje 31 nowych, ulicznych latarni. Nowoczesne, ledowe lampy, będą składały się z dwóch punktów świetlnych, oświetlających z jednej strony obwodnicę miasta, a z drugiej ścieżkę pieszo-rowerową. Magistrat przeznaczy na ten cel prawie 280 tys. zł. Inwestycja zgodnie z harmonogramem prac zakończy się w maju tego roku.

redakcja

Poprzedni artykułNastępny artykuł

30 komentarzy

 1. @czytelnik
  Nie chcę się znęcać ale zaczynam się obawiać czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem. Ja nie muszę sprawdzać znaczenia słowa „przekoloryzować” bo dokładnie je znam. Specjalnie na twój użytek sprawdziłem co ty na ten temat mogłeś przeczytać w googlach. Trzy pierwsze znaczenia: naciągnąć, nagiąć, podfałszować, czyli dokładnie to co ja chciałem osiągnąć pisząc o kobietach chętnych do zgwałcenia.
  Nie zwracaj mi uwagi na trzeciorzędne błędy językowe bo jest to luźna, szybka wypowiedź a nie jakieś wypracowanie. Młodzieżowe słowo „zajarzyło” użyłem świadomie bo bawi mnie korzystanie z tego języka.
  Najbardziej bzdurne jest jednak zdanie że „mało ważne jest że obwodnica stała się wewnętrzną ulicą miasta”. Tylko to jest ważne a nie formalistyka kto zarządza drogą? Droga i chodnik biegnie w granicach miasta. Miasto odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców a bezpieczeństwo to z całą pewnością nie są fanaberie. W sytuacji gdy zarząd dróg krajowych jest niewydolny finasowo musi to przejąć miasto. Ulica w mieście może być nieoświetlona ale chodnik w żadnym wypadku.

 2. Czytelnik pisze żeby obrazić adwersarza, nie po to, żeby go do czegokolwiek przekonać.

 3. @bbg – „drogi” intelektualisto, „kto tam może się tam” czy „może by ci zajarzyło” – to po polsku? Łopatologia stosowana? Zanim zaczniesz się mądrzyć sprawdź synonimy słowa „przekoloryzować”. Tak dla twojej informacji. Obwodnica powstała, gdy po tym kraju poruszało się jakieś 10 razy mniej samochodów a z racji położenia nie chodziły nią pochody 1 maja czy procesje Bożego Ciała. Nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Nie dawano latarni w gratisie do każdej nowo powstałej drogi. Zwyczaj dokładania ekranów dźwiękochłonnych i innych „gratisów” do każdego kilometra obwodnicy czy trochę szybszego duktu pochodzi z czasów Euro 2012. To czy obwodnica stała się wewnętrzną ulicą miasta jest mało ważne. Istotne jest kto nią zarządza i czy ma kasę na jej ewentualne modernizacje. I nie myl modernizacji z własnymi fanaberiami.

 4. @czytelnik
  Wybacz ale myślałem że każdy o ilorazie inteligencji powyżej pantofelka zrozumie że fragment mojej wypowiedzi o kobietach chętnych do zgwałcenie jest świadomym przekoloryzowaniem.
  Wydawało mi się że poglądy które tam wyraziłem są łopatologicznie oczywiste.
  Czy ulice oświetlone są bezpieczniejsze od tych nieoświetlonych ? Są
  Czy ludzie wolą chodzić po ulicach oświetlonych czy nie? Wolą oświetlone.
  Czy ty poleciłbyś ten chodnik po zmroku swojej żonie, dziewczynie, córce, dziecku? Oczywiście że nie, bo bredzić tu można różne rzeczy ale w ostatniej chwili może by ci zajarzyło że jest to jednak durny pomysł. Ja tam niedaleko mieszkam więc wiem że ruch na tym chodniku zamiera po zmroku. Trzy godziny temu wracając z pracy widziałem samotną dziewczynę która biegła na tej obwodnicy od Castoramy do Kamieńca. Dlaczego tam? Bo jest tam oświetlenie i czuła się bezpiecznie.

 5. Kochani! Piszcie z sensem. Zanim wkleicie tu cokolwiek zastanówcie się dwa razy. Albo niektórzy niech się zastanowią razy trzy.

 6. ” na starym mieście jest jeszcze kilka kamienic, które należałoby wyburzyć ” – na starym mieście kamienice są głównie w rękach prywatnych, których właścicieli nie stać na remont; jeśli mieszkają za granicą, nie mają ochoty w finansowe angażowanie się, czyli drenują swoją nieruchomość ile się da, a potem zostawiają ją na pastwę losu. Te nieliczne kamienice zarządzane przez miasto są remontowane, a znajdujące się w najgorszym stanie technicznym wyburzanie i odbudowywane na nowo.
  Poza tym, Kazimierzu, twój sarkazm taki sobie.

 7. „Kolejne miliony wywalone” – oświetlenie będzie kosztować 280 tysięcy, czyli ok. 10 razy mniej od milionów. Istnieje subtelna różnica.
  „na co komu potrzebne jest tam oświetlenie” – dedukuję, że najbardziej potrzebne rowerzystom, którzy jeżdżą tamtędy wieczorami. Zresztą, jeśli pamiętam, zainstalowania oświetlenia na Zatorskiej domagała się w interpelacji pewna radna z PiS twierdząc, że przez Zatorską przebiegają nocami stada dzikich zwierząt (poważnie).
  „Na ul. Chemików sygnalizacja od ponad 2 miesięcy nie czynna” – to droga wojewódzka w zarządzie wojewody z PiS. Inwestycję realizuje (ował) pisowski zarząd dróg wojewódzkich w Krakowie z inicjatywy pisowskiego starosty oświęcimskiego, obecnego pisowskiego wicewojewody krakowskiego.
  „a na most duchów kasa jest” – właśnie zdaje się, że nie ma i most duchów nie powstanie.
  „Zabrakło na szkołę podstawową nr.3” – pieniądze – są, tylko dzieci – brak.
  „Bardzo nieudolne rządy naszych włodarzy miasta prezydenta ,i radnych (bezradnych)Totalna porażka ,żenada” – bardzo głupie wpisy Zibiego, totalna porażka, żenada.

 8. Może byś Czesławie rozwinął swoją myśl (?) Co za „wy”? Czym jest „wasz” kodeks? Nie pozostawiaj swoich wiernych czytelników z nie rozwiązanymi zagadkami.

 9. @Pit Błysnąłeś intelektem zaczynając zdanie od „no”. Groźby karalne za posiadanie odmiennego zdania w waszym kodeksie już są.

 10. Z tym gwałceniem to bardzo „błyskotliwa” wypowiedz. Pogratulować intelektu. Z bieganiem wzdłuż obwodnicy to jak w niedawnej przeszłości z kiszeniem kapusty która wyrosła na „urodzajnych” polach Dworów, Włosienicy czy Monowic. Samo zdrowie. Dla lepszego oświetlenia jezdni (nie tylko na obwodnicy) proponuję przed wyjazdem sprawdzać żaróweczki we własnych 4 kółkach. Jeszcze nie dawno spotkanie na drodze pojazdu ze spaloną H4 czy H7 należało do rzadkości. Zdarzy się każdemu. Teraz to jakaś epidemia. Spotkanie na podwójnej ciągłej jadącego z naprzeciwka cymbała, który mając „spalone” wszystkie żarówki (od środka jezdni) wyprzedza jadący prawidłowo rower nie jest miłą okolicznością. Na pierwszy rzut oka widać motor bez kierunkowskazu wyprzedzający rower do momentu … gdy zobaczysz nieoświetlony przód niesprawnego pojazdu na swoim pasie.

 11. @bbg
  6 lutego 2019 o 20:16

  cyt.”Tam strach iść tym bardziej że wokół nie ma żadnych zabudowań. Jedyny kto tam może się tam zapuścić to kobiety które koniecznie chcą żeby je zgwałcono.”

  A o z facetami, masz jakieś wiadomości? Też gwałcą?
  Podobno mają tam stawiać budynki żeby było „bez strachu”

 12. @Czesław, no błyśnij intelektem, napisz coś jeszcze, sugeruję karierę w stand-up, tam też niby mówi się serio a wszyscy mają z ciebie ubaw

 13. Czytam te niektóre opinie to naprawdę ręce opadają. Ja od dawna się zastanawiałem jak można było oddać tę ulicę bez oświetlenia? Miałem pisać w tej sprawie do UM. Ta obwodnica stała się przecież faktycznie wewnętrzną ulicą miasta. Nie chodzi w tym o oświetlenie samej jezdni (ani łąk jak niektórzy bredzą) bo tę oświetlają samochody ale o oświetlenie chodnika dla pieszych i rowerów. Jak jest jasno to ludzie tam biegają, chodzą, jeżdżą na rowerach. Miejsce tętni życiem. Po zmroku zapada tam głucha cisza. Tam strach iść tym bardziej że wokół nie ma żadnych zabudowań. Jedyny kto tam może się tam zapuścić to kobiety które koniecznie chcą żeby je zgwałcono.

 14. Eee tam, czepiacie się. Janusz Chwierut jest jednym z najtęższych umysłów jakie wydała ziemia kęcka nie tylko w XX wieku ale może nawet w całej swojej historii. Co prawda lekkim cieniem na tej wybitnej postaci kładzie się fakt, że jeszcze nie wszystkie skrzyżowania w Oświęcimiu zostały przebudowane na ronda oraz, że na starym mieście jest jeszcze kilka kamienic, które należałoby wyburzyć a budowa mostu duchów, który jest dla nas wszystkich niezbędny, nie posuwa się tak szybko do przodu jakbyśmy oczekiwali. To są jednak niedopatrzenia wynikające z opieszałości podległego aparatu urzędniczego i wrażych knowań oponentów politycznych.

  Można z całą pewnością założyć, że idea oświetlania łąk otaczających obwodnicę podbije wyobraźnię elektoratu i na nowo tchnie zaufanie do naszego Dobrego Gospodarza w serca i umysły wdzięcznych mieszkańców.

 15. Kolejne miliony wywalone w błoto na co komu potrzebne jest tam oświetlenie .Na ul. Chemików sygnalizacja od ponad 2 miesięcy nie czynna (480 tyś.) ,a na światła na ul, porębska zatorska kierowcy czekają od ponad 8-10 lat,a na most duchów kasa jest .Zabrakło na szkołę podstawową nr.3.Bardzo nieudolne rządy naszych włodarzy miasta prezydenta ,i radnych (bezradnych)Totalna porażka ,żenada.

 16. Kpisz, czy tylko udajesz? Oświetlenie ulicy i ścieżki pieszo-rowerowej. Napisane wyraźnie. Pisze jak wół. Czego Czesław nie rozumie?

 17. @Prawak I jeszcze jedno Ja nie pisałem o oświetleniu ulic, tylko PÓL. Czytać nie umie? Zresztą sprawa jest jednoznaczna, jeśli chodzi o intencje Chwieruta. Gdybym mieszkał na Budowlanych i zainstalowane tam lampy oświetlające chodnik waliły by mi do sypialni, miałby rozróbę.

 18. @Prawak
  Koleś, sam zacząłeś zadymę, więc wniosek jest oczywisty. Jesteś na etacie. Jakbyś nie odwrócil kota i tak sprawa jest jasna.

 19. Czesławie! Nie siedzę przez cały dzień przy komputerze, jak ty – na bezrobociu. Niektórzy w Oświęcimiu pracują. Nie muszę natychmiast odpowiadać. W ogóle nie muszę odpowiadać. Ale – niech ci będzie. Twoja koncepcja, że oświetlanie ulic przynosi straty jest oczywiście słuszna. Z pewnością masz rację. Idąc dalej tropem twojego rozumowania (?) najlepiej zupełnie nie włączać lamp w nocy, wtedy oszczędności będą największe.
  Nie orientuję się dobrze w tym temacie, ale chyba ktoś produkuje ledowe żarówki pasujące do istniejących lamp. Wymiana dotychczasowych na takie zwróciłaby się ekspresowo, jeśli się nie mylę.
  Znając bizantyjską rozrzutność Chwieruta zamiast wymieniać żarówki, zechce wymieniać całe lampy. Tak czuję przez skórę. Ponieważ pieniądze trzeba wydać.

 20. Niezły minimalizm. Oświetlone powinny być wszystkie autostrady prowadzące z Oświęcimia do Zatora, Kęt, Chełmka i Brzeszcz. Oraz droga ekspresowa Zator-Osiek. Mam nadzieję, że Pan Chwierut użyje swoich wpływów by te zaniedbania szybko naprawić. Bo to jest zacny Pan.

 21. @Prawak Nie odpowiedziałeś na pytanie. Będziesz płacił, czy nie.

 22. bardzo dobrze, już tam raz przejechałem po potrąconej przez kogoś sarnie

 23. @Prawak inaczej
  A co, będziesz sam płacił za oświetlenie łąk?

Send this to a friend