Kultura

OŚWIĘCIM. Koncert symfoniczny w Kościele pw. Św. Józefa Robotnika

W niedzielę 30 września o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa w Oświęcimiu odbędzie się koncert niemieckiego zespołu „Ensemble Cantori” patronat nad nim objęli wspólnie Starosta Oświęcimski i Starosta Powiatu Dachau.

26. osobowa grupa z Dachau zaprezentuje utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdyego, Alessandro Stradellego, Césara Francka oraz Johna Ruttera. Koncert dedykowany wszystkim ludziom, którzy byli więzieni w obozach koncentracyjnych.

– Pokój, nadzieja i radość to główne przesłanie koncertu, który jest oświęcimską kontynuacją przedcięcia zorganizowanego w 2016 r. w Dachau – mówi Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec.

Inicjatorem Koncertu Pamięci jest Jürgen Rothaug i jego Ensemble Cantori. Patronat nad wydarzeniem objął w 2016 r. Max Mannheimer – były więzień obozów Auschwitz i Dachau – postać niezwykle znana i zasłużona dla Dachau. Max Mannheimer był również patronem podpisanego w 2016 Partnerstwa między Powiatami Oświęcimskim i Dachau. Jego życzeniem było zorganizowanie tego samego koncertu w Oświęcimiu, niestety sam tego nie dożył – zmarł 23 września 2016 r.

Uzupełnieniem artystycznych wrażeń będzie prezentacja w trakcie koncertu obrazów Maxa Mannheimera, który tworzył jako Ben Jakov, stanowią one, swoją siłą przekazu, swoistą symbiozę z muzyką.

– Tytuł koncertu „Rage to live” (Wściekłość, by żyć) wybrałem świadomie. Sam jestem członkiem „Stowarzyszenia Byłych Więźniów KZ Dachau” i wiem, że „złość i wewnętrzny ogień” dawały więźniom nieopisaną siłę, dzięki której byli w stanie wziąć na swoje barki, wytrzymać, a nawet przeżyć, niewyobrażalny wymiar grozy i ludzkiego upokorzenia – mówi Jürgen Rothaug.

Artyści oraz organizatorzy zapraszają na sporą dawkę dobrej muzyki w wykonaniu chóru i instrumentalistów z Niemiec.

Kościół pw. Św. Józefa w Oświęcimiu.
30 września godz. 18.00, wstęp wolny.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. To jest normalnie skandal! Starosta zaprasza do Oświęcimia Niemców! Nieeemców! Jak Konrad Mazowiecki Krzyżaków. Czy starosta nie wie, kim jest Merkel? Albo Edyta Steinbach? Jak się nie wstydzi pokazywać w takim towarzystwie. Pewnie też robi zakupy w niemieckich sklepach. Ja już na pewno na niego nie zagłosuję.

Send this to a friend