Informacje

OŚWIĘCIM. Kolejny czujnik smogu w mieście

W Oświęcimiu zwiększono dostęp do informacji o jakości powietrza, dzięki kolejnemu czujnikowi smogu. W placówce eurobanku przy ulicy Rynek Główny 11, zainstalowano sensor powietrza mierzący poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz ciśnienie atmosferyczne,temperaturę i wilgotność powietrza. Wyniki pomiaru dostępne są na stronie https://map.airly.eu/pl/. Kolejny czujnik w Oświęcimiu jest elementem kampanii #BezSmogu, realizowanej przez eurobank.

Celem inicjatywy eurobanku jest poszerzenie bazy danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych regionach Polski oraz zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem.

Wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się za oknem. Posiadając pełną wiedzę, świadomie możemy zaplanować np. wyjścia z domu, ćwiczenia na świeżym powietrzu, rodzinny spacer z dzieckiem. W Polsce dostęp do tych danych jest wciąż ograniczony. Stacje pomiarowe znajdują się w kilku punktach w dużych miastach. Natomiast nie mamy konkretnych danych o powietrzu na naszej ulicy lub w pobliskim parku. Im większa liczba czujników, tym wyższy poziom świadomości. Cieszę się, że eurobank chce współrealizować tę ważną misję – Artur Kurasiński, bloger, ambasador akcji #BezSmogu.

Artur Kurasiński konsekwentnie zachęca do stworzenia sieci czujników, zwracając uwagę na rolę precyzyjnego dostępu do danych o jakości powietrza. eurobank odpowiedział na apel blogera przyłączając się do współtworzenia mapy jakości powietrza w Polsce.

W Polsce oddychamy najgorszym powietrzem wśród krajów Europy. Według raportu WHO, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej, aż 33 znajduje się w naszym kraju.[1]Skutkami smogu mogą być podrażnione spojówki, gardło czy tchawica, zanieczyszczone powietrze może powodować bóle głowy, kaszel czy utrudniać oddychanie. Pyły o mniejszej wielkości mogą przenosić się do płuc i krwiobiegu, przyczyniając się do chorób układu oddechowego, krążenia a nawet nowotworów. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do chorób sercowo-naczyniowych, a także zwiększyć ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli. Europejska Agencja Środowiska informuje, że od 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażona na negatywne skutki smogu.[2]

Jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy zabrać głos w ważnej sprawie oraz prowokować do dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce. Wierzymy, że każdy z nas ma realny wpływ na zmiany, może zmieniać atmosferę na bardziej przyjazną środowisku– Magdalena Suchanek, Dyrektor Zarządzający, Departament PR i Komunikacji, Euro Bank S. A.

 

 

W ramach kampanii eurobanku zamieszczonych zostało 50  czujników. W województwie małopolskim, łącznie z Oświęcimiem jest ich 10. Dodatkowo sensory pojawiły się w województwach: śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim.

[1]WHO Global Urban Ambient Air Pollution Database

[2]„Air quality fact sheet 2013”, Europejska Agencja Środowiska, źródło: https://www.eea.europa.eu/

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Ik probeer in oswiecim te wonen maar door die ongelofelijke stinkende lucht blijf ik in Nederland wonen.voor mij is het onvoorstelbaar dat in 2018 nog steeds die giftige bruinkool word gestookt.50000 doden per jaar.dus er moet snel wat worden gedaan

  2. Dokładnie. Choć pozytywne, że przynajmniej pec podłączył kilkadziesiąt mieszkań do sieci grzewczej. Niewiele, ale zawsze to coś.

  3. Też tak to widzę. Fajnie że powstał kolejny punkt pomiarowy i chwała fundatorowi. Na twoim miejscu nie liczyłbym jednak na jakieś fajerwerki w zakresie walki ze smogiem. Na Wodociągowej zrzucano fekalia, ścieki, śmierdziało na pół Oświęcimia a do dzisiaj kogoś złapano czy ukarano? Działania pozorowane i bicie piany, żeby się komuś przypadkiem krzywda nie stała. Tak to działa.

  4. Cieszy to, ale :/
    Czy za tymi pomiarami coś pójdzie dalej?
    Czy tylko będziemy wiedzieli, że jest źle (a to i bez czujnika wiadomo)
    Sama baza danych nic nam nie da, jeśli nie będzie się wyciągało wniosków i stosowało działań zmierzających do polepszenia jakości powietrza

Send this to a friend