Informacje

OŚWIĘCIM. Kierowcy MZK chcieli 500 zł podwyżki, prezes MZK otrzymała 1000 zł

Sytuacja finansowa MZK Oświęcim, według oficjalnych informacji jest dość trudna, lecz pomimo tego prezes spółki Bożena Fraś w 2018 roku zarobiła o ponad 1000 zł miesięcznie więcej niż w roku 2017.

Przypomnijmy, na początku bieżącego roku, kierowcy w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Oświęcimiu podnieśli sprawę niskich zarobków. Kierowcy, którzy chcą zachować anonimowość, informują że w ubiegłym roku załoga MZK dostała podwyżkę, ale kosztem zabrania premii.

Kierowcy z kilkuletnim stażem pracy mają bardzo niską podstawę pensji. Z dodatkami za pracę w niedziele i święta, sprzedaż biletów i mycie autobusów mogą zarobić od 2200 zł do 2300 zł. W jeszcze gorszej sytuacji są mechanicy, sprzątaczki i reszta załogi. Niektórzy pracują po kilkadziesiąt lat, za najniższą krajową. Domagaliśmy się 500 zł podwyżki. Informują pracownicy MZK Oświęcim.

W marcu tego roku otrzymaliśmy podwyżkę, całe 123 zł brutto. Natomiast jak wynika z oświadczenia majątkowego prezes spółki Bożeny Fraś, szefowa zarobiła o ponad 1000 zł miesięcznie więcej. W 2017 roku z tytułu pełnienia funkcji prezesa MZK Bożena Fraś uzyskała przychód 144,223 zł, a w 2018 już 156,830 zł, czyli o 12,607 zł więcej w ciągu roku.

Jako pracownicy MZK Oświęcim, którzy chcą za dobrze wykonywaną pracę otrzymywać godne wynagrodzenie czujemy się oszukani. To są po prostu podwójne standardy – dodają pracownicy MZK, którzy chcą pozostać anonimowi.

Bożena Fraś, prezes MZK Oświęcim

Zmiana ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016r. poz. 1202 ze zm.) spowodowała zmianę zasad wynagradzania członków zarządu spółek komunalnych. Wynagrodzenie dla Zarządu MZK Oświęcim na lata 2017-2018 ustaliła Rada Nadzorcza w drodze uchwały, wskaźnikowo w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale, ogłaszanego przez Prezesa GUS. Komentuje swoją podwyżkę Bożena Fraś, prezes MZK Oświęcim

Dodatkowo, wynagrodzenie Prezesa Zarządu MZK Oświęcim wzrośnie od 01.07.2019 r. o 125 zł brutto.


Sprostowanie na wniosek prezes MZK Oświęcim:

  1. Pracownicy nigdy nie wystąpili do Zarządu z postulatem podwyżki o 500 zł. To były spekulacje mediów
  2. Nie otrzymałam podwyżki o 1000 zł.

 

redakcja

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

  1. obłuda prezes fraś , kolejna obłuda , wykorzystywanie przewagi i stanowiska , to już nie jest smaczne, a Kierowcy może jak Szkoci , spódniczki do pracy , wybierze pani prezes fraś

  2. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o przyznaniu „nagrody specjalnej” stąd ta dodatkowa kwota. Ustawowe ograniczenia „wynagrodzeń zasadniczych niektórych osób kierujących….” można łatwo obejść w ten sposób.

  3. I znowu nie spadł deszcz. Oczywiście ocieplenie klimatu to wymysł lewaków.

  4. Jasne,że dyrektorka powinna zarabiać mniej niż kierowcy. Bo to są przecież fachowcy.

  5. Stefan, nie dostali :/ To właśnie związki synthos, robia porządki w tym burdelu

  6. A co zrobiły związki zawodowe dla pracowników MZK??? Pewnie tyle samo co dla pracowników Synthosu !!!

Send this to a friend