Informacje

OŚWIĘCIM. Kiedy powstanie nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt?

Urząd Miasta Oświęcim szuka pieniędzy na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jego nowa lokalizacja jest już znana – Osiedle Dwory-Kruki, koło Składowiska Odpadów Komunalnych.

Przestarzałe i ciasne schronisko

Aktualna siedziba schroniska dla bezdomnych zwierząt znajduje się w przestarzałym budynku na Kamieńcu w Oświęcimiu. Schronisko zarządzane jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals oddział Oświęcim, które robi wszystko, aby porzucone i skrzywdzone przez los zwierzęta, mogły czuć się godnie. W schronisku znajdują się nie tylko psy i koty, ale też ptaki i dzikie zwierzęta, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych.

Projekt nowego schroniska

W tym roku Urząd Miasta Oświęcim zamierza wykonać pierwszy krok i stworzyć projekt budowlany nowego schroniska w Oświęcimiu dla 80 psów i 80 kotów. W koncepcji budowy nowego domu dla bezdomnych zwierząt znajdować się będą m.in.:  boksy dla psów i kotów z częścią wewnętrzną ogrzewaną oraz dostępem do światła dziennego. Natomiast cześć zewnętrzna boksu będzie zadaszona (wybieg na świeżym powietrzu) oraz powinna być wyposażona w ogrzewanie podłogowe. Według projektu, w boksach docelowo przebywać będą maksymalnie trzy zwierzęta. Czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach Urzędu Miasta Oświęcim.

Dodatkowo schronisko będzie posiadało boksy dla zwierząt agresywnych i chorych, poddawanych kwarantannie. W projektowanym schronisku znajdować się będzie także gabinet weterynaryjny dla potrzeb całodobowej opieki, gabinet zabiegowy, sala operacyjna, gabinet rtg, pomieszczenie do przechowywania produktów leczniczych, weterynaryjnych i wyrobów medycznych, izolatka, pomieszczenia dla szczeniąt i kociąt, pomieszczenie adopcyjne (do wydawania zwierząt ze schroniska).

Nowe pomysły

Nowym pomysłem jest również hotel dla 10 psów i 10 kotów, a także pomieszczenie pełniące funkcję salonu pielęgnacyjnego dla zwierząt. Ciekawostką wartą szczególnej uwagi jest sala edukacyjna dla dzieci i młodzieży, która powinna jednorazowo pomieścić grupę nawet 30 osobową.

W nowym schronisku zostanie również zabezpieczone zaplecze kuchenne, sanitariaty dla personelu (dla 10 osób zatrudnionych i wolontariuszy) oraz gości, pomieszczenia gospodarcze do przechowywania karmy oraz środków dezynfekcyjnych, a także pomieszczenia administracyjno – biurowe czy chłodnia do przetrzymywania zwłok zwierząt do czasu przekazania ich do utylizacji.

Zmiana lokalizacji schroniska

Aktualna siedziba schroniska znajduje się na Kamieńcu, w miejscu gdzie trwają prace budowlane nad nową, miejską przestrzenią – „Parkiem Pojednania Narodów”. Według projektu już od 2019 roku, na terenie parku będą regularnie odbywać się koncerty w ramach Tauron Life Festival Oświęcim, który już od 7 lat przyciąga do Oświęcimia kilka tysięcy miłośników muzyki. Urząd Miasta Oświęcim zdecydował, że najlepszą lokalizacją dla nowego schroniska będą miejskie grunty znajdujące się przy ul. Nadwiślańskiej w Oświęcimiu, vis a vis Składowiska Odpadów Komunalnych.

Nie oznacza to jednak, że budowa nowego schroniska zostanie zrealizowana do roku 2019. Urząd Miasta Oświęcim informuje, że „w kolejnych latach, po zabezpieczeniu pieniędzy w budżecie, będzie można przystąpić do budowy nowego, nowoczesnego budynku schroniska”. Natomiast podczas organizacji przyszłorocznej edycji Tauron Life Festivalu i przyszłych festiwali, wszystkie zwierzęta na czas imprezy będą tymczasowo przewiezione w inną lokalizację.

JW

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Brawo dla osób rozumiejących, że lokalizacja przy wysypisku to głupi pomysł. Okazuje sie, że głupim urzędnikiem wcale nie trudno być, a może to Oświęcimianie mają takiego pecha do urżędników

 2. Eustachy nie bądż bezczelny, to nie jest temat o +500, skoro są fermy rozpłodowe to jest rozpłód, zwierząt też, a jak chcesz kpić to kpij w oczy, poczytaj o piesku Boo albo o Pepe..

 3. Biedne zwierzęta…. Dlaczego najsłabsze istoty muszą ponosić konsekwencje niezrozumiałych, nieprzemyślanych decyzji urzędników ??

 4. zachęcam spacerek wzdłuż ul. Olszewskiego 47 chodnikiem od nieczynnego sklepiku ABC do sklepu AutoŚwiat w kierunku Mili. Proszę popatrzeć pod żywopłot ; co 50 cm GÓWNO psie, widać,że to ten sam GAD wyprowadza swojego pupila na toaletę.KARAĆ takie GADY ludzkie. Miasto jest gigantycznie zasrane przez psy, a winni są LUDZIE !!!

 5. Do Kain i Abel
  cyt „Skoro księża mówią, że to nasi bracia mniejsi…

  skoro tak mówią to z pieskami trzeba do księży, tam trzeba zrobić schronisko

 6. „ktoś kto widzi nadprodukcje chorych yorków” Ja płodzę ludzkie dzieci a nie yorki. 😀

 7. „tyle sierot potrzebujących pomocy” Skoro księża mówią, że to nasi bracia mniejsi… Np Chyba, że brat to nie człowiek. Niektórzy mówili, że baba to też człowiek 😀 Pisanie w telefonie ogranicza myślenie. 😀

 8. Nie płodżmy psów niepotrzebnie, suczki trzeba sterylizować..Fundacja Centaurus skupuje wszystkie stare zwierzęta, a może nie pozwólmy na płodzenie niepotrzebne koni.., to jest dramat.

 9. Szok, bajka, a może już Szwajcaria? Na świecie dzieci umierają z głodu, podejrzewam że niektórzy w okolicy mają gorzej w domu. Jeżeli będzie to sfinansowane z podatków od psów (jak już ktoś słusznie napisał), to zgoda nawet na wykupienie Hamptona przy moście. Na razie brakuje kasy na sprzątanie psich odchodów, a miłośnicy zwierząt jakoś do tego chęci nie przejawiają. Zwierzęta tylko na własnych podwórkach, a nie na ulicach czy w budynkach wielorodzinnych. Pomijam przypadki szczególne. Uporano się z porzucanymi starymi autami (prawie), dzisiaj można to zrobić i z psami. Czego się nie da, to zgodnie z prawami natury ┼. Ale to już nie ta kadencja.

 10. Zrównanie praw zwierząt i ludzi? Niektórzy zdrowo odlecieli.

 11. Schronisko dla zwierząt powinno powstać jak najszybciej i w innym miejscu niż wysypisko śmieci.

 12. @Kain i Abel
  cyt.. „Zwierze to też człowiek”

  czyli człowiek to tez pies?
  to już jakieś opary absurdu, do czego to prowadzi…

 13. W dzisiejszych czasach ludzie zamiast dzieci mają psy,co najlepiej widać zimą na skwerach usianych psim łajnem.
  Może ci,co bardziej oburzeni lokalizacją nowego schroniska napiszą interpelację do władz by wybudowac je blizej centrum?Może gdzieś w okolicy
  osiedla Chemików?
  To oczywiście żart i to słaby,lecz swietnie koresponduje z Niezadowolonymi…

 14. Lokalizacja nie jest zbyt szczęśliwa, ale ludzie nie chcą takich obiektów w swojej okolicy. Inna sprawą jest traktowanie zwierząt jak zabawki. Zwierze to też człowiek i należy go traktować z szacunkiem. No ale jak tego wymagać od ludzi, którzy wzajemnie obrzucają się błotem?

 15. Widzę że wielu osobom przeszkadza ta lokalizacja, a najbardziej największemu pieniaczowi Oświęcimia i antyklerykowi panu G. To który z was chętny na udostępnienie swojej działki na takie schronisko? A ilu z was choć raz było odwiedzić i działać jako wolontariusz w obecnym? Jestem pewien, że nikt. Bić pianę to każdy umie, ale zrobić coś pozytecznego to już nie. Niepozdrawiam.

 16. Opodatkować wszystkich właścicieli piesków podatkiem na budowę i utrzymanie schroniska i za te pieniążki będzie można kupić teren, gdzie warunki klimatyczne są bardzo dobre i wybudować schronisko na miarę 22 wieku. Wtedy może zaczną pilnować swoich podopiecznych i nie dopuszczać do reprodukcji na taką skalę jak obecnie. To oni są przyczyną potrzeby budowania schronisk.

 17. Do podjęcia tak krótkowzrocznej decyzji nigdyby nie doszło, gdyby prezydent zaczął słuchać mieszkańców Oświęcimia. Dziś nie ma dialogu.

 18. Idąc za ciosem proponuję zbudowanie koło wysypiska nowej siedziby urzędu miasta. Skoro smrodu nie ma.

 19. Ktoś pomyślał że zwierzaki mają bardzo czułe powonienie i takie zapachy mogą powodować u nich agresję jak u ludzi

 20. Wolontariusze będą mieli bezpłatne bilety na dojazd? Jeżeli będą musieli dokładać do interesu oleją sprawę.

 21. PORONIONY POMYSŁ! FATALNA LOKALIZACJA!

  Wysypisko śmieci, oczyszczalnia ścieków i za przeproszeniem zadupie gdzie diabeł mówi dobranoc. Kto tam przyjedzie? Gdzie te zwierzaki będę wyprowadzane na spacery? Na śmietnisko? Współczuję szczególnie w lecie gdzie wiecznie syf, kurz… o smrodzie nie wspominając…

Send this to a friend