Kultura

OŚWIĘCIM. Już w ten weekend IX Jarmark Kasztelański

Dziewiąta edycja Jarmarku Kasztelańskiego „…i będzie wolna Polska”, związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zaprosimy Państwa w podróż w czasie, podczas której na przestrzeni wieków XVIII-XX poznamy etapy walki Polaków o odzyskanie wolnej i niepodległej Ojczyzny.

Pierwszy dzień jarmarku w dniu 5 maja (sobota) rozpoczniemy o godzinie 18.00 na Bulwarach nad Sołą. Zapraszamy do obozowiska rekonstruktorów gdzie przy ognisku wspólnie zaśpiewamy pieśni patriotyczne, a na placu szeregowca będą atrakcje dla najmłodszych.

Niedziela 6 maja, drugi dzień wydarzenia, odbywać się będzie w 3 miejscach w przestrzeni starego miasta: na Rynku Głównym, spotkamy stoiska twórców wyrobów artystycznych, ekologicznych, historycznych, wojskowych, gastronomicznych.

Na scenie będą miały miejsce m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych, występ młodych tancerzy, laureatów konkursu przygotowanego przez Muzeum Zamek pt. „Z przytupem, polskie tańce narodowe”, pokazy tańca dawnego oraz „Pan Tadeusz” projekcja filmu niemego (telebim) z muzyką na żywo, w wykonaniu zespołu Czerwie.

Wśród stanowisk jarmarcznych napotkamy na drukarnię polową, gdzie będzie można wydrukować historyczną odezwę z 1919 roku, u Mincerza wybijemy okolicznościową monetę, będą miały miejsce także warsztaty projektowania monet dla najmłodszych. Dużo radości sprawią przejazdy rikszami oraz prezentacja bicykli i cruiserów. Nie zabraknie wielu barwnych animacji dla dzieci oraz stanowisk promocyjnych m.in: Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Urzędu Miasta. Grupa „Strzelec Oświęcim” zaprezentuje swoje stoisko pro militarne i przygotuje przysmaki wojskowe w gar kuchni, spotkamy artystów z RSTK „Grupa na zamku”, a Stowarzyszenie miłośników zabytków i historii ziemi oświęcimskiej zaproszą mieszkańców do udziału w Grze miejskiej.

Jednak największą atrakcją na Rynku starego miasta będzie prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej. Jedyny tego typu pojazd w Polsce! Będzie możliwość przejażdżki wokół rynku czy też przysiąść na pace czy w szoferce i zrobić fotkę.

Jak co roku zaproszone grupy rekonstrukcyjne zaprezentują się w przemarszu ulicami miasta, wyruszą o godzinie 12.00 z Placu T. Kościuszki, ulicą J. Dąbrowskiego, R. Mayzla do Rynku gdzie na scenie odbędzie się oficjalne rozpoczęcie IX Jarmarku Kasztelańskiego.

Jednym z ważniejszych punktów programu na Rynku będzie inscenizacja akcji rozbrajania zaborców i moment odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 r. (g.15.00).

Kolejnym miejscem, które warto będzie odwiedzić podczas Jarmarku, to Bulwary nad Sołą. Tam powstanie historyczne miasteczko wojskowe, które każdy będzie mógł zwiedzić, poznać rekonstruktorów, pasjonatów i miłośników odtwarzających różne armie m.in.: Imperialną armię rosyjską z carską kuchnią polową, szpital polowy z salą operacyjną, ciężki sprzęt wojskowy. Armię austro-węgierską ze swoim stanowiskiem sztabu, artylerią polową, moździerzami okopowymi. Armię pruską – punkt sanitarny i szpitalny z sanitariuszkami, prezentację ciężkich karabinów maszynowych. Nie zabraknie Legionów Polskich w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Zobaczymy także barwną Legię Nadwiślańską z okresu napoleońskiego.

Głównym punktem działań na Bulwarach będzie inscenizacja bitwy z I wojny światowej, widowisko plenerowe z udziałem rekonstruktorów, użyciem broni filmowej, pirotechniki i komentarzem historycznym. (g.13.30) Odbędzie się także pokaz artyleryjski (g. 16.00).

P

onadto na Bulwarach dla najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji zręcznościowych, sprawnościowych na placu szeregowca.

Trzecim miejscem, które warto będzie odwiedzić, to oczywiście oświęcimski zamek.Zapraszamy do zwiedzania naszego Muzeum m.in. ekspozycji stałej i wystaw czasowych oraz wieży zamkowej, a o godzinie 10.30 i 14.00 odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem.

PROGRAM JARMARKU:

5 MAJA – SOBOTA  Bulwary nad Sołą

18.00 – wieczornica przy ognisku, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w obozowisku rekonstruktorów, animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA  Rynek Główny

10.00 – rozpoczęcie jarmarku – stoiska twórców wyrobów artystycznych, ekologicznych, historycznych, wojskowych, spożywczych.

10.15 – „Z przytupem, polskie tańce narodowe”, prezentacja laureatów konkursu tanecznego, wręczenie nagród zwycięzcom.

12.00 – Przemarsz grup rekonstrukcji historycznej ulicami miasta (plac T. Kościuszki – Rynek Gł.) Uroczyste otwarcie IX Jarmarku Kasztelańskiego.

13.00 – prezentacja GRH 2 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej.

13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów i środków scenicznych (Bulwary).

14.00 – pokaz tańca historycznego.

14.30 – prezentacja GRH 2 Pułk Legionów Polskich, GRH Powstaniec Śląski.

15.00 – Inscenizacja akcji rozbrajania zaborców, odzyskanie Niepodległości w 1918 r. (Rynek gł.).

15.30 – prezentacja GRH 72 Tulski Pułk Piechoty.

16.00 – Pokaz artyleryjski (Bulwary).

16.30 – prezentacja GRH Ostfront.

17.00 – „Pan Tadeusz” projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. (Scena rynek).

INNE ATRAKCJE NA RYNKU GŁÓWNYM:

Prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej, pokazy dynamiczne! Jedyny tego typu pojazd w Polsce!

Drukarnia polowa – wydrukuj odezwę! Mincerz – wybij i zaprojektuj monetę! Stoisko BBS Bike– prezentacja bicykli i cruiserów, przejazdy Rikszami! Stoisko promocyjne grupy „Strzelec Oświęcim”– gar kuchnia! Stoisko promocyjne Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Stoisko promocyjne miasta Oświęcim. Stoisko artystów RSTK „Grupa na Zamku”. Stoisko Stowarzyszenia miłośników zabytków i historii ziemi oświęcimskiej – gra miejska! Stoisko Fun Makers gry i animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA  Bulwary nad Sołą

10.00 – 18.00 – Zwiedzanie miasteczka wojskowego grup rekonstrukcyjnych;

Imperialna armia rosyjska – carska kuchnia polowa z obozowiskiem wojskowym, szpital polowy z salą operacyjną, laweta forteczna z ckm Maxim. Armia austro-węgierska – stanowisko sztabu, artyleria polowa m. in. moździerze okopowe. Armia pruska – punkt sanitarny i szpitalny z sanitariuszkami, prezentacja ciężkich karabinów maszynowych etc. Legiony Polskie – obozowisko wojskowe, punkt kuchenny. Legia Nadwiślańska – prezentacja wojska z okresu napoleońskiego, obozowisko wojskowe.

13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów, użyciem broni filmowej i pirotechniki.

16.00 – Pokaz artyleryjski.

INNE ATRAKCJE NA TERENIE OBOZOWISKA:

animacje dla dzieci, nauka musztry, plac szeregowca, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, degustacja wojskowych potraw.

6 MAJA – NIEDZIELA  Muzeum Zamek w Oświęcimiu

10.00 – 18.00 – Zwiedzanie indywidualne ekspozycji stałych muzeum, wystawy czasowej pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” oraz wieży zamkowej. Oprowadzanie z przewodnikiem w godzinach (10.30 oraz 14.00).

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W JARMARKU KASZTELAŃSKIM, na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend