Informacje

OŚWIĘCIM. Już po raz 7 będą kwestować

1 listopada 2017 r. już po raz siódmy Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej będzie prowadzić kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu (Pozwolenie nr 2017/4663/OR).

Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać kwotę 7903,35 zł, a w trakcie sześciu przeprowadzonych dotychczas zbiórek pozyskano łącznie 43 946,54 zł. Z tych środków dotychczas odrestaurowano:

– Obelisk Russockich – najstarszy istniejący nagrobek na Cmentarzu Parafialnym (koszt 12 450 zł)

– Nagrobek Jana Kotlarskiego, weterana powstania z 1863 r. ze zdewastowanym przez amatorów złomu krzyżem żeliwnym (koszt 4000 zł)

– Nagrobek Antoniego Rawicz Dębińskiego z 1871 r, dziedzica wsi Klucznikowice (koszt 14 000 zł).

Za pozostałą kwotę będą odnowione trzy kolejne nagrobki i zostanie uporządkowany teren przy obelisku Russockich. Wszystkie prace restauratorskie prowadzone są wraz z pełną dokumentacją przez profesjonalne firmy konserwatorskie.

Stowarzyszenie otacza opieką zapomniane zabytkowe grobowce, groby postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta i zapisały się w jego historii, a także niszczejące nagrobki zasługujące na uwagę ze względu na szczególne walory architektoniczne.

Tak jak w poprzednie lata członkowie Stowarzyszenia wspierani przez Harcerzy Oświęcimskiego Hufca ZHP będą prowadzić zbiórkę przed bramą Cmentarza Parafialnego od godz. 8:00 do ok. 20:00.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w kweście i jak co roku liczą na Państwa hojność.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend