Informacje

OŚWIĘCIM. Grusze Chanticleer będą rosły w centrum

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut mocno zmienił swoją politykę ws. wycinki drzew, po tym jak otrzymał od mieszkańców petycję ws. kategorycznego zaprzestania niszczenia tych elementów przyrody.

W dniu dzisiejszym oświęcimski magistrat poinformował, że w Starym Mieście przy ulicy Jagiełły zostały posadzone nowe drzewa –  blisko 50 sztuk gruszy ozdobnej chanticleer.

– W trakcie inwestycji konieczne było usunięcie 26 starych i schorowanych klonów. Nowe drzewa mają wąską koronę i smukły pień, dlatego nadają się do nasadzeń wzdłuż dróg i podjazdów. Nie przeszkadzają im okresowe susze, zanieczyszczone powietrze czy sól drogowa. Dorastają do 15 metrów wysokości przy zaledwie 5 metrach szerokości. Wiosną grusza obsypana jest licznymi, pachnącymi, białymi kwiatami. W maju pojawiają się drobne liście, które we wrześniu zaczynają się wybarwiać na żółto, pomarańczowo i czerwono. Informuje magistrat.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu prezydent Janusz Chwierut ogłosił nową inicjatywę. Nowe nasadzenia w ilości 1000 drzew.  Miasto stawia na lipy, buki, brzozy, jarząby, graby, klony, dęby, sosny, cisy, świerki i jodły. W najbliższych latach te gatunki drzew będzie można spotkać na skwerach, placach, parkach, zieleńcach wewnątrz osiedli, przy ulicach.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. Nie jest ważne z jakich pobudek prezydent sadzi drzewa i nie ważne kto będzie jego następcą Najważniejsze że sadzi te drzewa a jego następca Może weźmie z niego przykład. Generalnie mieszkańcy nie chcą drzew w swojej okolicy, bo przy drodze przeszkadzają kierowcom, bo przy budynku przeszkadzają liście, bo przejście będzie za wąskie czy 2 metry szeroki chodnik to jest wąskie przejście? No i że będzie duży cień. Malkontentów nie brakuje, Mieszkam przy ulicy, gdzie w miejsce wyciętych starych drzew nie posadzono ani jednego nowego, wybrukowano ponad 3 metrowej szerokości chodnik dzięki projektantowi, który nawet nie był w terenie podczas projektowania oraz dzięki staroście, który nie dopilnował bezsensownej budowy takiego chodnika. Wygląd tego miejsca oraz warunki zamieszkania w tym wybetonowanym miejscu są makabryczne, jest tak brzydko i nie ekologicznie, że już gorzej być nie może Mieszkającym nie podoba się ten beton, ale nie przyznają się do tego mówiąc to głośno i wyraźnie. Wolą narzekać. Wystąpiła inicjatywa posadzenia choćby kilku drzew ale zarządcy tak pokierowali temat, że przekonali mieszkańców żeby się nie zgadzali na posadzenie tutaj drzew. Na szczęście nie wszyscy i kilka drzewek będzie a walka o te drzewka trwała cały rok Dzięki tej akcji zyskałam przydomek upierdliwej i serdecznie pozdrawiam starostę oświęcimskiego. Uważam że przy projektowaniu czegokolwiek w przestrzeni miejskiej należy uwzględnić i zaplanować drzewa które muszą być bo dają tlen i czyste powietrze zwłaszcza teraz kiedy walczymy ze smogiem.

 2. Piękne drzewka do puki jakiś ćwierć mózg tego nie połamie, a takich tam sporo

 3. Wycięcie pięknych dorodnych klonów na Jagiełły było skandalem. Najcenniejsze są drzewa dojrzałe. Były najpiękniejszym elementem tej ulicy. To był karygodny, barbarzyński błąd władz miasta. Warto aby władze miasta wybrały się do krajów cywilizowanych aby nauczyć się jak się traktuje zieleń. Oczywiście dobrze, że jakaś refleksja jest i zostały młode drzewa posadzone.

 4. Nareszcie sensowna akcja. Zieleni ubyło to fakt. Mieszkam na Zasolu i tu istotnie bardzo mało zieleni. zazdrościmy innym dzielnicom. Przy tej akcji prosimy nas nie pomijać bo chcemy więcej zieleni.

 5. @Propozycja dla narzekających; Czy TY czytasz co sam piszesz? Chłopie, sam sobie zaprzeczasz, czytaj co napisałeś przed opublikowaniem.

 6. @ Miastowy
  I widzisz, nigdy nikomu nie dogodzi. Za mało źle, za dużo źle. To ile? 343 szt.? Poza tym, do tych pieniaczy co mówią, że się wycina to niech zauważą, że niektóre stare drzewa należy wyciąć i wsadzić nowe i to jest mądre rozwiązanie, poza tym może mi powiecie, że nie powinno się nic zmieniać, budować itd. bo drzewo? Tak już było kiedyś, że w Oświęcimiu nic się nie działo, teraz się dzieje, więc nie malkontencić

  @ mieszkaniec osiedla
  a którego kontr-kandydata ma się bać Prezydent Chwierut? Zbyszka Starca czy może Kuby Przewoźnika? Z całym szacunkiem dla obu Panów, ale Nasz obecny Prezydent jest obyty, umie się ubrać i zachować, rozmawiać i pracuje dla miasta, a nie wdaje się w jałowe spory. Innego kandydata nie widzę i życzę mu wygranej.

 7. do@Propozycja dla narzekających. Po co komu tyle drzew, pójdź po rozum do głowy.

 8. Jedno jest pewne – akcja sadzimy 1000 drzew jest pokłosiem strachu prezydenta Chwieruta przed zbliżającymi się wyborami.

 9. Feliks wycieto takie lipy jak sa miedzy Sniadeckiego a Slowackiego i dalej do Nojego to zuki?A jakie byly brzozy po drugiej stronie Dabrowskiego to tez sa zbuki?

 10. Feliks od Slowackiego do Grottgera wycieto piekne lipy ,drewno napewno sie komus przydalo

 11. Drzewa wycinane są z konkretnego powodu. Budują się nowe drogi – wreszcie . Jak się nic za poprzednika nie robiło , to i drzew się nie wycinało . Przecież nikt nie wycina drzew, bo tak lubi!
  A dodatkowo w miejsce każdego wyciętego „zbuka”- czytaj byle jakiej topoli czy innego osika, sadzą szlachetne ozdobne odmiany!!! Więc może bez przesady , nie dajmy się zwariować tym , którym i tak ZAWSZE się nie podoba…..

 12. Faktem też jest że za żadnego prezydenta wcześniej,nie zmieniło się tyle i w tak krótkim czasie,w naszym mieście.
  Co prawda nie wszystkim wszystkie zmiany się muszą podobać,i to jest naturalne,bo chcąc na raz zadowolić wszystkich trzeba by było chyba zacząć od budowy domu publicznego.Darmowego…

 13. Jeszcze żaden wcześniejszy prezydent Oświęcimia nie wyciął tylu drzew, ile już wyciął Janusz Chwierut. ehh

 14. Wiecie, że gdyby każdy dorosły mieszkaniec miasta zasadził po 1 drzewku to byłoby mega dużo tych drzew? A może radni, którzy o wszystko mają pretensje żeby się pokazać, odpalą jakieś parę stówek np. 1 radny = 500+ złotych czyli to nam daje 500 x 21 = 10 500,00 zł na drzewa? Może z tą inicjatywą niech wyjdą radni, którzy tak lubią narzekać? Radny nie jest tylko od narzekania ale też od działania i tworzenia i to mój pomysł, który to podchwyci?

 15. Po naszej stronie Soły nie ma nawet jednej choinki którą można by ubrać na Boże Narodzenie. Racja Jagna. Większość dużych drzew zostało wyciętych. Najbardziej brakuje zieleni w okolicy dworca PKP.

 16. Wycięto naprzeciwko dworca, wycięto drzewa przy Obozowej jak był remont, a obecnie na Garbarskiej, brak drzew w rejonie przychodni, a na Obozowej niezagospodarowane trawniki i wertepy. Może trochę z 1000 drzew zapuści korzenie również na Zasolu.

 17. Fajna sprawa i fajne drzewa coś innego. Tak malkontenci narzekać dalej, a ty FISZESC to sobie sam zasadź coś też i zrób dla miasta a nie narzekaj, ech jaki ten naród…

 18. Do @Administrator. Za napisanie zdania…”Nowe drzewa mają wąską koronę i smukły pień, dlatego nadają się do nasadzeń wzdłuż dróg…” szczególnie wyrazów „wzdłuż dróg” powinien się sam Pan wychłostać. Polska zasada jak najwięcej drzew koło dróg,to przekleństwo dla kierowców. Każdy jest narażony na „zderzenie się”z drzewem, zatem napisanie takiego zdania jest odwagą albo głupotą.

 19. Mam podobną obserwację. Chwierut wyciął dwie piękne wierzby, a nowych nasadzeń jak nie było tak nie ma. Chyba ktoś tutaj nie rozumie co oznacza zielone miasto!

 20. Przed moja posesja rosly 4 piekne brzozy ,wycieto je drewno pewno ktos zachachmecil a posadzono 1 drzewko , to jest polityka odnowy drzewostanu wg Chwieruta

 21. Cieszę się! 🙂 Mam nadzieję, że te nasadzenia i akcja „tysiąca drzew” nie jest zasłoną dymną dla kolejnych bezsensownych wycinek i że polityka Ratusza względem drzew będzie odtąd polityką szacunku i ochrony tych pięknych i bezcennych elementów przyrody.

Send this to a friend