Kultura

OŚWIĘCIM. Giełda wymiany ubrań w Cafe Bergson

W ramach Fashion Revolution Week zapraszamy na giełdę wymiany ubrań oraz projekcję filmu „The True Cost” do Cafe Bergson! Zasady są proste – wymień zamiast wyrzucać. Przynieś ze sobą ubrania, w których już nie chodzisz i wymień je na inne!

PROGRAM:

Sobota, 27 kwietnia 2019

15:00 – 17:00 – Giełda wymiany ubrań

17:00 – 18.30 – Projekcja filmu “The True Cost”, reż. Andrew Morgan (2015, 92’)

* po projekcji zapraszamy na spotkanie i rozmowę z Anną Zagórską, reprezentującą Fashion Revolution Poland

Film „The True Cost” to opowieść o ubraniach. Ceny odzieży maleją na świecie od dziesięcioleci, podczas gdy koszty społeczne zatrudnienia pracowników i koszty związane z eksploatacją środowiska wzrosły dramatycznie. Film „The True Cost” to przełomowy dokument, który pokazuje nam nieznane oblicze mody i zachęca do postawienia sobie pytania: kto tak naprawdę płaci za możliwość posiadania przez nas taniej odzieży? W filmie zobaczymy sceny kręcone w wielu państwach, w tym europejskie stolice mody, pokazy nowych kolekcji, ale też te i ciemne strony tego biznesu – ciężka praca podwykonawców w fabrykach w krajach azjatyckich oraz wpływ masowej produkcji ubrań na środowisko naturalne.

CZYM JEST FASHION REVOLUTION?

Fashion Revolution to organizacja założona w Wielkiej Brytanii po tragicznych wydarzeniach w Bangladeszu w 2013 roku, kiedy runął kompleks fabryczny Rana Plaza powodując śmierć ponad tysiąca pracowników. Celem Fashion Revolution jest zwiększanie świadomości konsumentów na temat przemysłu ubraniowego i warunków produkcji ubrań. Ponadto, zachęcanie do podejmowania akcji mających na celu nakłonienie branży odzieżowej do podniesienia standardów w procesie ich produkcji. Jako przedsięwzięcie na skalę globalną ma ono także ponownie połączyć poszczególne elementy całego łańcucha dostaw w jedną całość, gdzie każdy pracownik jest ważny i szanowany za swoją pracę.

CO MOŻESZ ZROBIĆ JAKO KONSUMENT/KONSUMENTKA?

– Kupuj w sklepach z tanią odzieżą – to świetna zabawa i recykling w jednym!
– Nie wyrzucaj ubrań – oddaj je potrzebującym lub wymień.
– Wybieraj marki, które dbają o etyczny proces produkcji ubrań.
– Kupuj rozsądnie – kupuj tylko to czego potrzebujesz, wybieraj trwałe produkty dobrej jakości.
– Przyłącz się do akcji #whomademyclothes – zapytaj, kto zrobił Twoje ubranie. Załóż ulubione ubranie na lewą stronę, zrób sobie zdjęcie i opublikuj je na portalach społecznościowych.
– Szukaj ubrań wyprodukowanych z bawełny Fairtrade.
– Naprawiaj ubrania zamiast je wyrzucać.
– Nie poddawaj się presji mody i ciągłego kupowania nowych ubrań.
– Opowiedz o akcji swoim znajomym!

Więcej na: www.facebook.com/FashionRevolutionPoland/

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend