Kultura, Video

OŚWIĘCIM. Dorota Masłowska zapisała się w Alei Pisarzy

Dorota Masłowska dołączyła do grona gwiazd literatury, które mają swoje tablice w Alei Pisarzy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu.

W alei wmurowana została tablica z brązu, na której obok autografu Masłowskiej widnieją następujące słowa z powieści „Paw królowej”: „Zobacz dziś stronę świata jasną, jest cień, więc musi być też światło!”. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniej uhonorowanych pisarzy, autorka sama wybrała cytat do uwiecznienia.

Pomysł Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd. Nie honoruje się tu jednak idolów masowej kultury medialnej, lecz mistrzów sztuki słowa. Jak podkreślają organizatorzy, choć wybitni pisarze pozostają na długo w pamięci czytelników, to jak wszyscy inni artyści zasługują również na uwiecznienie w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków rytych w „kamieniu”.

Ostateczną decyzję o wyborze autorów podejmuje kapituła w składzie: prof. Joanna Papuzińska – pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, poetka i prozaiczka, dziennikarka, pedagog, historyk, krytyczka i badaczka literatury dla dzieci i młodzieży; dr Michał Rusinek, autor książek i tłumacz; prof. Krzysztof Zajas – pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Jarosław Fazan – Katedra Krytyki Współczesnej UJ ; Janusz Chwierut – prezydent Oświęcimia i Leszek Palus – dyrektor Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend