Informacje

OŚWIĘCIM. Dochód na mieszkańca wynosi 3658,12 zł

Gazeta „Wspólnota” opublikowała ranking dochodów samorządów.  W kategorii „miasta powiatowe” Oświęcim, na 267 gmin, znalazł się na 9.miejscu. W 2016 roku, z którego dane były podstawą do przygotowania rankingu, dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca w mieście wyniósł  3658,12 zł.

Przy tworzeniu rankingu najbogatszych województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, miast powiatowych, mniejszych miast oraz gmin wiejskich, pod uwagę brane są dochody własne oraz subwencje poszczególnych samorządów, dzielone potem przez liczbę mieszkańców każdego z nich. Nie liczą się jedynie wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody.

W rankingu za rok 2016 od dochodów gmin odjęto składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą – tak zwane janosikowe. Ponadto, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Pierwsze miejsce w rankingu przypada Polkowicom ( 5647,29 zł), drugie jest Piaseczno ( 4454,59 zł) i trzecie Kozienice (4279,21 zł). W 2015 roku Oświęcim był na 15. miejscu, a teraz awansował o 6 pozycji.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Tabelki pokazuje każdy w zależności od tego które mu pasują. A ile wynosi zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca? W 2013 to było ponad 26 %. Trzy lata wcześniej było bodaj jednocyfrowe. A stan na dzisiaj?

Send this to a friend