Trwa rozbiórka starego dworca PKP w Oświęcimiu. Do końca roku 2018 po znanym oświęcimianom budynku zostaną tylko gruzy i pusty plac. W tym miejscu powstanie nowoczesny, modułowy dworzec PKP z 80 miejscami parkingowymi. Zobacz nowe zdjęcia z rozbiórki.
Nowy dworzec PKP będzie parterowym budynkiem, składającym się z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólną wiatą. W części kolejowej przewidziano dominantę w postaci wieży zegarowej, kasy biletowe z zapleczem, toalety dla podróżnych przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kącik do zabaw połączony bezpośrednio pomieszczeniem opiekuna z dzieckiem z własną toaletą, posterunek SOK. Po zachodniej stronie znajduje się tzw. część miejska zawierająca lokale handlowe i usługowe. Obok budynku przewidziano też parking dla samochodów oraz rowerów.
W przetargu wystartowało jedynie Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur z Jankowic. Zaoferowało ono kwotę 16,5 mln zł brutto, przy budżecie zamawiającego wynoszącym 11,5 mln zł brutto. Dzięki aktywnym staraniom byłego starosty Zbigniewa Starca, zarząd PKP SA postanowił dołożyć środki i wybrać tę ofertę. Prace zakończą się w drugiej połowie 2019 roku.
Zobacz także:
Wiadomo, że pisze się „właścicieli”, zwykła literówka. Przepraszam jak ktoś poczuł się urażony. Potwierdzam cały mój poprzedni wpis mimo tego, że Pan Sobala z Rady Osiedla mówił coś innego. Mówię jeszcze raz kamienica przy zbiegu ulic ma dwóch właścicieli – osobę prywatną dzięki, której ruszyła budowa i Miasto reprezentowane przez TBS.
„Na rogu ulic Mickiewicza i Sienkiewicza w Oświęcimiu, gdzie jeszcze niespełna dwa lata temu straszyła wielka rudera, stanęła zupełnie nowa kamienica. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się tutaj już w tym miesiącu. To kolejna inwestycja Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na Starym Mieście. – Stara kamienica, według nadzoru budowlanego nie nadawała się nawet do remontu. Dobrze, że znalazł się pomysł, jak przywrócić temu miejscu właściwy wygląd i sprawa nie będzie się ciągnęła latami, jak w przypadku kilku innych zrujnowanych kamienic – uważa Bogusław Sobala, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto w Oświęcimiu”.
„Kamienica ma dwóch właścicielów”. Czy aby na pewno? Tak się ino pytom.
3/4 tych debilnych komentarzy tworzy sama redakcja próbując wzmóc klikalność na tym poDUPAdajacym portalu.
idiotyzmy Karolcia pisze …
Otoczenie byłego dworca jest przygnębiające- szpetna kamienica ze skorpionem a po drugiej piękna architektura ale rozsypująca się. Bloki kolejowe i przyległy teren urokliwe ale zaniedbane.
Ta część ,,reprezentacyjna,,Oświęcimia z którą stykają się turyści odwiedzający muzeum przyprawia o rozpacz ale cóż będziemy mieć most Duchów na obrzeżach miasta – duma mnie rozpiera .
Do „Wal śmiało”
Wybudowanie – remont kamienicy u zbiegu Mickiewicza i Sienkiewicza zawdzięczamy głównie prywatnemu inwestorowi, współwłaścicielowi kamienicy który „chodził” za tym parę ładnych lat. Jest też prawdą, że bez decyzji władz miasta, a konkretnie Pana Chwieruta inwestycja nie doszłaby do skutku. Kamienica ma dwóch właścicielów. Jak coś piszesz to sprawdź fakty.
Beznadziejne komentarze, szkoda ich czytać.
Polecam IV Kongres Klubu Jagiellońskiego – Polska Średnich Miast.
Mści się brak perspektywicznego planowania przestrzennego, nie w zakresie czasowym 1 – 2 kadencji, tylko 10-20 lat. Sens miałoby rozwiązanie następujące: galeria handlowa nie na Niwie, lecz właśnie w 2/3 dworca kolejowego, ewentualnie nawet bardziej rozbudowana, z dużym parkingiem. Teraz jest na to już za późno.
@Grzybie – tereny wokół dworca do kogoś należą, prezydent miasta nie może sobie ot tak budować, przekształcać i zmieniać. Podobnie budynki w Starym Mieście – mają swoich właścicieli, których często nie interesuje, czy dom wali się czy nie. Doceniam przynajmniej wysiłki Chwieruta aby coś zrobić w tej sprawie: kamienica na rogu Mickiewicza i Sienkiewicza, teraz kolejna na Placu Słonecznym. W dużych miastach sprawa jest prostsza: domy w centrum są cenne przynajmniej jako działki budowlane lub do gruntownego remontu pod wynajem dla sklepów i firm. Dbają o nie właściciele albo sprzedają tym, którzy mają fundusze i koncepcję co z nimi zrobić. Natomiast w miastach wielkości Oświęcimia wartość działek w Starym Mieście jest x razy mniejsza i nie opłaca się pakować w ich rewitalizację takich dużych pieniędzy. Więc stopniowo niszczeją, rozpadają się i w końcu walą. To nie jest tylko problem Oświęcimia, ale praktycznie wszystkich miast średnich w Polsce. Jeśli masz Grzybie pomysł jak to zmienić – wal śmiało.
Biorąc pod uwagę prawdziwe problemy dręczące to miasto i powiat,a zatem nas wszystkich ,niezaleznie od poglądów, Wasza aktywność w tak pobocznym temacie napawa mnie prawdziwą niepewnością o przyszłość .
Tymczasem zapraszam na chwilkę oderwać się od googla i wyjść na zewnątrz pooddychać tym co nam serwuje PISo-POwski konglomerat hołdujący zgodzie ponad podziałami ale jedynie w kwestii ,jak jeszcze bardziej nas wydoić…
Janusz Chwierut nie ma pojęcia jak zagospodarować ten teren. Ten oświęcimski monarcha potrafi tylko budować parki. Wjazd do Oświęcimia jest przerażająco brzydki. Lepiej wydać 40 mln na kładkę na kamiencu i zostawić ten dworcowy nieład na kolejne 50 lat. Po mnie nawet III wojna światowa
A, jeszcze a propos myśli urbanistycznej. Spójrzcie na te fotki z drona pokazujące okolice dworca. Czy Oświęcim nie wygląda bardziej jak wieś niż miasto ? Ten całkowity brak zwartej zabudowy, rozproszenie budynków jak na wsi…
I co ciekawe w Oświęcimiu głównie wyburza się … zwartą zabudowę (patrz Stare Miasto). Czyżby ludzie, którzy za to odpowiadają kierowali się sentymentem do miejsc z których pochodzą ?
@Jadący obok.
100/100
Nie chcę się tu mądrzyć czy to był strukturalizm czy nie strukturalizm, niemniej jedno nie ulega wątpliwości. Architekturę warto zachować z dwóch powodów:
1. wartości artystycznej.
2. historycznego autentyzmu.
Ten budynek był gdzieś po środku. Nie oszukujmy się, to nie był Madrid Atocha czy Dworzec Północny w Paryżu. Ale też Oświęcim nigdy nie był żadnym centrum politycznym ani gospodarczym, które byłoby stać na zatrudnianie wielkich architektów i robienie śmiałych inwestycji. Biorąc to pod uwagę stworzono naprawdę fajną, prostą bryłę. Na tyle monumentalną, że przybysz wiedział, że przyjeżdża do miasta a nie na wieś (co było za drzwiami dworca to już inna sprawa). W zamian dostaniemy gówno z półfabrykatów, które zostało skrojone przez wizjonerów z PKP od sztancy pod wszystkie prowincjonalne miasteczka.
Krótko mówiąc czcza gadanina o 800-letniej historii już na dworcu obraca się w nicość – przybysz równie dobrze mógłby wysiąść w Jawiszowicach albo Libiążu i nie zauważyłby różnicy.
Niestety podobna myśl urbanistyczna przyświeca stopniowej degradacji Starego Miasta.
Nie trzeba było burzyć, tylko umyć. Ty pewnie jak upaćkasz sobie koszulę, to ją wyrzucasz i kupujesz nową?
nawet drzew nie wolno zostawić , nawet dąb , nie wiem – jak 500 letni , uległ stacji benzynowej , drzewa obok cmentarza parafialnego ….., mozaiki w biurowcu ZCHO , zniszczenie elewacji ZDK …
Niektórzy z sentymentem tu wspominają szpetotę i brud.
Totalna porażka. Kandydat do najgorzej wykorzystanych środków UE.
Hello, admin.
Interesting website, really!
But „Search” function on it doesnt work. Sad.
P.S. Where I can get XEvil4.0 for free?
It’s best captcha solver, included Google ReCaptcha.
Need it for white SEO. Thanks.
Student ,na studenta to nie wyglądasz ,czuje słomę
Za to powstanie jeden z najpiękniejszych dworców w Europie a może nawet na świecie. Na nowym dworcu mają być same galerie handlowe zwłaszcza sprzedawców diamentów z Amsterdamu. Na pierwszym piętrze opera, teatr oraz filia Uniwersytetu Warszawskiego z głównym wykładowcą Starcem oraz rektorem Jurzakiem. Na dachu dworca ma powstać lotnisko, gdzie Starzec z Urzędu Wojewódzkiego będzie lądował po pracy w UW w Krakowie. Zaś w podziemiach dworca ma powstać burdel aby zaspokoić niezaspokojonym potrzeby. Nie wiem czego wy się czepiacie.
Bardzo smutne. Świetna architektura doby strukturalizmu. Szkoda, naprawdę szkoda. Mało jest dworców tej epoki w całej Polsce.
Spokooo
@oświęcimer
23 grudnia 2018 o 20:55
Smutne.
Ale co smutne, że dziadostwo wyburzyli… ludzie opamiętajcie się…
Smutne.
No właśnie pamiętliwy, komu?
Przypatrzcie się uważnie i zapamiętajcie komu zawdzięczamy zburzenie dworca i postawienie w zamian trzech kontenerów.