Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Centrum Aktywności Społecznej

Organizacje pozarządowe działające w naszym mieście mają nową siedzibę. Z ul. Partyzantów na osiedlu Chemików przeniosły się do nowych pomieszczeń w budynku przy ul. Dąbrowskiego 15 w centrum miasta. Na razie jest ich 20, a kolejne organizacje ulokują się tu wkrótce. W Centrum Aktywności Społecznej mają do dyspozycji pomieszczenia biurowe z pełnym wyposażeniem, dostępem do internetu, sale konferencyjne, salę do przechowywania dokumentacji oraz zaplecze socjalno- sanitarne.

Również grupy nieformalne, osoby, które mają pomysł, czas i energię, by zrobić coś dla innych będą mogły znaleźć tu swoje miejsce. Wczoraj władze miasta z udziałem zaproszonych gości z organizacji non-profit uroczyście otwarły Centrum Aktywności Społecznej. Wstęgę wspólnie z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem przecięła Teresa Bebak pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych i Alicja Sobecka ze Związku Sybiraków. – Od dłuższego czasu myśleliśmy jak wykorzystać ten budynek, w który już jest rada osiedla i klub seniora. Stało się jasne, że dotychczasowe miejsce spotkań organizacji pozarządowych jest za małe na ich potrzeby.

Chcieliśmy też, by grupy nieformalne, które mają ciekawe pomysły, projekty mogły z niego korzystać. Stąd wybór tego miejsca – wyjaśnia Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. – Organizacje pozarządowe są ważnym partnerem miasta. Ich działania widać na każdym kroku. Pomysłowość, inwencja, chęć działania dają dobre efekty nie tylko w zakresie kultury, sportu, turystyki a także w różnych sferach aktywności społecznej – podkreśla prezydent. Siedzibę przy ul. Partyzantów otwarto w 2005 roku. Inicjatorką powstania miejsca, w którym grupy i osoby działające na rzecz miasta i swoich środowisk mogą liczyć na​ wsparcie w zakresie lokalowym, doradczym była Teresa Bebak ze Stowarzyszenia Szansa.

Partnerem było miasto, które przygotowało i wyposażyło pomieszczenia. W Oświęcimiu działa blisko 30 organizacji non-profit, które swoją działalnością na rzecz mieszkańców uatrakcyjnią ofertę sportową, kulturalną czy społeczną.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend