Sport

OŚWIĘCIM. Bieg Tropem Wilczym

W niedzielę 4 marca w Oświęcimiu po raz drugi odbędzie się Bieg Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem biegu jest nie tylko propagowanie sportu i zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i ich roli jaką odegrali w historii Polski. Tegorocznej edycji patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdują się nakoszulkach, w których będą biec uczestnicy Biegu.

W ramach imprezy odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry oraz na5 km. Start biegu przewidziano na Rynku Głównym w Oświęcimiu o godz. 12.00. Bieg poprzedzi wspólna rozgrzewka, a po biegu na wszystkich uczestników czekać będą pamiątkowe medale, nagrody dla najlepszych biegaczy na każdym dystansie oraz ciepły posiłek regeneracyjny.

Zapisy na bieg do 1 marca na stronie elektronicznezapisy.pl – Miasto Oświęcim lub w dniu Biegu w godz. 9.00 – 11.00 w Biurze Zawodów w Szkole Salezjańskiej – ul. Jagiełły 8.

Inicjatorem akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy, a lokalnym Partnerem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Szansa” w Oświęcimiu. Wydarzenie organizowane jest przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Jednostki Strzeleckiej nr 2004 w Oświęcimiu, 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku – Białej.

Honorowy Patronat nad Biegiem objął Prezydent Andrzej Duda w ramach Patronatu Narodowego w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W związku z organizowanym biegiem w godzinach od 12.00 do 13.00 zostaną czasowo wyłączone z ruchu ulice w Rynku Głównym, Piastowska, Zaborska, Mikołajska, Jagiełły, Przeczna, Zamkowa, Dąbrowskiego (od skrzyżowania z ulicą Górnickiego i pl. Kościuszki do ronda im. Płonki).

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend