Oświęcimskie, bezdomne zwierzęta muszą jeszcze trochę poczekać na nowe schronisko. Na razie pozostaną bezpieczne w starym ośrodku na Kamieńcu w Oświęcimiu.
Urząd Miasta Oświęcim ponad dwa lata temu poinformował o potrzebie wybudowania nowego, miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt w nowej lokalizacji. Padło na działkę przy ul. Nadwiślańskiej w Dworach, niedaleko miejskiego składowiska odpadów komunalnych. Działka należąca do Skarbu Państwa została rok temu przekazana przez starostę oświęcimskiego na rzecz Miasta Oświęcim. Magistrat czeka jeszcze na dodatkowe decyzje. – Projekt budowlany schroniska wymaga jeszcze uzyskania dodatkowego pozwolenia wodno-prawnego od PGW Wody Polskie. Po zakończeniu procedowania tej dokumentacji miasto będzie mogło wystąpić do Starostwa Powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę. Informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy prezydenta Oświęcimia.
Magistrat nie zabezpieczył w tym roku pieniędzy na budowę nowego schroniska, co oznacza że bezdomne zwierzęta pozostaną na Kamieńcu w starym ośrodku. – Na razie nie znamy kosztów według przedmiaru robót. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę określone zostaną ramy czasowe jej realizacji. W przypadku przystąpienia do kolejnego etapu inwestycji na Kamieńcu nie będzie konieczności tymczasowego przenoszenia zwierząt w inne miejsce. Dodaje rzecznik prezydenta.
Przypomnijmy, w nowym schronisku dla 80 psów i 80 kotów znajdować się będą m.in.: boksy dla psów i kotów z częścią wewnętrzną ogrzewaną oraz dostępem do światła dziennego. Cześć zewnętrzna boksu będzie zadaszona (wybieg na świeżym powietrzu) oraz powinna być wyposażona w podgrzewany wybieg. Według projektu, w boksach docelowo przebywać będą maksymalnie trzy zwierzęta. Dodatkowo schronisko będzie posiadało boksy dla zwierząt agresywnych i chorych, poddawanych kwarantannie. W schronisku znajdować się będzie także gabinet weterynaryjny dla potrzeb całodobowej opieki, gabinet zabiegowy, sala operacyjna, gabinet rtg, pomieszczenie do przechowywania produktów leczniczych, weterynaryjnych i wyrobów medycznych, izolatka, pomieszczenia dla szczeniąt i kociąt, pomieszczenie adopcyjne (do wydawania zwierząt ze schroniska).
Nowym pomysłem jest również hotel dla 10 psów i 10 kotów, a także pomieszczenie pełniące funkcję salonu pielęgnacyjnego dla zwierząt. Ciekawostką wartą szczególnej uwagi jest sala edukacyjna dla dzieci i młodzieży, która powinna jednorazowo pomieścić grupę nawet 30 osobową.
W nowym schronisku zostanie również zabezpieczone zaplecze kuchenne, sanitariaty dla personelu (dla 10 osób zatrudnionych i wolontariuszy) oraz gości, pomieszczenia gospodarcze do przechowywania karmy oraz środków dezynfekcyjnych, a także pomieszczenia administracyjno – biurowe czy chłodnia do przetrzymywania zwłok zwierząt do czasu przekazania ich do utylizacji.
Zobacz film Piotra Struczyka L.F. pt. „Wolontariusz”
red.
Agresywne zwierzęta to do uśpienia.