Informacje

OŚWIĘCIM. Będzie podwyżka opłat za śmieci

ZUK Oświęcim

To nie prima aprilis, od 1 kwietnia wzrosną opłaty za odbiór śmieci w Oświęcimiu. Nowa Rada Miasta na ostatniej sesji zdecydowała o zmianie cennika.

Koszt odbioru odpadów komunalnych w Oświęcimiu od dwóch lat stał na tym samym poziomie. Mieszkańcy, którzy segregują swoje odpady, miesięcznie płacą za ich wywóz jeszcze 10 zł, natomiast od 1 kwietnia zapłacą już 13 zł. Osoby, które nie uczestniczą w selektywnej zbiórce odpadów, płacąc jak dotąd 15 zł, po zmianie zapłacą już 18 zł.

Nowy cennik opłat dotyczy również innych „wytwórców” odpadów. Za 120 l pojemnik posegregowanych śmieci, za który jak dotąd należy zapłacić 15 zł, a zmieszanych 19 zł, od kwietnia należność będzie wynosić kolejno 20 zł i 25 zł. Za pojemnik 240 l odpadów posegregowanych stawka z 29 zł wzrasta do 38 zł, a niesegregowanych z 37 zł do 48 zł.

Jak informuje Urząd Miasta w uzasadnieniu uchwały, wzrost opłat za wywóz śmieci podyktowany jest faktem, że obecne dochody budżetu miasta w oparciu o obowiązujące stawki są niewystraszające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta, co negatywnie wpływa na możliwość finansowania innych zadań przez UM. Szacunkowe, dodatkowe wpływy dla budżetu miasta po podwyżce wynosić będą około 1,5 mln zł.

red.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

34 komentarze

 1. Dlaczego oskarża się ludzi z domów jednorodzinnych o podrzucanie śmieci do blokowisk?
  W gminie Oświecim też nastąpiły podwyżki, też płacimy ryczałt, czy mam 2 pojemniki czy 5 pojemników płace tyle samo, stawka jest od osoby, po co miałbym wozić śmieci pod bloki czy do lasu? Te opinie to jakieś zaszłości kiedy w domkach płaciło się za pojemnik a nie za osobę, wtedy pewnie co większy „cwaniak” tak oszczędzał.

 2. „Chcemy, aby nastąpiła jakaś korekta w programie 500 plus. Te pieniądze zżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus”

  Więc już wiadomo, na co rząd przeznaczy te pieniądze.

 3. Podatek nazwany „opłatą środowiskową” wzrost o ok. 60%, prąd o ok. 100%, więc już masz. Proszę teraz o rozliczenie co zrobi rząd pis z tymi ukradzionymi mi pieniędzmi.

 4. Skoro średnio dochody samorządów wzrosły o 25-30% z powodu większej ściągalności VAT to chyba u nas też coś lało.

 5. Coś brak rozliczenia dlaczego takie podwyżki prawie 30%.
  Było by ciekawe jak to obliczyli kolesie.

 6. @ @Ciekawski
  8 lutego 2019 o 22:54
  CYT. ” Po co mieliby to robić? I tak płacą jak każdy pogłówne. Czy wrzucają do swoich pojemników czy do pojemnika sąsiada – płacą tyle samo.

  Jak do lasu, czy przydrożnych rowów wożą, to tez mają zapłacone, podobno czarną wołgą wożą …

 7. U nas zlikwidowano fabrykę produkującą maszyny do pisania skandal! A w sąsiedniej miejscowości oddział szpitalny leczenia dżumy – trzech lekarzy i pięć pielęgniarek straciło pracę. W kopalni skończył się węgiel, ale to przecież nie powód, żeby ją zamykać!

 8. Zapewne to ci sami głosowali z likwidacją szkoły 3 lista jest w internecie.
  Pewna instrukcja jest wykonywana przez nich na szkodę państwa „Bermana”

 9. Zgoda. To raz. A dwa: bardzo wątpię, aby rzekome dosypywanie śmieci przez ludzi z domów jednorodzinnych do altanek przy blokach rzeczywiście miało miejsce. Po co mieliby to robić? I tak płacą jak każdy pogłówne. Czy wrzucają do swoich pojemników czy do pojemnika sąsiada – płacą tyle samo. Nikt przecież nie sprawdza czy pojemniki w altankach są pełne czy do połowy puste – bez względu na to ludzie w blokach też płacą tyle samo. Opowieści o zamaskowanych osobnikach z domów przywożących po kryjomu nocą swoje śmieci do altanek obok bloków to jak historie o czarnej wołdze za wczesnego PRL-u.

 10. Co z tego ze zamkniecie na klucz? To zostawia pod altanka..a co to za zmiana estetyki jak burza murowane zagrody a stawiaja z siatki? Przeciez przez to widac caly syf..

 11. @ZIBI
  8 lutego 2019 o 20:10
  cyt
  „Dlaczego mieszkańcy którzy segregują śmieci są ekologiczni płacą tat dużo dowalić tym leserom ,i nierobom ,którym się nie chce segregować odpadów nawet 18zł.”

  a jaki sens ma segregowanie, skoro przyjeżdża auto i pakuje wszystko do jednego bębna

 12. W ogóle nie zdajemy sobie sprawę z istnienia całej masy opłat i podatków pośrednich, którymi państwo obciąża obywateli, a które nie figurują na naszych pitach. Przykład opłaty środowiskowej jest tu może najbardziej wymowny. Bo: to przecież miasto na swoim własnym terenie musi przygotować wysypisko śmieci, z własnych środków wykopać dziurę w ziemi, uszczelnić ją, ubijać dowożone śmieci, przesypywać ziemią, żeby odpady się kompostowały. Rząd nie dokłada do tego ani złotówki. A mimo to bezczelnie domaga się ogromnych opłat, co jest świństwem, a teraz przy mniej więcej podwójnym wzroście cen – świństwem podwójnym. Obecny rząd zamiast wprost podnieść stawki podatku PIT (ale wtedy obywatele by się zorientowali) podnosi takie opłaty ukryte, przez co wszystko wokół powoli drożeje (woda, śmieci, prąd – dla firm itp.). Chytre i skuteczne, ponieważ obywatele narzekają na pazerność piekarza który podnosi cenę chleba (a co ma zrobić, skoro za prąd musi zapłacić dwa razy więcej), albo na Chwieruta, który podniósł im opłatę za śmieci. A rząd niewinny, rząd jest cacy, ponieważ winni są przecież „oni”.

 13. Panie Chwierut i koalicja, a moze zamiast podwyzek oplat rozbudowac segregownie na wysypisku, ktora zarabia na materialach wtornych odzyskanych ze smieci…

 14. jestem za tym żeby stawki wzrosły o 1000% wtedy wszystkie „mundrale” blokowe będą prosić o klucze zamykać altany śmietnikowe.

 15. Nie chce mi się szukać starszych informacji, ale w 2013 roku wprowadzono w Oświęcimiu dwie stawki opłat – za segregowane odpady 9,50 zł (czyli mniej więcej tyle, co poprzednio) i za mieszane niesegregowane już więcej, bo 12,50 zł.
  Więc Tom z tym 33% wzrostem opłat za platformy po prostu kłamie. Łatwo jest skłamać przyjmując, ż nikt tych liczb nie sprawdzi. A tu Tomie niespodzianka.
  Chyba, że nie chciało ci się segregować. Ale to już twój problem.

 16. Dlaczego mieszkańcy którzy segregują śmieci są ekologiczni płacą tat dużo dowalić tym leserom ,i nierobom ,którym się nie chce segregować odpadów nawet 18zł. Dowalić im po 23 zł czyli 10 zł. więcej niż segregowane to może by się obudzili ,i zaczęli segregować odpady.

 17. PLATFORMA podniosła opłaty o 33 procent. Niech lepiej dofinansują teraz obiady w barze mlecznym, jeśli nie chcą mieć na sumieniu starszych ludzi, którzy masło jedzą już tylko w niedzielę.

 18. Na wieść od nowym podatku samorządowcy protestowali w ministerstwie środowiska i pytali skąd mają wziąć pieniądze, aby mieszkańcy tych podwyżek znacząco nie odczuli. W odpowiedzi wiceminister środowiska Mazurek stwierdził, że „system powinien być odpowiednio zbilansowany, aby gmina nie musiała do niego dopłacać.” Czyli innymi słowy obywatele mają po prostu zapłacić więcej i już.

 19. Ceny wzrosły, ponieważ nasz kochany pisowski rząd nagle przypomniał sobie o istnieniu podatku za składowanie śmieci, który postanowił gwałtownie podnieść. W poprzednich latach wynosił on nie więcej niż sto paręnaście zł za tonę, ale w tym roku trzeba będzie zapłacić już 170 zł za tonę, a w przyszłym roku – 270 zł za tonę.
  Podatnicy dostaną do kieszeni, a pis będzie miał kasę na nowe programy socjalne czyli kupowanie głosów wyborczych swojego elektoratu.
  „Dwa razy więcej niż obecnie będą też płacić mieszkańcy Łodzi. Od 1 stycznia stawka za odbiór odpadów segregowanych wzrośnie z 7 do 13 zł miesięcznie od osoby, a za śmieci niesegregowane z 12 do 22 zł.
  Podobne podwyżki czekają też mieszkańców ośmiu gmin wchodzących w skład Związku Międzygminnego Natura (Grójca, Belska Dużego, Błędowa, Goszczyna, Chynowa, Jasieńca, Warki oraz Promnej). Od 1 grudnia stawki wzrosły tam z 10 do 21 zł za odpady segregowane i z 15 do 32 zł za niesegregowane. O około 100 proc. wzrosną też opłaty w Tarnobrzegu”.
  Więc w Oświęcimiu w porównaniu z tym podwyżki i tak są małe.
  Zamiast psioczyć podziękujcie Zbawcy Jarosławowi.

 20. Proszę pamiętać, że dla Oświęcimian im wyższe podatki, tym większa szansa na reelekcję. Cztery lata temu Chwierut podatki podniósł natychmiast, teraz trochę odczekał. Nie wiem, czy nie zrobił błędu.

 21. … i przede wszystkim mandaty dla właścicieli sraczy trawnikowych.

 22. Kiedy zostanie podniesiony podatek za kundle ,i niech miasto zacznie sprzątać te psie odchody , ile wynosi podatek?

 23. Brawo Chwierut króciutko za m. Nie ujadać my z tego słyniemy ze nam się budżety domykają jeszcze raz gratulacje

 24. Opozycja w Radzie miasta głosowała przeciw podwyżkom.

 25. @Witek:
  Zgadzam się z Tobą całkowicie. Problem „turystyki śmieciowej” to zmora nie tylko Oświęcimia. Podjeżdża wieczorem pod osiedlowy śmietnik jakieś ST, SBL czy KCH, klapa bagażnika do góry i „rozładunek” w toku. Co do altan proponuję poczytać i przypomnieć niektórym artykuł z 03.07.2012 pt. „MIASTO STAWIA NA ESTETYKĘ. TRWA WYMIANA ALTAN ŚMIETNIKOWYCH.”
  Obiecać nie grzech. Jak mawiał klasyk „prawdziwego faceta poznaje się po tym jak …” Czyżby już wszystkie altany wymieniono? Co na to opozycja w Radzie Miasta?

 26. No dalej pieski. Ujadajcie na naszego Dobrego Gospodarza. Most duchów by się chciało mieć. Łąki oświetlone również. Chodniki wyremontowane co roku – a jakże ! Kamienice na Starym mieście ładnie do równa wyburzone – oczywiście ! Ale płacić za te dobrodziejstwa już nie bardzo. Jak ktoś tu słusznie zauważył – podatki nie są z gumy !

  Brawo Janusz Chwierut !

 27. Zdjęcie ZUK. Chciałoby się poprosić fotografa o interpretację tego zdjęcia.

 28. Prezydent rękami uległych radnych ze zgniłej koalicji szuka pieniędzy na most duchów. Już niewiele brakuje, tylko 38,5 mln zł.

 29. Rada miasta niech najpierw zrobi wszędzie zamykane wiaty na śmieci! Dlaczego my mieszkańcy bloków musimy płacić za cwaniaków z domów jednorodzinnych co codziennie głównie w nocy podrzucają śmieci do osiedlowych śmietników!!! Stać ich na wille a na wywóz śmieci już nie?

Send this to a friend