Kultura

OŚWIĘCIM. Będzie Oświęcimski Rower Aglomeracyjny

W przyszłym roku Oświęcim będzie można przemierzać rowerem miejskim. Miasto przygotowuje projekt „Oświęcimski Rower Aglomeracyjny”, który zapewni mieszkańcom i turystom swobodne przemieszczanie się po mieście, ułatwi dotarcie  do ciekawych miejsc, także tych związanych z historią. Przetarg na operatora roweru aglomeracyjnego odbędzie się we wrześniu. System ma ruszyć w maju przyszłego roku. Partnerem miasta jest gmina Oświęcim. Oba samorządy przygotowują nową atrakcję w ramach powołanej niedawno Aglomeracji Oświęcimskiej.

– Cały czas staramy się urozmaicać naszą ofertę wypoczynku w mieście. Po kinie plenerowym na rynku, strefie letniego wypoczynku na bulwarach i kajakach na Sole przyszedł czas na nowy projekt. Liczymy, że rower miejski przypadnie do gustu oświęcimianom i turystom – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Dodaje, że każde rozwiązanie, które pozwoli wybrać rower zamiast samochodu jest krokiem w dobrą stronę.

Oświęcim będzie pierwszym miastem w Małopolsce Zachodniej, które zdecydowało się na rower miejski. – Projekt jest pilotażowy. Jeśli spodoba się mieszkańcom będzie rozwijany o kolejne stacje w naszym mieście – dodaje prezydent.

Jednoślady będzie można wypożyczać na specjalnie przygotowanych stacjach w siedmiu punktach miasta oraz dwóch w gminie Oświęcim. Każda będzie składać się z terminala oraz 10 stojaków i elektrozamków. W Starym Mieście rowery staną na Rynku Głównym i bulwarach, na osiedlu Chemików przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz krytej pływalni, a na osiedlu Zasole przy dworcu PKP i w parku na Zasolu. Będzie je można wypożyczyć również w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. W gminie Oświęcim stacje planowane są przy Centrum Obsługi Turystów w Brzezince i w Harmężach przy Centrum św. Maksymiliana.

Wypożyczenie rowerów będzie proste. Wystarczy zarejestrować się w systemie i zasilić konto, z którego finansowana będzie opłata za wypożyczenie. System przewiduje też kilka bezpłatnych minut startowych.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

51 komentarzy

 1. znowu kwierut się bawi a problem spożycia alkoholu w mieście wzrasta , z programu przeciwdziałania zapłacono wakacje z ock , to miasto to nie aglomeracja , prezydentowi miesza się w głowie od rautów i spotkań z małżonka w otoczeniu degustacji win różnej klasy , gratulujemy Miastu muzeum wódki i pawła lacha który na swoim forum wypisuje że jest antychrystem , mniej gier fabularnych , ock niech nie decyduje czym jest miasto , to już prywatny folwark to całe ock gdzie nakręcają się grupy wspomagające kwieruta na wyborach a on wybrany im hojnie sypie czyli przekupuje , pięknie to widać w wieściach z ratusza z dnia 7 czerwca kręcenie lodów , dziwnokształtny matecznik to całe ock dziwne etaty dziwne pomysły luksusowa sala wystawowa po znajomości gdzie się dziekuje władzom ock jakby to było u nich w domu budżetowe prezenty dla bliskich i znajomych królika , fikcyjne imprezy , spotkania , prelekcje na które przychodzi tłum klakierów , imitując frekwencje , sztuczna publicznośc choćby z domu emeryta , a za ile kupiono stroje dla hajduków , każnica nie kupi nowego numeru dla grawitacji bo tamten ma ograny do bólu chiny go zdemaskowały , nagrody sam Oświecim sobie wręcza jak widać to na wieściach z ratusza ,

 2. Strasznie dużo komentarzy a pytanie brzmi kiedy Chwierut zacznie budować ścieżki rowerowe ?

 3. rowery to przeżytek, odrzutowy plecak to jest przyszłość

 4. Nie rozumiem, czego się czepiasz mojego imienia. To imię znakomite. Był na przykład w VI wieku w państwie Franków biskup Sulpicjusz, znakomity orator. Był też cesarz, który starał się polepszyć dramatyczny stan finansów państwa. Znienawidzony przez pospólstwo – ponieważ nie chciał organizować igrzysk oraz przez pretorian – ponieważ odmówił wypłacania im łapówek za lojalność. Zamordowany w wyniku spisku.

 5. Po prostu dyskutanci podzielili się na tych którzy lubią swoje miasto i im tu w miarę dobrze i tych którym się tu nie podoba,uwazaja to miejsce za dziurę i najchętniej uciekli by z tad dokądkolwiek,siedzą tu wciąż jednak wbrew sobie i światu a swoje frustracje przelewaja na forum lokalnej gazetki. Zwykła historia jakich wiele w kazdym miejscu na świecie.
  ps. żeby taki projekt miał sens,stacje muszą być co najmniej dwie.

 6. Ludzie o czym wy piszecie? Artykuł o rowerach do wypożyczenia a niejaki śpicjusz deliberuje z innymi na temat demografii i to w sposób wskazujący na jego i niektórych grafomanię pisać pisać byle coś napisać. Nawet gdyby w Oświęcimiu było 10000 ludzi to kilka rowerów nie bedzie stało bezczynnie i napewno znajdą użytkowników i co ma do tego fakt że liczba mieszkańców się zmniejsza.
  Uważam że przydałaby się stacja rowerowa gdzieś w rejonie OCK a wedle zapowiedzi takiej tu nie będzie.
  Takie uwagi powinny być pod tym artykułem bo może dotrą do decydentów i trochę zmodyfikują ich decyzje.
  Nie elaboraty na temat demografii miasta czy też najeżdżanie na PIS który mam nadzieję dla niewielu jest najgorszym złem a jakoś w kraju dzieje się dobrze dla zwykłych ludzi natomiast za czasów platformy nie mieliśmy my szarzy ludzie nic od państwa oprócz dodatkowych nazwę to uciążliwości i dojenia nas . Jeszcze trochę i Polska stałaby się następnym landem-kołchozem dla naszych praworządnych „braci” z zachodu.

 7. Oświęcim to nie Tokio, New York czy Changhaj – żeby używać słów „aglomeracyjny”

 8. Robciu. Po pierwsze: jestem Zimny. Sulpicjusz Zimny. Czytać nie umiesz? Po drugie: jeśli poza żałosnymi dowciapami i gryzącą jeronią nie masz nic w temacie do powiedzenia, to po co w ogóle otworzyłeś japę?

 9. @sulpicjiusz coś tam

  widzisz żabko szerokoustna tak to u was jest, kto nie zgadza się z wami ten pisior, skoro ja mam być pisiorem, to ty cośtam coś tam jesteś załganym platfusem :). Tyle żabciu na dobranoc.

 10. Z artykułu nie wynika jak ten projekt będzie finansowany: tylko miasto, a może też jakiś fundusz ochrony środowiska, czy jeszcze inaczej?

 11. Teoretycznie pomysł świetny, jednak chyba Oświęcim jest za małym miastem, aby to się mogło udać. Ewentualnie studenci chcący się dostać na dworzec kolejowy, tam zostawiają rower i wsiadają do pociągu do Krakowa (tak też z powrotem). Ale to miałoby sens, gdyby pociąg dojeżdżał do Krakowa w godzinę, teraz wyborem oczywistym jest bus albo lajkonik. Turyści z dworca do muzeum? Bardzo wątpię, 99% z nich przyjeżdża swoimi własnymi samochodami, autokarami albo lajkonikiem. Natomiast ci oświęcimianie którzy lubią rowery, mają swoje własne, leniwi mają samochody, a emeryci komunikację miejską.

 12. @oświęcimer Pojęcie bryki jest względne. Chodzi o manie bryki WIĘKSZEJ niż sąsiadka.

 13. @Robert
  Nie wiem czy do ciebie dotarło że ludność Oświęcimia się zmniejsza bo po prostu zmniejsza się ludność Polski więc i proporcjonalnie zmniejsza się również ludność tego miasta, bo na Oświęcim działają te same zjawiska co na cały kraj. W Polsce przecież więcej ludzi umiera niż się rodzi, więcej emigruje niż tu przyjeżdża. We wszystkich miastach wokół ubywa ludności, rekordowo np. w Katowicach i Chrzanowie ale także w Tychach , Bielsku i Pani premier Brzeszczach. Oczywiście są lokalne wyjątki potwierdzające regułę. Jednym z powielanych bzdurnych mitów że ludzie wyjeżdżają na studia np. do Krakowa i tam zostają. W Krakowie obecnie studiuje 165 tyś. osób. można więc przyjąć że średnio co 4 lata, bo tyle trwają studia, napływa tam ok. 150 tyś studentów. Przez ostanie 30 lat przez Kraków przewinęło się więc ponad milion studentów. Ile w tym czasie przybyło ludności Krakowa? 22 tyś. Po prostu nic! Oczywiście równie bzdurne jest twierdzenie że emigrują za pracą na Śląsk bo praktycznie wszystkie śląskie miasta należą do rekordzistów w ubytku ludności.

 14. Faktem jest też, że pod rządami pis po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju zmniejsza się średnia życia Polaków. Że w aptekach w Oświęcimiu brakuje wielu podstawowych leków. Jeśli chcesz faktów. I to pisiorze wcale nie jest śmieszne. Dlatego mimo wszystko zdrowia życzę.

 15. „Nikt nie będzie nam wmawiał że czarne jest czarne a białe jest białe” – cyt.prezes Kaczyński podczas jednego ze swoich przemówień do elektoratu. Nie napiszę „do narodu” bo zrozumiałe że ten i ów mógłby poczuć się urażony.

 16. @stefanB @sulpicjiusz coś tam

  widzę, że świetnie się bawicie robaczki, we własnym gronie, sami sobie tłumaczycie,sami wyjaśniacie i sami przypisujecie mojej skromnej osobie własne fobie, Medycyna zna takie przypadki. Różnica pomiędzy wami chłopaczki, a mną jest prosta, mnie nie interesują wasze opinie, tylko fakty a te mówią jasno – ilość mieszkańców Oświęcimia się zmniejsza. Wiem wiem, jeżeli fakty są przeciwko nam to tym gorzej dla faktów. Duża buźka.

 17. Pis jako ugupowanie ma też kilka niezaprzeczalnych zasług,w sensie pozytywnym. Żle natomiast jeśli polityka rzuca się temu i owemu na mózg.

 18. Poza tym: „współczynnik migracji dla Oświęcimia (miasta) wynosi (-)1,86, dla gminy Oświęcim (+) 6,01. Czyli, wskaźnik dla gminy jest ponad trzy razy wyższy niż dla miasta”.
  Jak wiadomo są trzy rodzaje pisowskich łgarstw: zwykłe kłamstwo pisowskie, wielkie kłamstwo pisowskie i pisowska statystyka. Oświęcim ma po prostu ponad dwa razy więcej ludności niż cała gmina wiejska. Tak naprawdę więc w liczbach bezwzględnych Oświęcim traci trochę mieszkańców, a gmina zyskuje tyle samo, plus jeszcze nieco więcej.
  Ludzie nie chcą już mieszkać po czterech – pięciu w M2. Kto może i kogo na to stać kupuje dom(ek) na przedmieściu, duże mieszkanie w nowych blokach albo mieszkania na rynku wtórnym. Dzięki temu zamiast w ciasnocie, ludzie tutaj wreszcie mają więcej miejsca (metrów kwadratowych) dla siebie.

 19. Ostatnio los rzucił mnie do Bytomia. Wykonywałem tam usługę.Aglomeracja Śląska.Piekna i szumna nazwa ale to co tam zobaczyłem to Polska „b”, a nawet „d’. A potem z ulgą wróciłem do domu.

 20. Robciu, przecież udowadniasz tym samym moje spostrzeżenie. Nie rozumiesz tego? Wzrost ludności w Babicach, Broszkowicach, Rajsku, i tak dalej skąd się bierze? Stąd, że w Babicach nagle wybudowano jakąś fabrykę, gwałtownie wzrosła liczba miejsc pracy? ludzie się tu osiedlają, ponieważ znajdują zatrudnienie w Oświęcimiu. I per saldo w ostatnich latach w „aglomeracji oświęcimskiej” mamy wyraźny wzrost liczby mieszkańców. Ty oczywiście jesteś przekonany, że Oświęcim w ruinie. Tylko gdybyś rozejrzał się trochę dookoła, to w mieście mamy ostatnio: duży blok na Chopina, dwa bloki na Więźniów Oświęcimia, prawie gotowe małe osiedle na Sikorskiego, rozbudowujące się osiedle domków szeregowych na Starych Stawach, domki szeregowe na Młyńskiej, coraz to nowe bloki na Starych Stawach. Nie wiem, czy o czymś nie zapomniałem. Więc ślepyś? Oświęcim „się zwija”? Widać pisowska propaganda przeżarła ci już mózg.

 21. ??? To co tu usiłujesz,z marnym z resztą skutkiem uprawiać ,to zaklinanie rzeczywistości.

 22. @stefanB
  stefciu, no po prostu, rozbawiłeś mnie, tak bardzo, że obawiam się o moją przeponę …

 23. @sulipcjiusz
  wszystko byłoby ok, gdyby nie jeden szczegół no może dwa. Po pierwsze, jeszcze w 2009 r. w Oświęcimiu mieszkało 40156 osób, czyli o 2570 osób więcej niż obecnie. I druga sprawa, współczynnik migracji dla Oświęcimia (miasta) wynosi (-)1,86, dla gminy Oświęcim (+) 6,01. Czyli, wskaźnik dla gminy jest ponad trzy razy wyższy niż dla miasta. Czego byś nie napisał i jak nie bajdurzył ilość mieszkańców miasta Oświęcim zmniejsza się z roku na rok. Takie są fakty, reszta to opinie, twoje i tego biedaka stefcia.

 24. Teraz pewnie robercik myśli, jak by mnie tu złośliwie zdrobnić. Myśl, robciu, myśl, choć już pół godziny mija i nic?

 25. To było oczywiście do roberta, typowego kierowcy,o ile w ogole ma prawko,jadacego 2 metry za tobą,bo inaczej nie potrafi.

 26. I tyle ? Słabiutkie to jak cała pisowska propaganda opłacana za naszą kasę.

 27. Roberciku, najwięcej ludzi wyjechało, gdy w latach 90-tych gdy zcho zmniejszało drastycznie zatrudnienie, padły ozns-y. W ostatnich latach ubytek ludności jest minimalny, taki sam, jak wzrost liczby mieszkańców w gminie wiejskiej Oświęcim. Jaki z tego wniosek? Myślimy robciu, myślimy, tym twoim małym pisowskim rozumkiem … Nic? Podpowiadam: dzieje się tak dlatego, ponieważ ludzie powoli przenoszą się z blokowisk do domów jednorodzinnych na przedmieściach. Proste, prawda?

 28. Jako ktoś prowadzący własny biznesik muszę umieć liczyć . Biorąc przedstawione przez ciebie dane ,wynika iż w ostatnich latach ubytek ludności ostro wyhamował .Policz to ,to bardzo prosta kalkulacja. A pozostałych Państwa zachęcam do inwestowania w oświecimskie nieruchomości bo jak wskazują dane to pewna i zyskowna inwestycja.

 29. Dostałeś etat mojego osobistego dementatora?

  Nie udowadniaj mi że się mylę. Udowodnij to że ty masz rację…

 30. @stefanB
  stefek wyciągasz niewłaściwe wnioski z dostępnych informacji, który to już raz?
  A co powiesz na takie dane:
  ludność Oświęcimia – 1992 – 44 874
  ludność Oświęcimia – 2018 – 37 586
  w ciągu 26 lat z Oświęcimia ubyło 7288 osób.
  W ubiegłym roku 180 osób.
  Ile pośród tzw. zameldowanych w Oświęcimiu to „martwe dusze”,ludzie, którzy mieszkają w zupełnie innym miejscu, a tu z różnych powodów są zameldowani?
  Sam znam co najmniej kilkanaście takich przypadków.
  I co powiesz stefciu?

 31. Krystyno, nie każdy ma tyle czasu na siedzenie w sieci. Wracajac do tematu, popyt na nieruchomości kształtuje ich cenę, kto chce mieszkać w miejscu które cytując klasyka „się zwija”? A skoro mieszkania tu sprzedają się „na pniu” ,za coraz wyższe ceny, to opowieści o zwijajacym się mieście można włożyć między bajki opowiadane pisowskiemu elektoratowi. I to nie jest żadna polityka czy demagogia.To jest fakt .Fakt poparty twardymi dowodami mierzonymi w złotych polskich.

 32. Do godziny wypożyczenie pownno być bezpłatne a tu szykują się jakieś opłaty. Ale pomysł ok. Myślę że do rozważenia jest też darmowa komunikacja miejska.

 33. ja myślę, że cały ten projekt to trzeba przed wdrożeniem koniecznie skonsultować z byłym wójtem obecnie specjalistą od ścieżek rowerowych (nie tylko tych wielkomiejskich), on na pewno będzie miał jakiś fajny pomysł

 34. Wiesz co hotinku, nudny jesteś. Popatrz w lustro i powiedz nam co widzisz, a nie wypowiadaj się na tematy o ktorych bladego pojęcia nie masz.

 35. @StefanB
  „analiza cen nieruchomości w Oświęcimiu zdaje się zaprzeczać Twojej teori” – a na co ta analiza twoim zdaniem wskazuje ?

 36. Krystyno,analiza cen nieruchomości w Oświęcimiu zdaje się zaprzeczać Twojej teorii, a drenaż mózgów zawsze miał tu miejsce, pozostawiając przestrzeń dla miernych ale wiernych. Taka to już cecha prowincji.Wszędzie . Ale w te kury na oświęcimskim rynku,niezależnie od tego jak bardzo można go jeszcze popsuć,to nie wierzę.

 37. Stefanie, apel jest niestety spóźniony. Już zrobiliśmy z niego „zapierdzianą dziurę”.

  Starczy przyjrzeć się poziomowi dyskusji na tym portalu (i innych Oświęcimskich). Z Oświęcimia systemowo i planowo są wypychane co bardziej wartościowe jednostki. Obóz władzy (każdej na przestrzeni ostatnich lat) ma na to odpowiedź, że „tak musi być” i „nie da się inaczej”.

  Mieszkając i pracując poza Oświęcimiem od prawie dwudziestu lat spotykam wiele utalentowanych osób wywodzących się z naszego miasta robiących zawrotne kariery, dla których w Oświęcimiu nie było miejsca. Oczywiście wszystkich nie da się zagospodarować (nawet z Warszawy czy Poznania ludzie emigrują dla kariery) ale bez jakiejkolwiek propozycji dla ludzi wykształconych Oświęcim obumrze. Kilka lat temu na nieistniejącej już (chyba ?) Kasztelanii ktoś napisał, że przy takiej polityce Oświęcim czeka los Lanckorony, w której na rynku pasą się kury.

  Smutne ale do tego to zmierza.

 38. Szanowni Państwo, każdy wypożyczony rower to potencjalnie jeden samochód mniej na zatłoczonych drogach naszego miasta.
  Ps. nie róbmy z Oświęcimia jakiejś zapierdzianej dziury na siłę!

 39. a po ile bedom czesać za pedałowanie ? bo ja mom blisko na chate

 40. Najpierw trzeba zrobić ścieżki rowerowe przykład z osiedla do stacji Orlenu i z basenu w kierunku OCK to tragedia i wstyd!! A sam pomysł jest ok!

 41. Prawda! I samochodami też nie można w Oświęcimiu jeździć, ponieważ nie ma ulic, spacerować też się nie da, bo nie ma chodników. Spadaj stąd, trollu.

 42. Rowerki będą wykorzystywane przez turystów i młodych. Dobra inicjatywa, lepsza niż ten głupi most duchów!

 43. Nie wiem czy to wypali. Oświęcimianie są raczej mało miejscy, poza tym przeszkodą będą względy kulturowe – na prowincji samochód jest nie tylko środkiem transportu ale również narzędziem budowania statusu. Nie masz bryki – jesteś looserem.

  Tak czy owak szacun za próbę.

Send this to a friend