Informacje

OŚWIĘCIM-AKTUALIZACJA. Awaria kotła w elektrociepłowni Synthos

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu informuje o ograniczenia w dostawie ciepła do prywatnych domostw z powodu awarii kotła w elektrociepłowni w Synthos Dwory 7.

Komunikat prasowy firmy PEC w Oświęcimiu z dnia 5 grudnia 2017 r.

Uprzejmie informujemy iż w związku z awarią kotła w elektrociepłowni Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. s.j. występują ograniczenia w dostawie ciepła do prywatnych domostw oraz obiektów użyteczności publicznej podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ograniczenie wg informacji uzyskanych od wytwórcy Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. s.j potrwają co najmniej do czwartku 7.12.2017r.

Natomiast oświęcimska pływalnia nie jest podłączona do naszej infrastruktury i zaopatrywana jest w ciepło siecią parową bezpośrednio z Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. s.j..

Za powstałe niedogodności przepraszamy Naszych Odbiorców.


Komunikat prasowy firmy Synthos z dnia 6 grudnia 2017 r.

4 grudnia miała miejsce awaria kotła parowego w zakładzie energetycznym Synthos Dwory. W związku z tym zmuszeni zostaliśmy do czasowego ograniczenia dostaw energii cieplnej na potrzeby miasta, a także ograniczenia własnej produkcji. Powodem awarii okazała się nieszczelność w układzie wodno-parowym. Ciągłość dostaw ciepła na potrzeby systemu ciepłowniczego miasta jest utrzymywana, choć zmniejszyła się o kilkanaście procent temperatura zasilania systemu.

Nasze służby niezwłocznie podjęły działania mające na celu usunięcie awarii. Czynimy starania, aby kocioł został przywrócony do pełnej dyspozycyjności w możliwie najszybszym terminie. Przewidujemy, że nastąpi to najpóźniej w czwartek.

Z uwagi na fakt, iż system wytwarzania pary na potrzeby ogrzewania miasta oraz technologii w zakładzie chemicznym jest wspólny, nasze procedury przewidują, że w przypadku wystąpienia awarii w pierwszej kolejności ograniczamy dostawy na potrzeby fabryki, aby jak najwięcej energii dostarczyć na potrzeby systemu ciepłowniczego miasta. Wdrożenie takiego rozwiązania musi jednak trochę potrwać, ponieważ procesy technologiczne nie mogą zostać zatrzymane w trybie natychmiastowym.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Awaria to raczej rzecz normalna. Zdarza się. Nawet najlepiej przygotowany i ciągle konserwowany system może ulec Awarii. Najważniejsze, by mieszkańcy mocno tego nie odczuli. A w tym przypadku było tylko małe obniżenie temperatury wody. Raczej Synthos na tym bardziej ucierpiał niż mieszkańcy miasta. Dla mieszkańców ciepło było dostarczane a ograniczono potrzeby firmy.

  2. do „znawca tematu”
    czytasz człowieku co piszesz?
    „wytwarza parę jako produkt uboczny, bez sprzedaży pary przestałby istnieć”
    Para w synthosie potrzebna jest do produkcji a miasto dostaje gorącą wodę przy okazji.
    Co do awarii to już się zdarzały, ale nie w sezonie grzewczym.
    i jeśli chodzi o Inżynierów Energetyków to na pewno nie są od przewidywania, prędzej meteorolodzy 🙂

  3. Ale o co kaman?
    Zimno Wam w mieszkaniach?
    Ja podczas tej awarii wietrzę (normalnie), po mieszkaniu chodzę w krótkim rękawku i przykręcam kaloryfer, bo jak mam na maksa, to mam ponad 22 st. C.

    Inna sprawa, że do takiej sytuacji nie powinno dojść.

  4. Problem o którym trzeba powiedzieć, to taki że NIGDY takiej awarii w historii NIE BYŁO. Więc daje to do myślenia znawcom tematu. O zapobieganiu awariom trzeba myśleć cały rok nawet jak jest +33 stopnie C. Każdej awarii można zapobiegać a 99% awarii można przewidzieć. Praca energetyków polega na zapobieganiu awarii, a nie polega na nadzorowaniu „ruchu” urządzeń. Nadzorować potrafi słabo wykształcony człowiek, zaś od Inżynierów Energetyków wymaga się zdolności przewidywania….Panowie Inżynierowie z SYNTOSU i MPC-u. Przeproście Mieszkańców i do roboty a nie tłumaczyć się, z tłumaczenia już macie 5, z przewidywania 2 !!! Nikt z Was nie jest bez winy, jedni nie dopilnowali, drudzy nie wystarczająco monitorowali swojego sztandarowego kontrahenta. Syntos nie robi łaski Miastu, wytwarza parę jako produkt uboczny, bez sprzedaży pary przestałby istnieć.

  5. Praktyk, ty jeszcze wierzysz w jakieś reparacje w tym kraju? Tutaj to teoria i czysta fikcja. Nic ci nie będzie biło, może za wyjątkiem serca. Podawane jest medium i tak o niższym parametrze niż wynika to ze zwyczajowych temp zasilania CO dla określonej temperatury zewnętrznej. Czuć to po temperaturze samych kaloryferów. Co by było gdyby na polu było minus 20 a kaloryfer na zasilaniu powinien mieć wówczas około 87 C? Nie wiem. Przykładowo przy minus 2 powinien mieć 60 C. Miał? Wątpię. Prawda jest w tym co pisze Czesław. Otwieranie klatek, ceremoniał z papierosami w częściach wspólnych które trzeba wietrzyć by normalnie żyć. Natworzyli sztucznych przepisów a teraz państwa prawa bronią, każdy w swojej wersji. Martwe prawo względem palaczy jest tego przykładem. Wietrzyć trzeba ale wiedza na ten temat jest znikoma. Proza życia.

  6. Sezon grzewczy. Co trzecia klatka otwarta. Okna na klatkach pootwierane. Wietrzyć się musi. Nie robić na klatkach, nie będzie smrodu. Po co drugi kocioł?

  7. Reparacje od PEC ci się marzą 🙂 🙂
    🙂 Będzie jak zwykle: jest ci zimno – odkręcasz mocniej kaloryfer, licznik bije i w rezultacie płacisz dwa razy więcej.

  8. Czy to nie podchodzi pod brak gotowości do należytego wykonania usługi? Chyba są jakieś parametry określone w zatwierdzonej taryfie? Jak ktoś się nie wywiązuje z warunków dostawy to…?

Send this to a friend