Kultura

OŚWIĘCIM. Adam Zagajewski w Alei Pisarzy

W piątek 27 września 2019 r. o godzinie 17:00 będzie miała miejsce kolejna 16. odsłona tablicy w Alei Pisarzy. Tym razem zaproszenie do tego zacnego grona przyjął Adam Zagajewski.

Jest niewątpliwie jednym z najlepszych żyjących poetów polskich. Od pierwszych tomów z początku lat 70. XX w. (Komunikat, oraz Sklepy mięsne), wpisujących go w szereg poetów tzw. Nowej Fali, Zagajewski reprezentował w poezji niezwykłą wrażliwość na język, jego złożoność i poetycką magię. Rozwój jego drogi twórczej, trwający do dziś i nadal imponujący, pokazuje nieustanne i żmudne szlifowanie formy poetyckiej, doskonalenie słowa, coraz bardziej nośnego i wieloznacznego. Nie do przecenienia są takie jego osiągnięcia poetyckie, jak Jechać do Lwowa (1985), Płótno (1990), Pragnienie (1999) czy Anteny (2006), które na stałe weszły do kanonu polskiej poezji. W osobie Adama Zagajewskiego mamy również znakomitego eseistę (słynny Świat nie przedstawiony, 1974) i tłumacza (dziennik Mircei Eliadego). Jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m. in. Nagrody im. Kościelskich (Szwajcaria), Nagrody Neustadt (USA), Nagrody – informuje prof. Krzysztof Zajas Przewodniczący Kapituły Alei Pisarzy.

Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej Bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 r. Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa.

Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają min.: prof. Michał Rusinek – Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, prof. Krzysztof Zajas p.o. Kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz. Prof. Jarosław Fazan – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Polonistyki Katedra Krytyki Współczesnej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut – Prezydent Miasta Oświęcim. Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł, Urszula Kozioł i Wojciech Jagielski.

Wydarzenie rozpocznie się, 27 września br. godz. 17:00, odsłonięciem płyty przez Adama Zagajewskiego, po którym odbędzie się spotkanie autorskie w bibliotecznej Auli.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru z autorem.

mbp-oswiecim.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Pamiętam gościa jeszcze z czasów studenckich na AGH. Mieliśmy z nim wstęp do marksizmu. Niewielu zawodników potrafiło wypić więcej niż on. Z samego marksizmu zapamiętałem niewiele.

Send this to a friend