Informacje

OŚWIĘCIM. 9 firm chce wybudować Park Pokoju

Aż 9 firm zgłosiło się do przetargu na budowę Parku Pokoju na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu. Jak informuje oświęcimskim magistrat, tylko 3 firmy podały kwoty, które mieszczą się w kosztorysie, który przeznaczył na ten cel samorząd.

W parku mają powstać dwa place zabaw, budowla przypominająca statek piracki i staw z fontanną, ścieżki spacerowe i rowerowe, ławki i oświetlenie. Znajdująca się górka służyłaby małym saneczkarzom.

Koszt inwestycji wynosi nieco ponad 9,3 mln zł, z czego 5,8 mln zł pochodzi z funduszy UE. Parku Pokoju powstać ma do końca maja 2021 r.

foto: UM Oświęcim

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

28 komentarzy

 1. Pomysł był dobry,z resztą zapozyczony z krakowa,lecz wykonanie do du..py. Tak jak i wykonanie całej reszty.Drodzy włodarze miasta, chcąc nie chcąc zmusi się was byście wzięli pod uwagę także i miejscowych rzemieślników,jako tych którzy mogą utrzymać substancję miejską w należytym porządku.A zanim to do was dotrze,odpocznijcie sobie chwilkę na rynkowej ławeczce oswietlanej stroboskopowym migotaniem spalonego LED-u którego nie ma kto naprawić…Bo nie umie.

 2. Szanowny Czedsławie, nie gorączkuj się. Wyobraź sobie, że zauważyłem – na Tysiąclecia też jest monitoring. I może właśnie dlatego gdy pijaczkowie przesadzają, pojawia się patrol i przynajmniej starają się coś zrobić (pozdrowienia dla panów policjantów, doceniam), co na jakiś czas pomaga. Natomiast w krzakach za Mieszka I jest hulaj dusza i strach niekiedy tamtędy przechodzić. „Po prostu kłamiesz bezczelnie” – jest dokładnie odwrotnie. Co to ma być? Hotiniejesz waść.
  @Stefan, no tak, nie przeczę, pomysł z kamieniami na płycie rynku był głupi. Podobnie jak z pokazywaniem ruiny piwnicy starego ratusza, przykrytej zaparowanymi szybami, przez które nic nie widać.

 3. @Gregor Demokracja KODU ma to do siebie, że racja mają tylko oni. Ja swoich racji nie mogę przekazać. Po prostu kłamiesz bezczelnie. Gdy Chwierut zagospodarował strefę ekonomiczną chwaliłem Go. On nie robi parków tylko wycinki.Przykład terenu wokół OCK i beton przy fontannach. Przychodzi upał i ludzie uciekają.Zresztą, drzewa to przecież temat zastępczy. Chodzi o biznes realizowany przez betoniarzy.

 4. @ Gregor
  żeby było mniej „betonowo” wystarczy wybrać inne biuro projektowe.

  Rynek główny autorstwa biura Susuł and Strama jest beznadziejny.Niefunkcjonalny, trudny w konserwacji,oderwany od tradycji po prostu tak jakby go nie było.Wypadającymi kamieniami z powierzchni już któryś rok z rzędu „onanizuje się” daremna pis-owska „opozycja”. Park „kieszonkowy” na miejscu byłej Wielkiej Synagogi to też projekt tego samej spółki.Czy miastu nie szkoda wydawać kasy na takie „humbuki” które po jakimś czasie trzeba będzie wymienić ,choćby ze względu na słabą jakość projektu jak i wykonania?

 5. Panowie wczorajsi, jak wskazuje przykład zakątka koło dużego berlina, są nie do zwalczenia. Tak długo jak tylko siedzą, bełkocą, cuchną, nie dają policji powodu do interwencji (chyba). Nie wykluczam, że w tym nowym parku też się pojawią. Ale widoczni i poddani monitoringowi nie będą pić, awanturować się i zaczepiać przechodniów. Albo może wreszcie nasze dzielne służby znajdą sposób, aby sobie z nimi poradzić.

 6. Dość oczywiste, że nie jestem „mieszkańcem” Czesławie. Widuję tu Ciebie od paru lat i z żalem stwierdzam, że dawniej miewałeś komentarze bardziej sensowne i nie tak zacietrzewione. PiS wielu ludziom uderza na mózg, więc podchodzę do tego jakoś ze zrozumieniem, ale przecież nie akceptuję. Przykro mi, że staczasz się w kierunku hotina.
  Uważasz, że to nie będzie park, tylko patelnia. No to co proponujesz? Park pamięci wyklętych z pięcioma tuzinami patriotycznych pomników byłby dobry? Chwierut nie robi nic – źle. Robi – też niedobrze. Łaskawie zdecyduj się.

 7. @Gregor Co ma wycięcie większości drzew i zrobienie słonecznej patelni do naprawy ławek dla pijaczków tak jak na Tysiąclecia?

 8. Pan prezydent może ich nie czyta, nie należy to w końcu do jego obowiązków. Ale pewnie czyta ktoś z jego urzędników, na przykład rzecznik prasowy.
  Pomysł z mostem duchów był akurat taki sobie, funkcjonalnie bez sensu, motywowany chyba tylko tym, że miały być duże pieniądze unijne do wzięcia. No i Oświęcim zyskałby piękny obiekt – nowoczesną rzeźbę ładnie prezentującą się na pocztówkach. Kiedy jednak okazało się, że tych pieniędzy tak wiele nie będzie, a miasto musiałoby sporo dołożyć, Chwietut zrezygnował – i bardzo słusznie.
  Rewitalizacja parku przy Tysiąclecia jest natomiast sensowna, aby stworzyć tam przestrzeń dla wypoczynku dla seniorów, plac zabaw dla dzieci. Widać nie jesteś ani jednym, ani drugim, więc nie chcesz zrozumieć. Obecni istniejące tam ścieżki, ławki itp., są zdewastowane i sprawiają dość przygnębiające wrażenie, jako siedlisko miejscowych pijaczków z Bema, Mieszka i okolic. Jeśli domagasz się (i słusznie) aby miasto wreszcie zrobiło coś w sprawie zadbania o cały ten pas między Chemików a Słowackiego – no to przecież jest to krok w tym kierunku. Zwłaszcza, że większość kasy pochodzi z unii.
  Co mnie niepokoi: Chwierut ma tendencję do wpadania w zachwyt nad „ładnymi wizualizacjami”, z mnóstwem elementów małej architektury. Kwestia gustu, ale ja akurat wolałbym, aby to założenie było bardziej „parkowe” niż „betonowe”. Nie chodzi przecież o to, aby wydać więcej pieniędzy (nawet unijnych), tylko żeby było ładnie i bardziej zielono.

 9. Zastanawiam się czemu służą te komentarze. Chyba tylko samym wpisującym żeby rozładować frustrację i zgnoić innych. Pan prezydent i tak pewnie ich nie czyta i ma w głębokim poważaniu co mieszkańcy myślą o jego pomysłach i czy rzeczywiście im służą. Swego czasu miała być kładka za sporą kasę na siłę gotowana przez prezydenta. Na szczęście nie wypaliło, więc teraz mamy następny zajefajny pomysł na uszczęśliwienie oświęcimian. Nie wiem co siedzi w głowie tego pana że raczy nas takimi pomysłami. Czy nie mamy ważniejszych i piękniejszych spraw do zrobienia? Dworzec autobusowy ,aleja tysiąclecia teren w pobliżu hotelu Dąbrowski i wiele innych które zwykli ludzie dobrze znają.

 10. Właśnie Czesławie wykonałem eksperyment: wpisałem komentarz nie wypełniając pola „nazwa”. I pojawił się „Anonim” (inne aplikacje w takich sytuacjach dają „Gość”). Oczywiście, jako to paranoik, nie wierzysz. No to może jednak spróbuj.

 11. Wy pisiory to jednak jesteście paranoikami. Człek nie mógł się pomylić i dwa razy kliknąć – nie, to musiał być spisek.
  A propos przekazu dnia: wczoraj i przedwczoraj wszyscy pisowcy pytani przez dziennikarzy o mafię vatowską w ministerstwie finansów odpowiadali identycznie, słowo w słowo, przećwiczonym i wykutym na pamięć tekstem: „w administracji skarbowej pracuje 60 tysięcy ludzi. To normalne, że mogło się wśród nich znaleźć kilku nieuczciwych”.
  Pomijam, że kłamali, bo to nie chodziło o szeregowych urzędników skarbówki z Psiej Wólki, tylko o grupę kierowaną przez dwóch dyrektorów departamentu w ministerstwie Banasia.
  Ale tak z czystej przyzwoitości pisowcy mogliby choć trochę komentarze sobie pozmieniać, co by świadczyło, że jednak są myślący. Tylko że politycy pis boją się zmienić cokolwiek, więc wszyscy jadą komunikatem przygotowanym im przez wynajętych piarowców.

 12. czekam na rozpoczencie prac w parku a kiedy mają sie rozpocząc wreszcie bedzie spokój na całym osiedlu i brak żuli ,darcia po całych nocach pjanstwa powinna byc jakas ochrona lub patrole policj bo tu nie da sie spokojne chodzic bo jet strach wyjsc pod wieczór

 13. czekam na rozpoczencie prac w parku a kiedy mają sie rozpocząc wreszcie bedzie spokój na całym osiedlu i brak żuli ,darcia po całych nocach pjanstwa powinna byc jakas ochrona lub patrole policj bo tu nie da sie spokojne chodzic bo jet strach wyjsc pod wieczór

 14. Hotin, przecież możesz chlać piwsko w krzakach za Krukami nad Wisłą, tam nie będzie kamer.

 15. Bardzo dobrze ze będą kamery i ogrodzenie powinny być, bo niektórzy ludzi to świnie … np.
  malują bloki sprejami , wywracają kosze , zamiast wyrzucić śmieć,butelkę po piwie po wódce do kosza to na trawnik,zauważam niektórzy zbierają kupy po psie, a niektórzy wisi im to niech się wysra co mi tam… drzewa wytną haha betony… a teraz co tam jest Lumpowisko strach przejść, kasa jest to niech robią . I nie jestem ani za pis ani za po wisi mi to … Jak ludzie nie mają nad sobą kamer to normalnie dziczeją

 16. to nie jest park , nawet to nie jest kicz , jaki architekt zieleni jest tym zachwycony , może projektant przedszkola i wykonawca placu zabaw w lunaparku , bolą oczy , piękna energylandia nie park , brakuje foremek do piasku , piękne spacery pod kamerami donosicieli , których znudzone twarze zlewa rumieniec podniecenia konfidenckiego z dobrze wykonanej sprzedawczyków podniety obmowy

 17. Dodatkowo Janusz „Wspaniały” żąda aby cały park był ogrodzony, aby nikt nie mógł do niego wejść np wieczorem na małe piwko.

  Reasumując: wycinamy drzewa, wylewamy bardzo dużo betonu, instalujemy kamery, grodzimy park i ograniczamy godziny jego użytkowania. To wszystko w imię wyświechtanego „Pokoju”.

  Szkoda tylko zwierząt tam żyjących, choćby takich jak zielony dzięcioł.

 18. Tyle się słyszy o ekologi o smogu i wszystkie drzewa do wyćięcia ja tego nie rozumie zdrowe opowiny zostac a zo ze ptakami innymi zwierzetami.

 19. Podobno prezydent nie chce w parku drzew, aby przyszły monitoring miejski lepiej mógł wyłapywać oświęcimskich żuli.

 20. Projekt piękny, potrzebny. Ale nie zgadzam się na niego ponieważ praktycznie nie ma tam drzew! Po takiej czystce ma się tam znaleźć 2x tyle drzew co wycięto. Wzdłuż alejek, gęsto obsadzonych, na całych pustych „zielonych” wyspach widocznych powyżej. Ma to przypominać park, leśny park. To jest obecnie jedno z ostatnich miejsc na osiedlu gdzie jest troszkę cienia I chłodu w lecie. Chcę parku pięknego zielonego, liściastego na namiastkę parku w Pszczynie.

Send this to a friend