Informacje

OŚWIĘCIM. 80. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

Prezydent miasta Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza mieszkańców i oficjalne delegacje samorządów, organizacji, szkół, firm oraz instytucji do udziału w obchodach 80. rocznicy napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Uroczystości rozpoczną się 17 września 2019 roku o godzinie 12 na placu Tadeusza Kościuszki. W programie przewidziano: złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na cmentarzu parafialnym pod pomnikami Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 i Żołnierzy Polskich poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Zresztą mamy jeszcze wielem masakr, z których rocznic można by zrobić piękne uroczystości. Trzymajmy się na razie tylko tych na wschodzie. Na przykład rzeź weselników w Moskwie:
    „W 1606 r. w wyniku sprzysiężenia książąt i bojarów car Dymitr został zamordowany. Wraz z nim życie straciło ok. 500 Polaków, którzy kilka dni wcześniej uczestniczyli w ślubie władcy z Maryną Mniszchówną”
    Albo masakra polskiego garnizonu Kremla:.
    „7 listopada 1612 r.polska załoga Kremla poszła do moskiewskiej niewoli. Wielu z nich – wbrew zawartemu porozumieniu – przypłaciło kapitulację życiem. „Żołnierze z pułku Strusia zostali (…) wydani na pastwę Kozaków, i, jak można mniemać, przez następne dni oszalała z nienawiści tłuszcza na różne sposoby pastwiła się nad nimi i zadawała śmierć”

  2. Jeszcze rocznica zbrodni katyńskiej i rzezi wołyńskiej. Do kompletu proponowałbym nieco zapomnianą już rzeź Pragi 4 listopada 1794 roku. Będziemy niedługo obchodzić jej 125 rocznicę!
    Po przełamaniu oporu obrońców Rosjanie dokonali masakry ludności cywilnej. W wyniku kilkugodzinnej fali mordów życie straciło około 20 tysięcy ludzi. Ten akt sterroryzował lewobrzeżną stronę Warszawy i skłonił stolicę do kapitulacji. Wojska powstańcze wycofały się na południe i 5 listopada całe miasto zostało zajęte przez Rosjan. Dla uczczenia zwycięstwa cesarzowa Katarzyna II ustanowiła odznaczenie Krzyż za Zdobycie Pragi.
    Suworow nie tylko nie podjął działań zapobiegających rzezi, nie ukarał sprawców, ale odniósł spore korzyści z przeprowadzonej masakry, gdy polecił później odtworzenie wąskiej kładki i wpuszczanie z lewobrzeżnej Warszawy rodzin pomordowanych, co zapoczątkowało psychozę strachu wśród cywilnej ludności miasta i przyśpieszyło kapitulację.

  3. Jestem za uhonorowaniem i szacunkiem dla ludzi honorum, obrońców Polski, Troli moskiewskich należ……….

  4. Przecież ludzie nie przyjdą. Nikogo to już nie obchodzi. Ile można: wieńce i znicze, znicze i wieńce, ze sto razy do roku.

Send this to a friend