Informacje

OŚWIĘCIM. 80 mln zł na poprawę bezpieczeństwa powodziowego

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Zachowanie i ochrona środowiska, promowanie efektywnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz zapobieganie i zarządzania ryzykiem powodziowym, poprzez poprawę bezpieczeństwa powodziowego Węzła Oświęcimskiego”.

Łączna wartość projektu wyniesie 80 492 182,01 PLN.

Realizacja tego projektu to stworzenie systemowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego w rejonie byłego obozu Auschwitz-Birkenau oraz terenów powiatu oświęcimskiego i chrzanowskiego. Oznacza to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla  ponad 11 tys. mieszkańców.

Przypomnijmy, iż w rejonie tym zbiegają się zlewnie dwóch rzek, w związku z czym mieszkańcy narażeni są bardzo często na podtopienia. Woda wielokrotnie zagrażała również Muzeum Auschwitz- Birkenau. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w 2010 r. Pojawiły się podtopienia bezpośrednio zagrażające Muzeum. Wówczas Rada Muzeum apelowała o pilne dokończenie wzmacniania wałów przeciwpowodziowych.

Realizacja tego projektu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej.

PGW WP RZGW w Krakowie ogłosiło sześć przetargów. Obejmują m.in. budowę na Małej Wiśle i na potoku Pławianka pompowni wraz z nowym wałem, który zamknie zlewnię potoku. Rozbudowane zostaną istniejące wały. Dzięki tym inwestycjom powódź nie zagrozi miejscowościom Pławy, Harmęże, Babice i Brzezinka, w tym znajdującemu się tam Muzeum Auschwitz-Birkenau. Rozbudowane zostaną także wały na rzece Wiśle i Sole, zbiornik retencyjno-wyrównawczy na potoku Gromieckim oraz tamtejsza przepompownia.

Podpisanie umów z wykonawcami robót budowlanych planowane jest na przełomie roku 2018/2019. Prace będą prowadzone pod nadzorem budowlanym, geotechnicznym, przyrodniczym oraz archeologicznym. Powinny się zakończyć w 2021 r.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. znajac zycie to bedzie tak ze wszystkie pieniadze pojda za ewentualne zabezpieczenie obozu zeby czasem sie tam kropla wody nie dostala a ze ludzi tam zostana zalani to ich guzik to obchodzi taka prawda nie tak dawno juz bylo to pokazane a poza tym jak chca chronic skoro na walach rosna drzewa !!!! drzewa na walach?? kto to widzial ,wal wtedy staje sie tylko prowizorka

  2. Wały w Broszkowicach zostały wykonane w 3/4 i na tym inwestycję wstrzymano. Jeżeli przyjdzie powódź woda przeleje się na Błonie i Babice. Naprawdę nikt nie potrafi dokończyć tej inwestycji ??

    Czy brakuje wyobraźni ?? Woda przeleje się w niedokończonej części wałów. Broszkowianie już kilkukrotnie ratowali wioskę przed zalaniem. Kolejnej powodzi Broszkowice mogą nie wytrzymać ponieważ stan wody będzie wyższy, w końcu wszyscy wokół mają już podniesione wały.

Send this to a friend