Informacje

OŚWIĘCIM. 56. Tydzień Kultury Beskidzkiej

W dniach od 27 lipca do 4 sierpnia 2019 roku na pięciu głównych estradach – w WiśleSzczyrkuŻywcuMakowie Podhalańskim i Oświęcimiu – będą się odbywały koncerty w ramach 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W ramach 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, będą się odbywały cykliczne imprezy w innych miejscowościach: 25. Festyn Istebniański w Istebnej, 50. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, 72. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 41. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.

Koncerty w Oświęcimiu będą się odbywały tradycyjnie na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury o godzinie 18:00.

Podczas tegorocznej imprezy na oświęcimskiej estradzie wystąpią – tradycyjnie zespoły z Podbeskidzia, innych regionów Polski oraz grupy z Albanii, Chile, Chorwacji, Gruzji, Kanady, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier.

Tygodniowi Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu będą towarzyszyły wystawy: „Tydzień Kultury Beskidzkiej” – wystawa fotografii Ryszarda Kozłowskiego (25 lipca – 11 sierpnia), „Malarstwo i rzeźba” – wystawa prac Wiesława Pastuły (25 lipca – 18 sierpnia), „Świat wyobraźni” – wystawa rzeźby Wojciecha Pactwy (25 lipca – 18 sierpnia) oraz – 3 sierpnia o godzinie 18:00 – koncert pt. „Folkowe klimaty”, w którym wezmą udział: gruziński kwintet UrmuliAgata Siemaszko z zespołem i Future Folk.

Program koncertów*
estrada w Oświęcimiu

27 lipca – sobota – godz. 18:00
ŚWARNI z Nowego Targu
BRENNA z Brennej
ŻYWCZANIE z Żywca
JASEN z Šaptinovci – CHORWACJA
NÁDASDY z Budapesztu – WĘGRY

28 lipca – niedziela – godz. 18:00
DOLANIE z Gilowic
KOTARZANIE z Brennej
SPOD KIKULI z Lalik
OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic
TEKIRDAĞ SÜLEYMANPAŞA z Tekirdağu – TURCJA

29 lipca – poniedziałek – godz. 18:00
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
KYCZERA z Legnicy
MUTINS z Longueuil – KANADA
AKADEMIJA EUROART ze Sztipu – MACEDONIA

30 lipca – wtorek – godz. 18:00
DANZARES z Santiago – CHILE
NAWOJOWIACY z Nawojowej
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
KOTLINA z Osieka

31 lipca – środa – godz. 18:00
LIMANOWIANIE z Limanowej
ANSAMBLI SADI HALILI z Librazhdu – ALBANIA
WISŁA z Płocka
ARSIANI z Batumi – GRUZJA

1 sierpnia – czwartek – godz. 18:00
RZESZOWIACY z Mielca
JAWORZE z Jaworza
BESKID z Bielska-Białej
ARDELEANA z Câmpia Turzii – RUMUNIA

2 sierpnia – piątek – godz. 18:00
KOLORY ZAKARPACIA z Użhorodu – UKRAINA
LIPOWIANIE z Lipowej
MARKOWIANIE z Markowej
ABRAŠEVIĆ z Čačka – SERBIA
HAJDUKI z Oświęcimia

3 sierpnia – sobota – godz. 18:00
KONCERT FOLKOWE KLIMATY
QUINTET URMULI
AGATA SIEMASZKO z zespołem
FUTURE FOLK

4 sierpnia – niedziela – godz. 18:00
ZPiT ZIEMI CIESZYŃSKIEJ z Cieszyna
DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
JUROŠÍK z Michalovic – SŁOWACJA
DANZARES z Santiago – CHILE

* program może ulec zmianie – aktualizacja_15.07.2019

W związku z koncertami Tygodnia Kultury Beskidzkiej – w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia – codziennie w godzinach od 17:30 do 23:00 będzie wyłączony z ruchu odcinek Alei Tysiąclecia od ulicy Śniadeckiego do wjazdu na ulicę Chrobrego. Na czas wyłączenia odcinka drogi z ruchu zostaną wyznaczone objazdy. Za utrudnienia przepraszamy.

OCK Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. niby bystry ale nie zauważył że z tym ćwierćinteligentem nie ma sensu polemizować

  2. Widzisz hotinie, władze samorządowe nie są od tego, żeby budować w Oświęcimiu sieć hoteli i pól do caravaningu. Władze samorządowe mają budować drogi, chodniki, zarządzać szkołami podstawowymi, zadbać o sprzątanie, wspierać kulturę, organizować imprezy sportowe i rekreacyjne, itp, itd.. Na liście tej nie ma na pewno prowadzenia poważniejszej własnej działalności gospodarczej, jak za komuny, która była właścicielem wszystkiego i budowała hutę Lenina oraz Katowice. Jak uczy doświadczenie w tej dziedzinie władza jest zawsze niewydolna. Jestem więc za tym, żeby Chwierut budował w sensownej liczbie mieszkania socjalne lub tanie mieszkania na wynajem dla mniej zamożnych (młode małżeństwa na starcie), czyli to, co się deweloperom nie opłaca. Jestem jednak przeciw budowie przez miasto mieszkań na zasadach komercyjnych, miejskich fabryk i supermarketów. To się nigdy nie udaje.
    Hot spoty – jeśli korzystać z nich mają turyści zagraniczni – to co nam do tego? Dlaczego mam płacić za prucie nawierzchni na rynku, kładzenie kabla i instalowanie w jakiejś budce hot spota za dajmy na to100 tysięcy, Myślisz hotinie (karkołomne przypuszczenie), że ci mityczni turyści będą chcieć stać wokół przez 20 minut aby łączyć się z siecią? Kołaczek może ustawić routera na parapecie okna sklepu, zasłonić trochę kwiatkiem w doniczce i już. Praktycznie za darmo.
    Wyborcy zechcą zwrócić uwagę jak obraźliwie zwraca się do nich hotin, lider oświęcimskiego pis.

  3. Hotin jako lider oświęcimskiego pisu, przedstawił oto listę zaniechań Chwieruta, inwestycji, które Chwierut powinien dokonać, aby ludzie w Oświęcimiu byli szczęśliwsi. Są to tak zwane białe słonie, czyli pomysły bardzo kosztowne, niekiedy brzmiące efektownie, ale pozostające nijak do odczuwalnych dla zwykłych obywateli rezultatów.
    Pole dla caravaningu – czy będzie służyć obywatelom naszego miasta? Czy oświęcimianie zechcą przyjeżdżać do Oświęcimia z przyczepami kampingowymi aby tu nocować? Raczej nie. No to po jaką cholerę hotin, jako lider oświęcimskiego pisu, wyjeżdża tu z taką durnotą? Jeśli jest w Oświęcimiu zapotrzebowanie na takie pole, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rolnik z Rajska lub Brzezinki zainwestował w wodociąg, toaletę, utwardził sobie drogę dojazdową i kasował od turystów. Na własne ryzyko, za własne pieniądze.
    Hot spoty były modne kilka lat temu. Nie wiem, czy hotin zauważył, że od tego czasu nastąpiła pewna znaczna zmiana technologiczna: w pakietach usług od operatorów komórkowych 90% Polaków kupuje też ileś tam gigabajtów do wykorzystania gdziekolwiek. Dzięki temu na przykład widać na ulicach wolno kroczących licealistów ze wzrokiem wlepionym w smartfona i machających kciukami. Czasami też wpadająch przez to pod samochody. Hot spoty funkcjonują natomiast tam, gdzie ludzie zatrzymują się na dłużej, przede wszystkim na dworcach kolejowych. U nas jednak dworca kolejowego brak, a budowa pisowskiej zwykłej budy z wiatą przeciąga się w nieskończoność. Na zachodzie darmowe wi-fi jest przede wszystkim w kawiarniach (np. w Ameryce w starbucksach). Ich właściciele odkryli, że jest to sposób na przyciągnięcie klientów, którzy siedzą, piją kawę i wchodzą do sieci nie chcąc zbytnio nadwyrężać swojego limitu. Więc panie/pani Kołaczek – do dzieła.
    Mógłbym tak dalej, ale chyba nikt by tego już nie przeczytał.

  4. Do hotin. Zraszacze są podłączone do hydrantu więc jest czysta woda a fontanna jest do podziwiania – nie polecam się nią chłodzić chyba że ktoś chce złapać rotawirus lub salmonellę!

  5. Ciekawe dlaczego spływ kajakowy odwołany. Hm. Może dlatego, że w Sole wody po kostki?

Send this to a friend