Kultura

OŚWIĘCIM. 55. Tydzień Kultury Beskidzkiej

W dniach od 28 lipca do 5 sierpnia 2018 roku na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – będą się odbywały koncerty w ramach 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W ramach 55. TKB, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, będą się odbywały cykliczne imprezy w innych miejscowościach: 24. Festyn Istebniański w Istebnej, 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.

Koncerty w Oświęcimiu będą się odbywały tradycyjnie na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury – początek godzina 18:00.

Podczas tegorocznej imprezy na oświęcimskiej estradzie wystąpią – tradycyjnie zespoły z Podbeskidzia i innych regionów Polski – oraz zespoły zagraniczne z: Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Japonii, Kazachstanu, Macedonii, Meksyku, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy, Włoch.

Tygodniowi Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu będzie towarzyszyła wystawa fotografii Ryszarda Kozłowskiego pt. „Tydzień Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu” oraz koncert pt. „Folkowe klimaty” – 4 sierpnia o godzinie 18:00 – w którym wezmą udział: Kapela PieczarkiKapela Hanki Wójciak i Hoverla.

Program koncertów*
estrada w Oświęcimiu

28 lipca – sobota – godz. 18:00
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
KOZIANIE z Kóz
WIERCHY z Milówki
KITKA z Istibanji – MACEDONIA
KLUB TAIKO z Takatsuki – JAPONIA

29 lipca – niedziela – godz. 18:00
ROMANKA z Sopotni Małej
LACHY z Nowego Sącza
WISŁA z Wisły
PILSKO z Żywca
MEZDRA ze Sliwen – BUŁGARIA

30 lipca – poniedziałek – godz. 18:00
GÓRALE ŁĄCCY z Łącka
SPOD KICEK z Mordarki
VATRĂ DE DOR z Kluż-Napoka – RUMUNIA
KUD BRANKO RADIČEVIĆ ze Sremskiej Mitrovicy – SERBIA

31 lipca – wtorek – godz. 18:00
SHIVAM NRUTYA z Vapi – INDIE
BRATKOWIE z Oświęcimia-Monowic
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
MIETNIOWIACY z Mietniowa

1 sierpnia – środa – godz. 18:00
SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic
WILAMOWICE z Wilamowic
MYSTKOWIANIE z Mystkowa
COMPAÑÍA TITULAR DE DANZA FOLKLÓRICA UANL z Monterrey – MEKSYK

2 sierpnia – czwartek – godz. 18:00
SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego
JAROSŁAWIAKI z Jarosławia
AL-AZHAR KELAPA GADING z Dżakarty – INDONEZJA
KOCAELİ ARMELİT z Izmitu – TURCJA

3 sierpnia – piątek – godz. 18:00
KURPIE ZIELONE z Białegostoku
HAJDUKI z Oświęcimia
I TERRAZZANI z Trabii – WŁOCHY
PERŁYNKA ze Sławuty – UKRAINA

4 sierpnia – sobota – godz. 18:00
KONCERT FOLKOWE KLIMATY
KAPELA PIECZARKI
KAPELA HANKI WÓJCIAK
HOVERLA

5 sierpnia – niedziela – godz. 18:00
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
RYBARZOWICE z Rybarzowic
VATRĂ DE DOR z Kluż-Napoka – RUMUNIA
NOSA TERRA z Pereiras (Mos) – HISZPANIA
INŻU-MARŻAN oraz KERBEZ z Atyrau – KAZACHSTAN

*Program może ulec zmianie. Za ewentualne zmiany przepraszamy.

OCK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend