Kultura

OŚWIĘCIM. 54. Tydzień Kultury Beskidzkiej

W dniach od 29 lipca do 6 sierpnia 2017 roku na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – będą się odbywały koncerty w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów. To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W ramach 54. TKB, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, będą się odbywały liczne koncerty i cykliczne imprezy w innych miejscowościach: 23. Festyn Istebniański w Istebnej, 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, 70. Gorolski Święto w Jabłonkowie, 39. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Do imprez towarzyszących należą również korowody zespołów oraz kiermasze i wystawy.

Koncerty w Oświęcimiu będą się odbywały tradycyjnie na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury o godzinie 18:00.

Podczas tegorocznej imprezy na oświęcimskiej estradzie wystąpią – tradycyjnie zespoły z Podbeskidzia i innych regionów Polski – oraz grupy z: Turcji, Hiszpanii, Grecji, Puerto Rico, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czech, Węgier, Słowenii i Gruzji.

Tygodniowi Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu będzie towarzyszył – 5 sierpnia o godzinie 18:00 – koncert pt. „Folkowe klimaty”, w którym wezmą udział: „Wałasi”, „Megitza Trio”, „Carrantuohill & Salake”.

Program koncertów
estrada w Oświęcimiu*

29 lipca – sobota – godz. 18.00
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
PLAMYCZE z Sofii – BUŁGARIA
WILAMOWICE z Wilamowic
SONJA MARINKOVIĆ z Nowego Sadu – SERBIA
NILÜFER z Bursy – TURCJA

30 lipca – niedziela – godz. 18.00
KOTARZANIE z Brennej
ECHO JAWORZA z Ptaszkowej
MAZURY z Londynu
JODEŁKI z Radziechów
ZORNICA z Zakopanego
ROMANASUL z Kluż-Napoka – RUMUNIA

31 lipca – poniedziałek – godz. 18.00
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
SIEMIANOWICE z Siemianowic
OSIJEK 1862 z Osijeka – CHORWACJA

1 sierpnia – wtorek – godz. 18.00
GUARIONEX z Barcelonety – PORTORYKO
REGLE z Poronina
LIMANOWIANIE z Limanowej
KYCZERA z Legnicy

2 sierpnia – środa – godz. 18.00
MŁODE PODHALE z Nowego Targu
ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
MAATASA z Tartu – ESTONIA
SZAMOTUŁY z Szamotuł
ROZMARYN z Uherskiego Brodu – CZECHY

3 sierpnia – czwartek – godz. 18.00
KOTLINA z Osieka
DOLANIE z Gilowic
KURPIANKA-CEPELIA z Kadzidła
TINE ROŽANC z Lublany – SŁOWENIA

4 sierpnia – piątek – godz. 18.00
RIINAT JA RIKUT z Holloli – FINLANDIA
PRZODKOWIANIE z Przodkowa
SHUAKHEVI z Shuakhevi – GRUZJA/ADŻARIA
HAJDUKI z Oświęcimia
MERAKLIDES z Agrinio – GRECJA

5 sierpnia – sobota – godz. 18.00
Koncert FOLKOWE KLIMATY
WAŁASI
MEGITZA TRIO
CARRANTUOHILL & SALAKE

6 sierpnia – niedziela – godz. 18.00
HONT z Krupiny – SŁOWACJA
ZAMOJSZCZYZNA z Zamościa
PALÓC z Szécsény – WĘGRY
GROJCOWIANIE z Wieprza
CALABRUIX z Llucmajor – HISZPANIA/MAJORKA

*Program może ulec zmianie – za zmiany przepraszamy.

OCK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Send this to a friend