Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 40 dni na Islandii „Pod wiatr”

Mariusz Wolski po kilkunastu latach za biurkiem złożył wypowiedzenie, kupił bilet na samolot i spakował do kartonu rower. Marzył kiedyś o objechaniu rowerem Islandii, jednak nigdy się nie spodziewał, że zrealizuje to w zimę. Tak zaczęła się wyprawa życia – 1500km wokół wyspy lodu i ognia, którą Mariusz przejechał w zimę 2017 roku.

To był trudny moment w życiu – wspomina Mariusz siedząc przy rowerze. Patrzy na niego jak nie jeden mężczyzna na swój samochód. – To kwestia wspomnień i myśli, które przeżyłem będąc sam na sam na pustynnej Islandii. Tam daleko, wśród wulkanów mogłem porozmawiać tylko ze sobą i właśnie z rowerem, prosząc go po cichu, aby się nie zepsuł.

Zima 2017. Pierwszy dzień zimy na Islandii. Obok leży karton i złożony rower. Mariusz wyrusza na wschód rozpoczynając 1500km samotnej rowerowej podróży, w której zmagał się nie tylko z fizycznym przygotowaniem, ale również z samotnością.

Pamiętam, jak zabrakło mi sił na jednym z etapów – opowiada Mariusz patrząc na jedno ze zdjęć, które pokazuje przeraźliwą białą przestrzeń i przecinającą ją szarą drogą wijącą się ku horyzontowi. – W takich chwilach człowiek myśli nie tylko o swoim życiu, ale i wartościach oraz priorytetach, którymi się kieruje. O marzeniach, które ciągle odkłada, albo boi się je realizować. Islandia nauczyła mnie szanować każdą chwilę życia.

Mariusz Wolski spędził 40 dni na Islandii w warunkach, które zaprzeczały sensowi wyprawy. Kiedy wrócił zrealizował film POD WIATR, który pokazuje jeżdżąc po Polsce. – Chciałbym, aby to co przeżyłem tam na lodowatych fiordach Islandii, mogło w jakiś sposób dać motywację tym osobom, które są na rozstaju dróg i myślą o spełnianiu swoich marzeń. Dziś wiem, że film, opowieść oraz piękne zdjęcia z podróży, mogą dać energię i siłę do ich spełniania.

Zapraszamy serdecznie 12 marca o godzinie 18, do Domu Kultury Zasole w Oświęcimiu na pokaz filmu oraz opowieść o niesamowitej wyprawie. Na spotkaniu będzie można obejrzeć galerię zdjęć z wyprawy autorstwa Tomasza Lenarczyka, oraz dowiedzieć się więcej o podróżniczej fotografii.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend