Informacje, Video

OŚWIĘCIM. 30 lat „Projektu Pamięć” i spotkanie z Zofią Posmysz

Od 30 lat na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau ponad 3 tys. dziewcząt i chłopców w wieku od 18 do 20 lat z przyzakładowej szkoły Volkswagena w Wolfsburgu uczestniczyło w „Projekcie Pamięć”.

Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau młodzież niemiecka pracuje wraz z polskimi uczniami z partnerskiego zespołu szkół technicznych i handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej przy renowacji pamiątek po zamordowanych więźniach. Uczniowie porządkują obozowe ścieżki, naprawiają druty z ogrodzeń wokół obozu i wykonują inne prace naprawcze i porządkowe. Niemieccy uczestnicy poznają przy okazji historię obozu Auschwitz.

Na zakończenie jednego z ostatnich projektów, polsko-niemiecka młodzież w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu uczestniczyła w spotkaniu z Zofią Posmysz, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Zobacz materiał wideo z tego spotkania.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. @Dlatego

    „Ponieważ w Oświęcimiu zginęło 10 razy więcej ludzi niż we wszystkich obozach w Niemczech razem wziętych”.

    Taki argument to rozumiem.
    Aż strach pomyśleć czego jeszcze było jeszcze więcej. Weźmy np taka głupotę, ile to ośrodków naukowych mogłoby powstać w mieście

  2. Ponieważ w Oświęcimiu zginęło 10 razy więcej ludzi niż we wszystkich obozach w Niemczech razem wziętych.

  3. Nie ma niemieckich obozów zagłady na terenie Nieniec, żeby tam edukować niemiecką młodzież o niemieckim hitleryźmie i barbarzyństwie. Zniknie wtedy problem polskich obozów.

Send this to a friend