Od 30 lat na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau ponad 3 tys. dziewcząt i chłopców w wieku od 18 do 20 lat z przyzakładowej szkoły Volkswagena w Wolfsburgu uczestniczyło w „Projekcie Pamięć”.
Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau młodzież niemiecka pracuje wraz z polskimi uczniami z partnerskiego zespołu szkół technicznych i handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej przy renowacji pamiątek po zamordowanych więźniach. Uczniowie porządkują obozowe ścieżki, naprawiają druty z ogrodzeń wokół obozu i wykonują inne prace naprawcze i porządkowe. Niemieccy uczestnicy poznają przy okazji historię obozu Auschwitz.
Na zakończenie jednego z ostatnich projektów, polsko-niemiecka młodzież w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu uczestniczyła w spotkaniu z Zofią Posmysz, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Zobacz materiał wideo z tego spotkania.
@Dlatego
„Ponieważ w Oświęcimiu zginęło 10 razy więcej ludzi niż we wszystkich obozach w Niemczech razem wziętych”.
Taki argument to rozumiem.
Aż strach pomyśleć czego jeszcze było jeszcze więcej. Weźmy np taka głupotę, ile to ośrodków naukowych mogłoby powstać w mieście
Ponieważ w Oświęcimiu zginęło 10 razy więcej ludzi niż we wszystkich obozach w Niemczech razem wziętych.
Nie ma niemieckich obozów zagłady na terenie Nieniec, żeby tam edukować niemiecką młodzież o niemieckim hitleryźmie i barbarzyństwie. Zniknie wtedy problem polskich obozów.