Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 30 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie

30 lat polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy to znakomita okoliczność do podsumowań i oceny realizacji założonych celów. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (starszy o równo pięć lat niż Traktat), zaprasza na rozmowę ze swoimi wieloletnimi partnerami z Polski i Niemiec – ekspertami w obszarze polsko-niemieckich relacji w codziennej pracy. Zależy nam, by w rozmowie podzielili się swoimi refleksjami, wynikającymi z doświadczenia w praktycznej realizacji Traktatu.

Termin: 16.06.2021 (środa), godz. 18.00

Języki: polski, niemiecki

Zapraszamy do śledzenia rozmowy na kanale YouTube MDSM i zadawania pytań na czacie.

https://youtu.be/NJHG3J-7eh4

 

Prelegenci:

prof. dr Matthias Bahr – Uniwersytet Koblenz-Landau

Judith Hoehne-Krawczyk – Akcja Znaku Pokuty / MDSM

Halina Majdak-Maj – b. dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej

Jana Müller – Alternatives Jugendzentrum e.V. Dessau

Leszek Szuster – MDSM

Moderacja: Christoph Heubner – MKO

Podpisanie traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku można rozpatrywać w kategorii realizacji „cudu pojednania”, o którym mówił Władysław Bartoszewski. Przemiany polityczne, związane z „jesienią ludów” przybliżyły do siebie oba społeczeństwa. Powoli, ostrożnie, z dystansem, na gruzach relacji związanych z wojną i „żelazną kurtyną”, budziło się wzajemne zrozumienie i otwartość. Bazując na ludzkich mostach, budowanych latami z obu stron, wypracowano normalność. „Cud” spowszechniał, oswojony w codzienności zatracił swój nadzwyczajny charakter, a mimo to nim pozostał. Czasem pozytywny wymiar normalności doceniamy odczuwając nagle jej brak. Pandemia zmieniła naszą optykę. Projekty i seminaria z udziałem młodzieży z Niemiec i Polski, odbywające się od wielu lat w mdsm-ie, doskonale wpisują się w realizację założeń traktatowego ducha sprzed 30 lat. To właśnie ci młodzi ludzie „będą kształtować swoje stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaźni oraz dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wolności, a granice utracą dzielący charakter”.

O prelegentach

prof. dr. Matthias Bahr – profesor Uniwersytetu w Landau, specjalista w dziedzinie praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego, prawdziwy „weteran” podróży studyjnych do Auschwitz.

Judith Hoehne-Krawczyk – kierowniczka Działu Edukacyjno-Programowego MDSM z niemieckiej strony, reprezentuje Akcję Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju, Niemka od kilkunastu lat mieszkająca i sercem związana z Oświęcimiem.

Halina Majdak-Maj – emerytowana dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, która 29 lat kierowała tą szkołą i niemal tak samo długo polsko-niemiecką wymianą młodzieży w partnerstwie z koncernem VW.

Jana Müller – dyplomowana pedagożka społeczna, Alternatives Jugendzentrum e.V. Dessau) od ponad dwudziestu lat przyjeżdża do Oświęcimia z grupami młodzieżowymi. W ramach ścisłej współpracy z IJBS odbywają się m.in. polsko-niemieckie spotkania na temat ludobójstwa Sinti i Romów.

Leszek Szuster – dyrektor MDSM od (niemal) zawsze, nauczyciel, inicjator niezliczonych polsko-niemieckich projektów edukacyjnych, obywatelskich i artystycznych.

Christoph Heubner – wiceprezydent wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, jeden z ojców założycieli Domu Spotkań, organizator wymiany młodzieży z Polski i szkół koncernu VW, od niemal półwiecza w Polsce przebywający częściej niż niejeden Polak.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend